Parex Asset Management

Pēc salīdzinoši mierīgās un pat nedaudz garlaicīgās aizpagājušās nedēļas, aizvadītajā nedēļā tirgū bija vērojams dolāram izteikti negatīvs investoru noskaņojums. Sākot nedēļu pie 1.1400 - 1.1450 dolāru atzīmes, nedēļas beigu daļā eiro kurss uzkāpa līdz 1.1750 dolāru atzīmei, kas ir augstākais līmenis pēdējo 3.5 mēnešu laikā. Par iemeslu šādam eiro vērtības kāpumam kļuva gan vairāku lielu tirgus dalībnieku spekulācijas uz dolāra vērtības pazemināšanos, gan arī no jauna uzplaiksnījušās bažas par ASV ekonomikas attīstības perspektīvām. Kopumā nedēļas laikā eiro vērtība pret dolāru pieauga par 1.4%.

Visstraujākais dolāra vērtības kritums bija vērojams nedēļas ievadā. Atrast kādus konkrētus iemeslus šai lejupslīdei bija grūti. Daži tirgus speciālisti, kā iespējamo cēloni, min lielo hedžfondu aktivitāti, kas pārdeva to īpašumā esošos dolārus. Bez tam, dolāram "palīdzēja" arī vairāku būtisku pretestības līmeņu caursišana, kā rezultātā eiro/dolāra kurss pirmdienu noslēdza pie 1.16 dolāri par eiro atzīmes.

Savukārt turpmākās dolāra vērtības izmaiņas galvenokārt noteica negatīvās makroekonomikas publikācijas. Investorus apbēdināja septembrī fiksētais patērētāju noskaņojuma indeksa vērtības kritums līdz 76.8 punktiem, salīdzinot ar 81.3 punktiem mēnesi iepriekš. Jāatzīmē, ka privātais patēriņš nodrošina aptuveni 2/3 no iekšzemes kopprodukta, līdz ar to ASV ekonomikas pieauguma temps ir tieši atkarīgs no patērētāju noskaņojuma. Bez tam uz ekonomikas pieauguma tempa samazināšanos norādīja arī publicētais Čikāgas Menedžeru iepirkumu indekss. Indeksa vērtība septembrī novēlās līdz 51.2 punktiem, salīdzinot ar 58.9 punktiem augustā, liecinot par aktivitātes krišanos vienā no rūpnieciski aktīvākajiem ASV reģioniem.

Kā vēlāk izrādījās rūpnieciskās aktivitātes kritums septembrī bija vērojams visos ASV reģionos, par ko liecināja ISM Manufacturing indeksa publicēšana. Septembrī galvenais ražošanas sektora barometrs negaidīti novēlās līdz 53.7 punktiem, salīdzinot ar 54.7 punktiem augustā. Analītiķi prognozēja daudz pieticīgāku atkāpšanos. Uz šo ziņu fona eiro/dolāra kurss mēģināja caursist 1.175 dolāru par eiro atzīmi.

Dolāram atvilkt elpu izdevās tikai pašās nedēļas beigās, kad tika publicēti jaunākie dati no Amerikas darba tirgus. Septembrī bezdarba līmenis ASV palika nemainīgs 6.1% līmenī, bet ekonomikā kopumā tika reģistrēti 57 tūkstoši jaunu darba vietu. Jāatzīmē, ka fiksētais darba vietu skaita pieaugums bija pirmais pēdējo septiņu mēnešu laikā. Uz tā fona nedēļas izskaņā eiro dolāra kurss atgriezās pie 1.16 EUR/USD atzīmes.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra