Parex Asset Management

Kaislības ap Amerikas iekšzemes kopprodukta publikāciju, kā arī gaidāmo ASV Valsts Kases vadītāja ziņojumu Kongresam noteica paaugstināto nervozitāti tirgū, un kalpoja par iemeslu straujām kursu svārstībām.

Jāsaka, ka izmēru ziņā šīs svārstības bija patiesi iespaidīgas un pēc sava rakstura - klaji spekulatīvas, un visas jezgas vaininiekiem, visticamāk, ļāva labi nopelnīt. Bet notikumu gaitas rekonstrukcija varētu būt sekojoša. Jau labu laiku gandrīz kā vispārzināms fakts tirgū dominēja viedoklis, ka ASV IKP pieaugums trešajā ceturksnī būs augsts (šajā gadsimtā cipars virs 5% nebija redzēts).

Spēlējot uz šo pieņēmumu un rēķinoties ar adekvātu tirgus reakciju, mazie valūtas spēlmaņi iepriekšējās dienās pamazām vēra vaļā garās dolāra pozīcijas (pirka dolārus, galvenokārt pret eiro). Protams, ka neizpalika arī stop-loss orderi, kuri tad arī piesaistīja lielo spekulantu kāros skatus. Nav izslēgts, ka tirgū bija parādījusies noplūde par vakarā gaidāmajiem ASV IKP datiem, un tādā gadījumā turpmākā spēle norisinājās kā saka "uz vieniem vārtiem".

Operatori (ērtības labad tā sauksim "lielos") no rīta tirgū iepludināja dolārus, kā rezultātā nostrādāja minētie stop-loss orderi, un dolārs strauji aizlidoja lejup (eiro kurss dažu stundu laikā uzlēca no 1.1665 uz 1.1755). Sapirkušies nu jau lētos dolārus, operatori gaidīja ASV datus, un tie nelika vilties: ASV iekšzemes kopprodukts trešajā ceturksnī (gada izteiksmē) bija pieaudzis par 7.2% (!). Tādu ciparu, kāds pēdējo reizi bija redzēts tālajā 1984. gadā, gaidījis bija retais. Un valūtas tirgus reakcija patiešām bija adekvāta: dolārs strauji kāpa, milzīgā ātrumā atgūstot visus iepriekšējos zaudējumus, un nesot labu peļņu aprakstītās manipulācijas organizatoriem.

Lai pilnībā apstiprinātu šādu versiju, eiro/dolāra kursam vajadzētu pakrist zem 1.1660, uz ko ceturtdien no rīta tā bija cerējušas valūtas spēlmaņu masas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra