Parex Asset Management

Kā jau bija gaidāms, eiro/dolāra kurss pagājušajā nedēļā, nespējis pārvarēt spēcīgo pretestību virs 1.15 EUR/USD, strauji aizlidoja lejup, ASV ekonomisko datu vadīts pietuvojās 1.11 EUR/USD līmenim, galu galā nedēļu noslēdzot pie 1.12 EUR/USD. Tik iespaidīgu kritumu (aptuveni 3%) vienas kalendārās nedēļas ietvaros eiro/dolāra pāris nebija demonstrējis kopš 2001. gada marta.

Par to, ka nedēļa būs interesanta, šaubu nebija, ņemot vērā svarīgu Amerikas ekonomisko datu lielo koncentrāciju vienas nedēļas laikā. Taču retais bija gaidījis, ka notikumi attīstīsies tik dinamiski un ka dolārs spēs nodemonstrēt tik iespaidīgu sniegumu. Mūsuprāt, par saviem lieliskajiem panākumiem dolārs var pateikties tam, ka šoreiz tā labā darbojās gan tehniskie, gan fundamentālie faktori. Bet nu pat visu pēc kārtas.

Nedēļa sākās visumā mierīgi, eiro kursam flirtējot ar 1.15 EUR/USD līmeni. Taču, jo ilgāk eiro/dolāra pāris atradās iestrēdzis uz vietas, jo "smagāks" tas kļuva. Tā tas turpinājās līdz pat otrdienas vakaram, kad finansu tirgus sasniedza ASV ekonomikas datu blīvās plūsmas pirmais vilnis - patērētāju noskaņojuma dati. Tie izrādījās, maigi sakot, ļoti slikti: noskaņojuma indekss jūlijā izrādījās nevis pakāpies (kā tika gaidīts), bet nokritis, pie tam pamatīgi. Taču izskatījās, ka investori noskaņojuma datus investori uztvēra drīzāk kā izņēmumu un nevis likumsakarību. Tehniski spēcīgais 1.1500-1.1550 līmenis izrādījās nepārvarams, un, redzot eiro nespēju izmantot datu sagādāto vilšanos savā labā, tirgus spēlmaņi strauji sagrieza savas pozīcijas par labu dolāram, aizsākot tā nostiprināšanos visos valūtu pāros. Eiro/dolāra kurss jau trešdien pakrita zem 1.14, ceturtdien salauza 1.13, bet piektdien izlidoja caur 1.12 EUR/USD. Pēdējo divu līmeņu pievārēšanā dolāram palīdzīgu roku sniedza ceturtdienas dati, kas uzrādīja negaidīti lielu Amerikas IKP kāpumu otrajā ceturksnī (+2.4% gaidīto +1.5% vietā) un informācija par Čikāgas iepirkumu menedžeru indeksa negaidīti strauju lēcienu jūlijā.

Piektdien dolāra cīņassparu nedaudz atvēsināja Amerikas darba tirgus jūlija dati. Bezdarba līmenis gan izrādījās nokritis no 6.4% uz 6.2%, taču reāli Amerikas ekonomika jūlijā negaidīti bija zaudējusi vēl 44 tūkstošus darba vietu (kas zināmā mērā izskaidro patērētāju noskaņojuma pasliktināšanos). Arī ASV ražotāju aktivitātes indekss, kaut arī jūlijā beidzot bija spējis pacelties virs 50 punktiem, tomēr izrādījās "garlaicīgi" līdzīgs prognozēm.

Ļoti iespējams, ka dolārs mēģinās paildzināt savu uzvaru sēriju, taču tepat zemāk - 1.11-1.10 EUR/USD līmeņos atrodas ļoti nozīmīgi eiro atbalsta punkti, kurus diez vai izdosies tik viegli pārvarēt. Tāpēc, visticamāk, ka jaunajā nedēļā dolāram būs smagi jācīnās, lai saglabātu savu līdera kreklu.

Notikumi starptautiskajā arēnā, un it īpaši eiro/dolāra tirgū izraisīja vērā ņemas lata kursu izmaiņas. Dolāra cena latos nedēļas laikā pieauga no 56.75 līdz 57.35 santīmiem, savukārt eiro palētinājās no 65.20 līdz 64.45 santīmiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra