Dienas Bizness

 • 30 ceturtdiena,
  marts

  Nanija, Ilgmārs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8639

  USD: 1.0748

Finanses

Foto: Edijs Pālens/LETA

Pirmajai iemaksai mājokļa iegādei Rīgā jākrāj nepilni divi gadi  6

2016. gadā kopumā Mājokļu pieejamības indekss (MPI) Rīgā bija 173,9, liecina AS Swedbank veiktais pētījums.

Indeksa vērtība 173,9 nozīmē to, ka standartizētas mājsaimniecības (tādas, kuras ienākumi atbilst 1.5 vidējai neto algai Rīgā un kura vēlas iegādāties 55 m2 lielu dzīvokli) ienākumi 2016. gadā bija par 73,9% augstāki, nekā tas būtu nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem.

Gada laikā MPI pakāpeniski pieaudzis no 166 pirmajā līdz 186 ceturtajā ceturksnī. Pērn pieejamības uzlabojuma pamatā bija algu kāpums par 4.6% un hipotekāro kredītu procentu likmju kritums par 19 bāzes punktiem. Arī vidējo dzīvokļu darījuma cenu dinamika bija labvēlīga mājokļu pieejamībai.

Piemēram, jaunajos projektos mikrorajonos, piedāvājumā bija pieejams būtisks skaits relatīvi lētu dzīvokļu, un cilvēki, protams, šos dzīvokļus aktīvi iegādājās. Tā kā darījumi notika ar lētākiem mājokļiem, vidējās darījumu cenas nedaudz samazinājās. Bet kopumā nekustamā īpašuma tirgū novērojams cenu kāpums visos segmentos. Piemēram, sērijveida dzīvokļos mikrorajonos cenas pieauga par 6%.

«Turpinot pēdējo četru gadu tendenci, arī 2016. gadā mājokļu pieejamība Rīgā uzlabojās. To veicināja gan algu kāpums, gan sarūkošās kredītu procentu likmes. Neskatoties uz būtisku uzlabojumu mājokļu pieejamībā, aktivitāte tirgū saglabājās mērena, salīdzinot ar kaimiņiem. Kas tam par iemeslu? Pirmkārt, jāmin iedzīvotāju noskaņojums. 2016. gada otrajā pusē strauji krita iedzīvotāju noskaņojuma rādītājs un paātrinājās mājsaimniecību uzkrājumu  gada izaugsme, gada beigās sasniedzot 8.8%. Proti, mājsaimniecības veido uzkrājumus un aizņemas diezgan kūtri. Tas, visticamāk, bija saistīts gan ar nedrošību par ekonomikas veselību, gan neskaidrību par iespējamām nodokļu pārmaiņām. Otrkārt, iemesls varētu būt plaisa starp iedzīvotāju vēlmēm un piedāvājumā esošajiem dzīvokļiem, proti, iedzīvotājuprāt,  kvalitatīvu un par atbilstošu cenu dzīvokļu trūkums. Treškārt, šķērslis varētu būt nepietiekami ienākumi, īpaši pierādāmi ienākumi. Aplokšņu algas ierobežo iespējas kvalificēties kredīta saņemšanai,  saka Linda Vildava, Swedbank jaunākā ekonomiste.
 
Tallinā vidējais MPI pērn bija 152.7. MPI pieaugumu gada laikā sekmēja par dzīvokļu cenām straujāks algu kāpums. Savukārt Viļņā dzīvokļu cenu kāpums pārsniedza algu izaugsmi, un MPI samazinājās līdz 128.4.
 
Pērn laika posms, kas standarta mājsaimniecībai Rīgā bija nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai 15% apmērā, noslīdēja zem divu gadu atzīmes un bija 23,4 mēneši. Tas ir par diviem mēnešiem mazāk nekā 2015. gadā. Uzkrāšanas laiks ir ilgāks tad, ja mājsaimniecībai ir vienlaikus jāmaksā arī par īri. Savukārt mājokļa kredīta ar valsts galvojumu ģimenēm pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamais laiks ir ievērojami īsāks – tam nepieciešama mazāka pirmā iemaksa, un tās atvieglojums ir atkarīgs no apgādājamo skaita.

Viļņā krāšanai nepieciešamais laiks 15% pirmajai iemaksai pieauga par vienu  mēnesi, un pērn bija trīs gadi un viens mēnesis. Tallinā tas samazinājās par trijām nedēļām līdz 28.7 mēnešiem.
 

Saistītie raksti

Komentāri

 • stalkers

  pirms 21 dienām, 2017.03.09 16:50

  +6 -1

  Kurš var sakrāt 6-8K divu gadu laikā? Ja vēl jāatdod vismaz 200-250 eiro par īri? Lai to izdarītu ir vajadzīgi vismaz 1800 eiro tīrie ienākumi uz abiem, protams atradīsies kartupeļu ēdāji un humpalu pircēji, kam nekad zobi nesāp un auto labo kaimiņš par velti, bet diemžēl tā tas ir....+ kā pēdējā laikā pieaug dzīves dārdzība un dzīvokļu cenas! Un viss aprēķins ir veikts balstoties uz hruščovkām...nevis jauniem projektiem

  • Durķis

   pirms 13 dienām, 2017.03.17 17:00

   +0 -0

   Sakrāju 12K gada laikā, maksājot 290 + komunālie par īri. Kopējie ienākumi uz abiem 3800 pēc visiem nodokļiem. Tātad Tava problēma ir tā, ka par maz pelni, nevis neēd kartupeļus, nepērc humpalas un nedod kaimiņam skrūvēt auto.

 • 444

  pirms 21 dienām, 2017.03.09 18:01

  +2 -0

  Krāsi un pa to laiku dzīvosi kartona kastē, bet bērnus sūtīsi ubagot?

 • UK

  pirms 21 dienām, 2017.03.09 18:03

  +5 -0

  Londonā pirmajai iemaksai ir jākrāj 97 gadi un Braitonā liekas, ka bija 104 gadi cik atceros. Tas tā salīdzinājumam atskaņas no "Laimes zemes" Lielbritānijas.

 • to stalkers

  pirms 21 dienām, 2017.03.09 19:07

  +4 -1

  Pilnīgi piekrītu. Tāda sajūta, ka aprēķinos kaut kādi izsapņoti cipari tiek ņemti vērā. Sak', ēdiet sausiņus un būs jums iespēja sakrāt mājai

 • 1+1

  pirms 20 dienām, 2017.03.10 06:29

  +2 -0

  Tas, ka sakrāt pirmajai iemaksai ir grūti, ir pasākums jēga. Rietumos un parasti arī pie mums jaunieši studiju gados dzīvo plaši. Apģērbs un citi paradumi ir dārgāki, nekā tiem, kas normāli pelna. Tad apprecas un tad krāšana pirmajai iemaksai parāda, kas tu esi un cik stipras attiecības. Te nu rietumu un mūsu prakse atšķiras. Pie viņiem tiešām jaunie pāri dzīvo pusbadā vienistabas dzīvokļos uz matračiem vairākus gadus, lai sakrātu. Mums - garantē valsts. Rezultāts būs tāds, ka diezgan droši par to maksāsim no nodokļiem. Pie pirmās krīzes ģimenes pajuks, banku maksājumi, tāpat kā alimenti tiks aizmirsti.

Reklāma