Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde 2006.gadā uzrādīja tās pastāvēšanas vēsturē vislielāko atklāto noziedzīgo nodarījumu skaita pieaugumu, tai skaitā, prioritārajos virzienos - cīņā pret naudas atmazgāšanu, nodokļu krāpšanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un ar šo noziedzīgo nodarījumu saistītās organizētās noziedzības apkarošanā, Db.lv informēja VID Komunikācijas daļa.

Pagājušajā gadā VID Finanšu policijas pārvaldē lietvedībā tika pieņemti 1 272 kriminālprocesi, kas ir par 510 kriminālprocesiem jeb 67% vairāk nekā 2005.gadā. Aptuveni trešdaļa jeb 410 kriminālprocesi tika uzsākti par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, 434 kriminālprocesi - par pārkāpumiem maksātnespējas procesā, bet pārējie - par naudas atmazgāšanu, krāpšanos ar nodokļiem, grāmatvedības noteikumu pārkāpumiem un citiem noziedzīgiem nodarījumiem valsts ieņēmumu jomā.

2006.gada laikā pieaudzis Finanšu policijas pārvaldē atklāto noziegumu skaits par naudas atmazgāšanu (2005.gadā - 2; 2006.gadā - 12), nodokļu krāpšanas gadījumu jomā (2005.gadā - 11; 2006.gadā - 33), bet par izvairīšanos no nodokļu nomaksas pieaugums ir 28% (2005.gadā - 60, 2007.gadā - 77).

Kopējais Finanšu policijas pārvaldes atklāto noziedzīgo nodarījumu jeb prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nodoto kriminālprocesu skaits 2006.gadā sasniedza 462, kas ir par 18% vairāk kā iepriekšējā gadā. Finanšu policijas pārvaldes atklātajos kriminālprocesos valstij nodarītais zaudējumu apjoms pārsniedz 27 miljonus latu, bet kredītiestāžu kontos ir bloķēti 2,4 miljoni latu, 500 000 eiro, un 300 000 ASV dolāri. Kriminālprocesos un citu veikto pasākumu laikā ir arestētas vairākas luksus klases automašīnas un citi vērtīgi īpašumi, kā arī atsavināts ievērojams daudzums noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas rīku un līdzekļu - vairāki simti viltoti dažādu uzņēmumu zīmogi, dokumenti, skaidra nauda.

Par VID Finanšu policijas pārvaldes pirmstiesas izmeklēšanas rezultatīvajiem rādītājiem naudas atmazgāšanas apkarošanā liecina arī tas, ka VID Finanšu policijas pārvaldes un Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras veiksmīgas sadarbības rezultātā attiecīgā prokuratūra 11 no kopā 12 atklātajiem kriminālprocesiem saņēma tieši no Finanšu policijas pārvaldes.

Šī gada sākumā Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāju lietvedībā atradās turpat 1 500 kriminālprocesu. VID Finanšu policijas pārvaldes speciālisti ir secinājuši, ka vairumā gadījumu tie ir nevis pusotrs tūkstotis atsevišķu noziedzīgu nodarījumu, bet gan noteiktu grupējumu noziedzīgas epizodes, kas ietver ievērojamu skaitu reģistrētu fiktīvu uzņēmumu, to izmantošanu nodokļu izkrāpšanā un šo noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju.

Tāpat 2006.gadā VID Finanšu policijas pārvaldē tika aktīvi turpināta 2005.gada otrajā pusē aizsāktā reorganizācija un funkciju izpildes optimizācija. Reorganizācijas mērķis ir uzlabot operatīvo un analītisko kapacitāti. Patlaban jau ir novērsta pirmstiesas izmeklēšanas funkcijas strukturālā sadrumstalotība. Īstenojot Finanšu policijas pārvaldes reorganizāciju, naudas atmazgāšanas apkarošanai īpaši izveidotās struktūrvienības resursi tika iekļauti izmeklēšanas un operatīvā darba struktūrvienībā. Tāpat arī VID Finanšu policijas pārvaldē ir izveidota Finanšu izlūkošanas daļa, kas, attīstot iestādes informācijas ieguves, operatīvās un stratēģiskās analīzes kapacitāti, pakāpeniski pārkārto Finanšu policijas pārvaldes darbu atbilstoši pasaules attīstītāko valstu pieredzei darbā ar izlūkošanas informāciju.

Šogad VID Finanšu policijas pārvalde turpinās attīstīt informācijas ieguves un analītisko kapacitāti. Kā galveno taktisko uzdevumu organizētās noziedzības, naudas atmazgāšanas un nodokļu izkrāpšanas apkarošanā Finanšu policijas pārvalde ir izvirzījusi organizētās noziedzības grupējumu apzināšanu un to veikto noziedzīgo darbību ierobežošanu. Tas nozīmē, ka, turpinot izmeklēt pagātnē pastrādātās noziedzīgās epizodes, galvenais akcents tiks likts uz pretdarbību konkrētiem organizētās noziedzības grupējumiem un to darbības organizētājiem, kas uzrāda vislielāko sabiedriskās bīstamības pakāpi.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra