Problēmas ar deklarāciju neredz

Finanses
2015. gada 4. septembris 09:08

VID domā, ka mazo algu saņēmējiem ar deklarāciju iesniegšanu gada beigās grūtību nevajadzētu būt

Tā uzskata ne tikai Valsts ieņēmumu dienests (VID), bet arī Finanšu ministrija. Jāmin, ka no nākamā gada tiks ieviests diferencētais neapliekamais minimums, kas cita starpā paredz, ka 2017. gadā nodokļa maksātāji ar zemākām algām, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju, var saņemt pārmaksāto nodokli. To pārrēķina, piemērojot diferencētu neapliekamo minimumu.

Pieejamības jautājums

Tomēr viens no jautājumiem, kas skar diferencētā neapliekamā minimuma ieviešanu un tālāku realizāciju, saistīts tieši ar deklarācijas iesniegšanu. Proti, vai cilvēki varēs iesniegt gada beigās deklarāciju bez grūtībām un vai galu galā neizveidojas situācija, ka iedzīvotāji deklarācijas neiesniedz vispār.

Tomēr gan VID, gan Finanšu ministrija uzsver, ka problēmām nevajadzētu rasties. VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone DB skaidro, ka šī priekšlikuma īstenošana nebūs sarežģīta nedz nodokļu maksātājiem, nedz pašam dienestam. «Protams, tas nozīmē paplašināt mūsu elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) iespējas un pakalpojumus. Tādējādi iedzīvotāji portālā latvija.lv, pieslēdzoties mūsu EDS, redzēs jau automātiski aizpildītu gada ienākumu deklarāciju, tostarp gadā pienākošos neapliekamo minimumu un nodokļa pārmaksu, ja tāda veidojas. Nodokļu maksātājam būs tikai jāievada bankas konta numurs, uz kuru tiks pārskaitīta nodokļu pārmaksa,» stāsta I. Pētersone. Viņa gan piebilst, ka pilnīgi visi nodokļu maksātāji nav EDS lietotāji, tādēļ ir jārada iespēja arī viņiem jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā iesniegt gada ienākumu deklarāciju un, norādot vien savu bankas konta numuru, saņemt nodokļu pārmaksu. Jautāts, vai tas neradīs rindas dienesta filiālēs un lielu daudzumu papildu darba, I. Pētersone atzīmē – lai klātienē apkalpojamo klientu pieaugums neradītu nepieciešamību pēc papildu darbinieku resursiem, diferencētā neapliekamā minimuma ieviešana tiek skatīta ciešā sasaistē ar informācijas elektronisku iegūšanu no izglītības un veselības aprūpes iestādēm par fizisku personu veiktajiem maksājumiem par izglītību un ārstniecību, kas automātiski tiktu iekļauti gada ienākumu deklarācijā pie attaisnotajiem izdevumiem. Tas ļautu daļu VID esošo resursu novirzīt diferencētā neapliekamā minimuma administrēšanai. Arī Finanšu ministrija uzsver, ka problēmām ar pieejamību nevajadzētu rasties, jo deklarāciju varēs iesniegt gan caur EDS, gan vērsties VID filiālē. Tomēr līdz galam neatbildēts paliek jautājums, vai cilvēki no attālākiem reģioniem dosies uz filiālēm, lai šo deklarāciju iesniegtu, vai viņiem būs iespēja tur nokļūt.

Plašāk lasiet rakstā Problēmas ar deklarāciju neredz piektdienas, 4. septembra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra