Parex Asset Management

Šopavasar modē eiro jeb ne dienu bez rekorda! Tamlīdzīgu virsrakstu var likt gan pagājušās nedēļas, gan pēdējo piecu nedēļu valūtas tirgus apskatam. 1.13, 1.14, 1.15 EUR/USD - šie ir līmeņi, kurus eiro kurss pret dolāru vienu pēc otra pārvarēja pagājušās nedēļas laikā.

Eiro valūta pašlaik ir kļuvusi par neapstrīdamu "kalna karali". Ja iepriekš tika plaši runāts par to, ka pasaules valūtas tirgū notiekošā pamatā ir tikai un vienīgi dolāram negatīvi noskaņojumi (tie, protams, nekur nav pazuduši), tad tagad ir novērojama arī vēl cita tendence - pastiprināta interese par Eiropas vienoto valūtu kā tādu. Jo kā gan savādāk var izskaidrot faktu, ka ne tikai eiro/dolāra kurss atrodas četru gadu rekordlīmeņos, bet arī eiro/jenas un mārciņas/eiro un Šveices franka/eiro kursi atrodas vairākus gadus nepieredzēti augstos līmeņos.

Jau labu laiku kā viens galvenajiem iemesliem eiro spēkam tiek minēta šai valūtai pozitīvā starpība procentu likmēs, un pagājušās nedēļas notikumi valūtas tirgos apliecināja šī faktora lielo nozīmi tirgus noskaņojuma veidošanā. Nedēļas laikā divas pasaules nozīmīgākās centrālās bankas pasaulē - Federālo Rezervju sistēma un Eiropas Centrālā banka lēma par bāzes procentu likmēm. Nekas pārsteidzošs nenotika - gan FRS, gan ECB likmes atstāja nemainīgas (dolāra 1.25%, eiro 2.50% līmenī), tomēr ar dažnedažādām "spekulācijām par tēmu" pietika, lai pašreizējā nervozajā un ļoti impulsīvajā tirgū eiro sasniegtu jaunus rekordus (pēc FRS sēdes eiro/dolāra kurss pacēlās virs 1.14, bet pēc ECB sēdes - virs 1.15 EUR/USD). Par galveno spekulāciju avotu kalpoja FRS lēmums galvenās Amerikas problēmas statusā atjaunot ekonomikas vājumu, ko var uzskatīt par mājienu (atzīmēsim - tikai mājienu) uz iespējamu tālāku likmju pazemināšanu. Tā kā ECB tamlīdzīgus mājienus nedeva, parādījās teorētiska iespējamība, ka eiro labvēlīgā starpība procentu likmēs nākotnē var vēl pieaugt, un ar to bija gana, lai motivētu eiro tālākam kāpumam.

Kas notiks tālāk - šis jautājums ar katru dienu kļūst arvien nervozāks un pat histēriskāks. Pašlaik eiro/dolāra kurss ir sasniedzis tos līmeņus, ko daudzi investori, tostarp arī mēs bijām gaidījuši tikai gada otrajā pusē. Teorētiķi brīdina, ka īstermiņā eiro jau sen ir kļuvis ļoti pārpirkts un ka tagad atvērt garās eiro pozīcijas ir ļoti bīstami. Daudzi Eiropas ražotāji, tostarp Volkswagen, Henkel un citi gaužas par eiro pārliekā stipruma negatīvo ietekmi uz produkcijas noietu ārzemēs un kopējiem kompāniju finansu rezultātiem. Tomēr šie uz vēsiem aprēķiniem balstītie apsvērumi pašlaik nestrādā, jo valūtas tirgus notikumus vada impulsi, kad salīdzinoši neliels grūdiens tūlīt pāraug lavīnveidīgā kustībā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra