Leonīds Aļšanskis
Rietumu Bankas
Investīciju pārvaldes departamenta
Analītiskās nodaļas vadītājs


Tirdzniecība pagājušajā nedēļā Krievijā noritēja galvenokārt uz pozitīvas nots. No piecām sesijām trīs tirgus slēdza ar paaugstinājumu, turklāt piektdienas pieaugums sastādīja gandrīz 4%. Spēlētāju optimisma pieaugumu veicināja kā pēc parlamenta vēlēšanām norimušās kaislības, tā arī nedēļas pozitīvās makroekonomikas atskaites. Bet par galveno stimulējošo faktoru, it īpaši naftas sektora akcijās, kļuva sasniegtais zemais akciju cenu līmenis, kas sakrita ar naftas cenu pieaugumu pasaules tirgū.

Starp pozitīvajiem makroekonomikas rādītājiem būtu jāatzīmē Krievijas premjerministra Mihaila Kasjanova paziņojums par to, Krievijai pirmo reizi izdosies izpildīt inflācijas gada mērķa rādītāju - tā neizies ārpus 12% robežām; bet ekonomikas uz rūpnieciskās ražošanas pieaugums sasniegs 7%, kas ievērojami pārsniedz valdības prognozes, kas izdarītas gada sākumā.

Rezultātā Krievijas akciju galvenais indekss RTS nedēļas laikā pieaudzis par vairāk nekā 5%. Turklāt, tika pārsist svarīgais pretošanās psiholoģiskais līmenis 550, kas liek šaubīties par cenu dziļās korekcijas uz leju turpmāko iespējamību.

Mūsu prognoze nākošajam 2004. gadam attiecībā uz Krievijas tirgu kopumā ir pozitīva, kaut arī mēs sagaidām pozitīvo tendenču palēnināšanos šajā tirgū salīdzinājumā ar 2001-2003 gadiem. Gada pirmajā pusē, līdz prezidenta vēlēšanām un uzreiz pēc tām, mēs sagaidām cenu pieauguma turpināšanos ar indeksu iziešanu uz jaunu vēsturisko maksimumu, kas var par 10%-20% pārsniegt maksimumu, kas tika sasniegts šī gada 20. oktobrī. Tomēr gada otrajā pusē mēs neizslēdzam vēl daudz spēcīgāku, salīdzinājumā ar šī gada novembrī novēroto cenu kritumu, cenu korekciju uz leju, kas varētu atgriezt Krievijas akciju cenas 2004. gada beigās uz pozīcijām, kas būs tuvas 2004. gada sākumā sasniegtajiem līmeņiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra