Parex Asset Management

Trešdien vakarā ASV Federālo Rezervju sistēma izlēma dolāra bāzes procentu likmi pazemināt tikai par 25 punktiem. Valūtas tirgus uz to noreaģēja ar tūlītēju dolāra vērtības kāpumu, kurš turpinājās arī ceturtdien un kura rezultātā eiro kurss pietuvojās 1.14 EUR/USD atzīmei.

Trešdien pulksten 21.15 pēc Latvijas laika FRS komiteja nāca klajā ar publisku paziņojumu, ka pēc divas dienas ilgas apspriedes ir nolemts dolāra bāzes procentu likmi pazemināt par 25 bāzes punktiem, līdz 1.00% (zemākajam līmenim kopš 1958. gada). Komentējot savu lēmumu, FRS pavēstīja, ka (pārfrāzējot) ASV ekonomika uzrāda atveseļošanās pazīmes un ka ar 25 punktiem vajadzētu būt gana, lai nostādītu to uz izaugsmes ceļa. Tajā pat laikā FRS norādīja uz iespējamo deflācijas risku, pirmo reizi iekļaujot to savā tradicionālajā ekonomikas novērtējumā.

Reaģējot uz FRS lēmumu, valūtas tirgos parādījās pastiprināts pieprasījums pēc dolāriem. Dolāra bāzes likmes pazemināšana tikai par 25 punktiem un FRS komentāros izskanējušās norādes uz to, ka ar šo soli likmju kritums ir beidzies, deva iemeslu spekulācijām, ka tuvākajā nākotnē var vēl vairāk samazināties Eiropas vienotajai valūtai līdz šim pozitīvā starpība procentu likmēs. Tāpēc eiro kurss, kuram trešdienas laikā bija izdevies pakāpties jau līdz 1.1640 EUR/USD, strauji pikēja lejup. Eiro pārdošana pret dolāriem (arī pret mārciņām) turpinājās arī ceturtdien, līdz kamēr eiro vērtība pietuvojās 1.14 dolāru atzīmei (zemākā vakar 1.1420 EUR/USD). Tālāk eiro pagaidām krist nebija gatavs.

Ar vērā ņemamu paziņojumu Londonas apmeklējuma ietvaros nāca klajā Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Viņš pavēstīja, ka Krievijas ekonomikai nāktu par labu stiprāks dolārs un vājāks eiro, ņemot vērā to, ka savu naftu tā eksportē par dolāriem, bet importa produktus pērk galvenokārt par eiro.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra