Prognozē ekonomikas lejupslīdi

Finanses
2007. gada 9. janvāris 12:43

Eirozonas valstīm 2007. gads attīstības ziņā būs salīdzinoši lēnāks kā līdz šim un arī pasaules ekonomikā būs manāmas lejupslīdes pazīmes, teikts Euler Hermes grupas veidotajā 2006. gada 4. ceturkšņa pasaules ekonomikas apskatā Economic Outlook 04/2006, Db.lv informēja Euler Hermes Sabiedrisko attiecību konsultante Olga Kazaka.

Pēc analītiķu domām, vislielākos draudus pasaules ekonomikai 2007. gadā varētu sagādāt vai nu straujas inflācijas draudi, vai arī ekonomikas lejupslīde. Analīzes un prognozes par paredzamo situāciju dažādos tirgos ir atšķirīgas. Par inflācijas draudiem brīdina gan plaša patēriņa preču tirgus, kurā cenas, neskatoties uz neseno atslābumu, saglabājas ārkārtīgi augstas, gan Eiropas Centrālā Banka. Pretēju notikumu gaitu prognozē akciju tirgus, kas visai vēsi uzņēma vairāku kompāniju ienākumu palielināšanās prognozes, kā arī obligāciju tirgus norises. Akciju tirgus eksperti vairāk ir pārliecināti par inflācijas lejupslīdes iespējām.

Euler Hermes grupas speciālisti prognozē, ka inflācijas būtiska pieauguma iespējamība ir aptuveni 10%. Inflācijas paaugstināšanās kopā ar strauju degvielas cenu kāpumu var izraisīt algu pārmērīgu celšanos, radot otro inflācijas vilni, kā tas notika jau 1970. gadā. Tas izraisīs jaunu likmju celšanos centrālajās bankās, līdz ar to sekojošu obligāciju tirgus krahu un galu galā - ekonomikas lejupslīdi.

Finanšu tirgū procentu likmju straujā celšanās tuvojas beigām, paredz Euler Hermes grupas speciālisti. Pasaules tirdzniecības statistikas dati liecina, ka eksporta ziņā līderi ir Āzijas valstis, izņemot Japānu, kas ir spējušas palielināt eksporta apjomus par 18%, dubultojušas vidējās eksporta pieauguma likmes pasaules tirgū. Jāatzīmē, ka Centrālā un Austrumeiropa, tai skaitā Latvija, eksporta tirgū parādījušas sevi ļoti pozitīvi, kamēr Ķīna kļuvusi par otro lielāko eksportētājvalsti aiz Vācijas, apsteidzot pat ASV. Pasaules ekonomikas attīstības tempi 2007. gadā prognozēto 3% vietā samazināsies par 7%.

Kā norāda Euler Hermes grupas speciālisti, eirozonas valstīm 2007. gads attīstības ziņā būs salīdzinoši lēnāks. Tam ir trīs iemesli: eiro procenta likmju celšanās, eiro vērtības celšanās 2006.gadā un Vācijā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) paaugstināšana 2007. gadā. Šie faktori samazinās gan iekšējo, gan ārējo pieprasījumu. Lai gan pēdējos gados eiro vērtība ir vairākkārt paaugstinājusies, arī šajā ziņā ekonomisti ir piesardzīgi, pat paredzot drīzu tā lejupslīdi. Eiro procentu likmes celšanās tuvojas beigām un tas varētu likt pašlaik pārvērtētajai eiro likmei pazemināties attiecībā pret dolāru un pat pret Āzijas valūtām, paredz Euler Hermes analītiķi.

Apskatā Euler Hermes speciālistu grupa izveidojusi atsevišķu sadaļu Neatkarīgo Valstu savienības dalībnieku ekonomikas attīstības analīzei. Par lielākajām šīs savienības ekonomiskajām dalībvalstīm uzskata Krieviju, Ukrainu un Kazahstānu, kuras nu jau ir kļuvušas ļoti nozīmīgas Rietumu pasaules tirdzniecības sadarbības partneres.

Krievija un Kazahstāna bauda dabas resursu, proti, jēlnaftas un dabasgāzes pārbagātību. Ukraina savas auglīgās melnzemes dēļ ir kļuvusi par lielu lauksaimniecības produktu ražotāju, kā arī ieņem svarīgu lomu metāla un tērauda rūpniecībā. Pēc analītiķu vērtējuma, šīs valstis tomēr nav pilnībā spējušas izmantot visas makroekonomikas sniegtās iespējas, tostarp neplānotie ienākumi nav izmantoti, lai restrukturizētu un apvienotu ekonomiku, kas varētu nodrošināt vieglāku ceļu straujākai ekonomikas augšupejai nevis sāpīgas reformas, kā tas ir pašreiz. Rezultātā uzņēmējdarbības vide visās trijās valstīs ir zem vidējā līmeņa, turklāt pastāv nopietni šķēršļi tās izaugsmei.

Pasaules līderi kredītrisku apdrošināšanā Euler Hermes grupa ar īpašas metodoloģijas palīdzību regulāri seko līdzi valstu iespējamiem ekonomiskajiem un politiskajiem riskiem visā pasaulē. Tā valstis sadala sešās kategorijās no drošākās uz potenciāli visriskantāko (A - D). Par visdrošākajām Centrālās Eiropas valstīm var uzskatīt Čehiju un Slovēniju, kurām piešķirts A reitings, bet par visriskantākajām valstīm - Baltkrieviju, Ukrainu, Moldāviju, kā arī Balkānu valstis. "Latvijai ir piešķirts reitings B, kas ir salīdzinoši zemāks nekā Lietuvai un Igaunijai, taču arī šis indekss liecina par sekmīgu Latvijas ekonomisko un politisko attīstību", saka Euler Hermes Kreditversicherungs-AG Baltijas pārstāvniecību vadītājs Franks Ville, piebilstot, ka nākamajā apskatā tiks ietverta detalizētāka informācija par Latvijas ekonomiskajiem procesiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra