Lēti, ar labākiem finanšu rādītājiem, un lielākoties ar vāju tirgus likviditāti – šīs ir pamatpazīmes, kuras raksturo Baltijas biržas Oficiālā saraksta uzņēmumus, kas to atšķir no citiem Austrumeiropas un Rietumeiropas uzņēmumiem, liecina jaunākais finanšu pētniecības centra CE Services pētījums.

Tajā secināts, ka Baltijas kompānijas ir ar zemāk novērtētām (zemi P/E, P/B, P/CF koeficenti), tās turklāt sniedz saviem akcionāriem augstu dividenžu ienesīgumu (OMX Baltic Benchmark indeksam, kurā ietilpst 27 Baltijas biržas uzņēmumi, tas ir 5,63%, bet Baltijas Top 10 kompānijām - pat 6,52%), padarot ieguldījumus Baltijas biržas kompānijās kā ļoti saistošu iespēju pašeizējo zemo banku procentu likmju apstākļos. Šis salīdzinoši augstais dividenžu ienesīgums rada nenoteiktību par uzņēmuma spēju to saglabāt tālāk nākotnē, uzņēmuma spēju ieguldīt līdzekļus savā attīstība, kā arī par to vai dividenžu izmaksa ir labākā metode, lai atalgotu uzņēmuma akcionārus (akciju atpirkšana kā alternatīva dividenžu izmaksai, kuru neietekmē Kapitāla pieauguma nodoklis).

Tomēr kā darvas piliens medus mucā, ir zemie izaugsmes rādītāji, ko uzrāda Baltijas uzņēmumi (OMX Baltic Benchmark Index), salīdzinājumā ar Rietumeiropas uzņēmumiem (Stoxx Europe 600). Eksperti uzsver, ka daļa no uzņēmumiem Baltijas Biržas Oficiālajā sarakstā ir brieduma dzīves ciklu sasnieguši, un to izaugsmes iespējas vietējā tirgū ir visai ierobežotas un galvenie akcionāri ir ieinteresēti stabilā dividenžu izmaksā. Tomēr, analizējot rezultātus, secināts, ka Baltijas uzņēmumiem pastāv iespējas kļūt vēl konkurētspējīgākiem un turpināt tālāku izaugsmi izmantojot vairāk ārējos finanšu resursus (bankas kredītu, obligāciju emisiju) un veicot izdevīgus ilgtermiņa ieguldījumus. Tā piemēram, pašu kapitāla īpatsvars aktīvu struktūrā Baltijas uzņēmumiem ir 57% (Equity/Assets), tikmēr Rietumeiropas uzņēmumiem - tikai 34%.

Pozitīvs izņēmums ir Baltijas Top 10 uzņēmumi, kuri ir spējīgi radīt augstus apgrozījuma (Sales) izaugsmes rādītājus salīdzinoši līdzīgus ar Rietumeiropas uzņēmumu izaugsmes rādītājiem, norāda eksperti.

Baltijas Top 10 uzņēmumu saraksts tika izveidots, pamatojoties uz katra uzņēmuma kvalitatīvo un kvantitatīvo rādītāju stingru izvērtēšanu, kuru veica Rīgā esošais finanšu pētniecības centrs CE Services un tā partneri CE Asset Management AG (Šveice) un Banku augstskola (Latvija). Pētījuma mērķis ir atrast, noteikt, atzīt un motivēt Baltijas biržas uzņēmumus to turpmākajai attīstībai, jau 8.gadu veicot Baltijas Korporatīvās Izcilības pētījumu.

Baltijas biržas Oficiālā saraksta uzņēmumi tika novērtēti atbilstoši izstrādātai finanšu pētīšanas metodoloģijai, analizējot uzņēmuma pašreizējo un vēsturisko korporatīvo attīstību – noskaidrojot vai uzņēmumiem ir izcils finansiālais stāvoklis, laba korporatīvā pārvaldība un stabils biznesa modelis. Identiska metodoloģija tiek pielietota arī, meklējot labākos uzņēmumus Eiropā un Pasaulē. Šogad, atšķirībā no pagājušā gada, liels skaits tehnoloģiju sektora uzņēmumu tika atzīts par labākajiem reģionālajos tirgos: Rational AG (Vācijā), Geberit AG (uzvarētājs Šveicē un Eiropas mērogā), TGS Nopec Geophysical (Norvēģija), Victrex (Lielbritānija), Kone (Somija), Infosys (uzvarētājs Pasaules mērogā).

Būtiskas izmaņas notika arī Baltijas mērogā, kur ilgtermiņa Baltijas reģiona uzvarētājs, telekomunikāciju uzņēmums TEO LT, rentabilitātes pazemināšanās rezultātā, šogad ievietojās tikai 5. vietā. Šogad par labāko Baltijas uzņēmumu tika atzīts cits Lietuvas uzņēmums – Apranga, apģērbu mazumtirgotājs, kas piedāvā plaši zināmus zīmolus, piemēram, Zara, Massimo Dutti, Hugo Boss, Emporio Armani, Mango u.c. Uzņēmumam izdevās ievērojami uzlabot savu pozīciju sakarā ar labajiem finanšu rādītājiem par 2014. pārskata gadu un straujo uzņēmuma attīstības tempu (uzņēmums atvēra 40 jaunus veikalus kopš 2011. gada; ikgadējais izaugsmes temps - 10%).

Kā labākais uzņēmums Igaunijā un otrais labākais uzņēmums Baltijā tika ierindots vēl viens Baltijas apģērbu mazumtirgotājs un ražotājs – Silvano Fashion Group. Neskatoties uz to, ka uzņēmums neuzrādīja daudzsološus rezultātus par pēdējo finanšu gadu (kā iemesls tam bija sliktā situācija galvenajā preču noieta tirgū - Krievijā (55% no kopējā pārdošanas apjoma)), Silvano izdevās uzrādīt labu Korporatīvās Izcilības novērtējumu pateicoties izmaksu otimizācijai, labai finansiālajai stabilitātei, konkurētspējīgam biznesa modelim, un tā līdzerpozīcijai lielākajos tirgos, kuros tas darbojas (Krievija, Baltkrievija, Ukraina un Baltija).

Farmācijas uzņēmums Olainfarm ceturto reizi pēc kārtas tika atzīts par labāko uzņēmumu Latvijā un trešo labāko Baltijas mērogā. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu uzņēmums ir zaudējis vienu pozīciju Baltijas Korporatīvās Izcilības rangā. Kritums ir skaidrojams ar zemāku rentabilitāti sakarā ar vājo valūtu Krievijā (36% no pārdošanas apjoma), kā arī pieaugošo debitoru parādu risku Krievijā un Ukrainā.

Kopējais Baltijas uzņēmumu novērtējums parādīja, ka kapitāla rentabilitāte pagājušajā gadā ir pieaugusi no 8.8% līdz gandrīz 10%, kas ir labs pamats turpmākai izaugsmei un uzņēmumumu konkurētspējai globālā mērogā.

Kopš 2008. gada Rīgā bāzētais finanšu pētniecības uzņēmums CE services sadarbībā ar tā mātes uzņēmumu CE Asset Management (Šveice) un Banku augstkolu (Latvija), izvērtē Baltijas fondu biržas Oficiālajā sarakstā kotētos uzņēmumus. Tiek pielietots gan kvalitatīvais, gan kvantitatīvais novērtējums, lai noteiktu labākās kompānijas Baltijas valstīs. Kvantitatīvā metode nosaka 50% no kopējā vērtējuma. Šī metode ņem vērā galvenos uzņēmumu bilances, rentabilitātes, kapitāla efektivitātes un darbības efektivitātes rādītājus. Atlikušie 50% ir balstīti uz kvalitatīvo novērtējumu, kas ietver uzņēmējdarbības modeļa, korporatīvās pārvaldības, finanšu vadības kvalitātes un tirgus vides izpēti. Baltijas Korporatīvās izcilības balvas pētījums atspoguļo uzņēmumu vēsturiskos fundamentālos rādītājus un neiekļauj uzņēmuma novērtējumu.

Galerijā augstāk iespējams aplūkot Baltijas korporatīvās izcilības TOP 10 uzņēmumus 2015.gadā!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra