Parex Asset Management

Pagājušajā nedēļā pasaules valūtas tirgos toni joprojām noteica galvenokārt tehniski faktori. Eiro/dolāra kurss, salauzis kopš jūnija vidus vērojamo lejupslīdes tendenci, pagājušajā nedēļā spēja pāriet uzbrukumā un pacelties līdz 1.15 EUR/USD līmenim.

Dolāram pozitīvās tendences, kas tirgos dominēja jau kopš jūnija vidus, kā jau bija gaidāms tika salauztas, un tas notika jau iepriekšējās nedēļas izskaņā. Tā kā nedēļas pirmā puse bija īpaši tukša ASV ekonomisko jaunumu ziņā, tirgus spēlmaņi dolāram negatīvo tehnisko lūzumu steidza izmantot, lai fiksētu peļņu. Eiro/dolāra kurss salīdzinoši strauji aizgāja augšup, un dolāra neveiksmes šajā, galvenajā valūtu pārī ļāva arī citām iepriekš cenā kritušajām Eiropas valūtām - sterliņu mārciņai un Šveices frankam atkarot daļu no jūnijā-jūlijā zaudētās vērtības. No peļņas fiksācijas cieta arī Japānas jena, kura palētinājās pret visām trim galvenajām Eiropas valūtām, tajā pat laikā pret dolāru jenas kurss saglabās salīdzinoši stabils.

Dolāra pievilcību iedragāja un palīdzīgu roku Eiropas vienotai valūtai tās grūtajā cīņā par reputācijas atgūšanu sniedza ASV Federālo Rezervju Sistēmas valdes loceklis Bens Bernanke, kurš trešdien vakarā norādīja, ka vājš dolārs ir nācis par labu ASV ekonomikai un palīdz cīņā pret deflācijas draudiem. Bez tam Bernanke norādīja, ka, cīnoties pret deflāciju, Amerikas centrālā banka ir gatava nepieciešamības gadījumā pazemināt dolāra bāzes likmi kaut līdz nullei. Pēc šiem izteikumiem eiro/dolāra kurss ar jaunu sparu devās augšup un ceturtdien pirmo reizi trīs nedēļu laikā pacēlās virs 1.15 EUR/USD līmeņa.

Te eiro kursam ceļā stājās nākošais tehniskas pretestības līmenis, kuram talkā nāca ceturtdien un piektdien publicētie ASV ekonomiskie dati - negaidītais bezdarba pieteikumu skaita kritums zem 400000 (kāds nebija redzēts kopš februāra) un negaidīti labie ilglietošanas preču pasūtījumu jūnija dati. Tomēr izskatās, ka eiro nomierināties pagaidām netaisās, un mēs redzēsim atkārtotu 1.1520 atzīmes testēšanu. Augstāk atrodas ļoti nozīmīgais 1.1630 EUR/USD līmenis, kura pievārēšana liktu aizdomāties par dolāram pozitīvās jūnija-jūlija tendenču galu. Visticamāk, ka tuvākajā laikā būs vērojama eiro/dolāra kursa konsolidācijas 1.15-1.16 līmeņos, pēc kuras nav izslēgti dolāra mēģinājumi atkal pārņemt tirgus vadību savās rokās. Jāatzīmē, ka jaunā nedēļa būs pārpilna ar svarīgu ASV ekonomisko indikatoru publikācijām (patērētāju noskaņojums, 2. ceturkšņa IKP, darba tirgus dati, ražošanas aktivitātes indikators), kurām būs liela nozīme tirgus tālākajā virzībā.

Piektdien pievakarē eiro kurss bija 1.1490 EUR/USD (pieaugums par 2.7% nedēļas laikā), mārciņas kurss bija 1.6165 GBP/USD (+1.7%), jenas kurss 118.85 USD/JPY (-0.25%). Pie šādas SDR groza valūtu attiecības un ņemot lata pozīciju SDR piesaistes koridorā (~30 punkti no apakšējās robežas), viens dolārs latos nedēļas beigās maksāja 56.75 santīmus (kritums par 1.05%), eiro bija sadārdzinājies līdz 65.20 santīmiem (+1.56%), bet mārciņa - līdz 91.75 santīmiem (+0.70%).

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra