Pasaulē sarucis pieprasījums pēc zelta

Finanses
2015. gada 13. februāris 09:40

Zelta patēriņš mazāks; šo metālu gan milzu apjomos nekavējas iegādāties Krievijas Banka

Pagājušajā gadā pasaulē nedaudz samazinājies pieprasījums pēc zelta, liecina Pasaules Zelta padomes dati. Ievērojami augusi centrālo banku apetīte pēc minētā dārgmetāla. Jāteic, tas gan lielā mērā noticis tādēļ, ka ievērojami savas zelta rezerves audzējusi Krievijas centrālā banka.

Kopējais pieprasījums pēc zelta pagājušajā gadā bijis 3924 tonnu apmērā, kas ir par 4% mazāk nekā iepriekšējā gadā. Tiesa gan, globālais pieprasījums pēc šī dārgmetāla ceturtajā ceturksnī bijis 988 tonnu apmērā, kas izrādījās par 6% vairāk nekā attiecīgajā periodā vēl pirms gada. Lauvas tiesa no pasaules zelta pagājušā gada kopējā pieprasījuma nāca no juvelierizstrādājumu sektora (gandrīz 55%).

Kopumā pagājušo gadu zelta pieprasījuma ziņā var uzskatīt par stabilizēšanās periodu pēc iepriekšējā gada rekordiem. Jāatgādina, ka 2013. gadā zelta cena samazinājās gandrīz par trešo daļu, kas par fiziskā šī dārgmetāla iegādi audzēja interesi Ķīnā un Indijā. Jāpiebilst, ka abas šīs valstis kopā ir atbildīgas gandrīz par pusi pasaules zelta patēriņa.

Pieejamie dati arī liecina, ka pieprasījums pēc dzeltenā dārgmetāla no centrālo banku puses pagājušajā gadā bijis 477,2 tonnu apmērā, kas ir par 16,6% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Atliek secināt, ka apetīte pēc šī dārgmetāla no centrālo banku puses augusi straujākajos tempos 50 gadu laikā. Centrālo banku zelta rezerves pieaug jau piekto gadu pēc kārtas. Jānorāda, ka no 1980. gada centrālo banku dārgmetāla kopējām rezervēm bijusi tendence samazināties.

Plašāk lasiet rakstā Pasaulē sarucis pieprasījums pēc zelta piektdienas, 13. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra