Kopš brīža, kad Šveices Nacionālā banka janvārī šokēja tirgu un atcēla franka un eiro kursa robežu 1,2 frankus par eiro, šīs valūtas vērtība ir ievērojami augusi un raisījusi bažas par uz eksporta vērstās ekonomikas turpmāko stāvokli.

Pēc robežas atcelšanas franka vērtība pret eiro pieauga līdz rekordaugstam līmenim, bet 14. maijā saruka līdz zemākajai atzīmei kopš robežas atcelšanas. Tirgus dalībnieku izteiktās bažas par franka vērtības izmaiņu ietekmi uz Šveices ekonomiku ir bijušas pamatotas un jaunākie dati liecina, ka šā gada pirmajā ceturksnī valsts tautsaimniecība pirmo reizi 4,5 gadu laikā ir piedzīvojusi kritumu. To galvenokārt veicināja spēcīgais franks, kas ir iedragājis ārvalstu pieprasījumu pēc valsts farmācijas un mehānismu ražošanas produkcijas. Šveices ekonomika pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, ir sarukusi par 0,2%, liecina jaunākie dati. Tiesa gan, gada laikā ekonomika aizvien ir piedzīvojusi pieaugumu – par 1,1%. Pirmajā ceturksnī Šveices eksporta apjomi saruka par 2,3%, salīdzinot ar iepriekšējiem trīs mēnešiem.

Atsevišķi dati uzrādīja, ka aprīlī Šveices eksporta apmēri ir samazinājušies, un trīs ceturtdaļām eksportētāju strauji sarukuši ieņēmumi, bet pirmajā ceturksnī būtisks rādītājs turpmākajai ražošanais izaugsmei – pasūtījumi – saruka par 5%. Tiesa gan, Šveices valdība aprīlī norādīja – tā neprognozē, ka spēcīgais franks varētu veicināt ekonomiskās krīzes iestāšanos un tālāku ekonomikas atbalsta pasākumu ieviešana būtu nepiemērota.

Šveices franka ierobežošana iepriekš palīdzēja turēt valsts eksporta cenas konkurētspējīgā līmenī, taču kopš robežas atcelšanas valūtas vērtība ir augusi par aptuveni 12%. Rezultātā kurss patlaban ir aptuveni 1,035 franki pret eiro, salīdzinot ar 1,2020 frankiem gada sākumā.  

Visu rakstu Franka pieaugums iegriež ieiet finiša taisnē lasiet 1. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra