Piedzen pat centus

Finanses
2015. gada 12. marts 09:33

Ātro kredītu sektorā kavētāju skaits rūk; nebanku aizdevēji piedziņai nereti nodod pat vismazākās parāda summas, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Aizvadītajā gadā mikrokredītu atmaksas rādītāji ir uzlabojušies par 15%, sasniedzot 73,4% kredītus bez kavējuma no kopējā nebanku aizdevēju kredītportfeļa gada beigās, informē Latvijas Nebanku kreditētāju asociācijas (LNKA) vadītāja Baiba Fromane. Salīdzinājumam: komercbankām patēriņu kredītportfelī mājsaimniecībām (tajos nav iekļauti kredīti mājokļa iegādei, rekonstrukcijai, remontam) pagājušā gada 31.decembrī atmaksas rādītājs bija līdzīgs – 70%. Situācijas uzlabošanos viņa saista ar faktu, ka pagājušā gada 1. janvārī stājās spēkā jauna kārtība klientu maksātspējas vērtēšanā, kas paredz daudz stingrākus nosacījumus. Jaunā kārtība precīzi nosaka informācijas apjomu un saturu, kas nebanku kredītdevējam pirms aizdevuma izsniegšanas jāprasa no kredītņēmēja. Tāpat tā skaidri nosaka principus un darbības, kas veicamas, lai nodrošinātu pienācīgu klientu maksātspējas vērtēšanu; piemēram, uz patērētāju sniegtajām ziņām var paļauties tikai tad, ja kredīta summa nepārsniedz 427 eiro, savukārt, ja kredīts pārsniedz šo summu, tad nebanku kredītdevējiem ir pienākums prasīt klientiem iesniegt VSAA vai VID izziņu, vai arī bankas konta izrakstu. Ieviešot jaunās prasības, ir būtiski uzlabojušies kredītu atmaksas rādītāji, secina B. Fromane. Arī paši kredītņēmēji daudz nopietnāk vērtē savu spēju uzņemties saistības. 

Kopumā nebanku kreditētāju piedziņai iesniegto lietu skaits ir samazinājies, novērojis arī SIA Konsultatīvā sabiedrība Conventus valdes loceklis Jānis Krastiņš. Mainās parādnieku izpratne par vērtībām – cilvēki saprot, kādi maksājumi jāveic kā prioritārie – vispirms jāsamaksā par savu dzīves vietu un jumtu virs galvas un tad, piemēram, par telefonu, kas ņemts uz nomaksu pirms 10 gadiem. Protams, netrūkst arī tādu, kas izvairās no saistību pildīšanas, galvenokārt – neziņas pēc, cerēdami, ka parādus norakstīs vai aizmirsīs. Tomēr, pēc J. Krastiņa teiktā, piedziņu kompāniju tiesvedībā nodoto lietu skaits ir būtiski palielinājies, kas skaidrojams ar rezultatīviem tiesvedības procesiem.

Visu rakstu Piedzen pat centus lasiet 12. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra