Trešdien Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē, uzklausot sociālo partneru priekšlikumus nākamā gada budžetam, Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) piedāvāja izvērtēt tos.

Straujuma sēdes dalībniekiem tomēr piebilda, ka ne visus priekšlikumus viņa atbalsta, piemēram, kategoriski viņa noraida pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanu. Taču viņa atgādināja, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanas vietā varētu samazināt sociālo nodokli abām pusēm.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers uzsvēra, ka valsts budžetam ir izdevīgāk, ja sociālo nodokli samazina darba ņēmējiem. Arī pašiem darbiniekiem tas būtu izdevīgāk, jo tiktu izmaksāta lielāka alga.

Straujuma arī pauda, ka ir jādomā, kā palīdzēt ģimenēm ar bērniem - kā šai grupai mazināt sociālo nevienlīdzību. «Gribu piekrist, ka ir jādomā par ģimenēm ar bērniem, jo ģimenes ar bērniem diferenciācija nesasniedz. Šajā gadījumā mums ir ko domāt,» sacīja valdības vadītāja.

Izvērtējama būtu arī IIN atvieglojuma atcelšana par pilngadīgām un darbspējīgām personām, izņemot ārā konkrētas iedzīvotāju grupas, piemēram, cilvēkus ar īpašām vajadzībām.

Straujuma arī atzina, ka ir gatava paust viedokli, kas nav saskaņots ar Finanšu ministriju, proti, ka ir jāizvērtē sociālo partneru priekšlikumi nevienlīdzības mazināšanai, jo ir zināmas problēmas attiecībā uz ģimenēm ar bērniem. Viņa rosināja vēl šonedēļ sasaukt NTSP Budžeta un finanšu apakškomisijas sēdi, kurā izvērtēt piedāvājumus, lai tuvinātu abu pušu viedokļus.

Krīgers arī piekrita, ka piektdien ir jāsasauc apakškomisijas sēde un nepieciešamības gadījumā jātiekas ar koalīcijas partneriem.

Pēc NTSP sēdes Straujuma žurnālistiem atzina, ka būs jāvērtē sociālo partneru priekšlikumi. «Rēķināsim, ko varam ieviest, ko nevaram ieviest,» viņa teica. Straujuma piebilda, ka gribētu tomēr palikt pie idejas par solidaritātes nodokli, kā arī ir vērtējams priekšlikums par kapitāla aplikšanu ar nodokli. Vienošanās vēl būs jāpanāk arī par minimālās algas apmēru nākamgad.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (V) informēja, ka piektdien galvenās diskusijas būs saistītas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un neapliekamo minimumu.

Jau ziņots, ka Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) aicina Finanšu ministriju (FM) izvērtēt vairākus darba devēju priekšlikumus, tostarp iespēju nepieciešamības gadījumā aizvietot līdz šim plānoto iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazinājumu ar proporcionālu valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) samazinājumu, bet FM piedāvāto solidaritātes nodokli aizstāt ar IIN atvieglojumu atcelšanu par pilngadīgām un darbspējīgām personām.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra