Leonīds Aļšanskis
Rietumu Bankas
Investīciju pārvaldes departamenta
Analītiskās nodaļas vadītājs


Krievijas akciju tirgus
Nedēļa Krievijas akciju tirgū pagāja visai negatīvās noskaņās. Neskatoties uz to, ka pirmdien akciju cenas sasniedza jaunus vēsturiskos maksimumus (RTS indekss sasniedza 650.09 punktus), tirgū sākās akciju pārdošana. Rezultātā no piecām tirdzniecības sesijām, četras noslēdzās ar pazeminājumu, un tikai piektdien - neliels pieaugums. Par pazeminājuma līderi kļuva skandāliem apvītā YUKOS - akcijas cena nedēļas laikā pazaudēja vairāk nekā 9% no sākotnējās vērtības. Sprāgušas bumbas efektu šonedēļ varētu radīt ziņa par YUKOS vadītāja Mihaila Hodorkovska arestu.

Kopumā nedēļas laikā Krievijas fondu tirgus indekss RTS zaudēja gandrīz 7.5%.

Vienlaikus, neskatoties uz tik strauju kritumu, pagaidām situācija tirgū atgādina dabisku cenu korekciju pēc nesenā pieauguma un daudzkārtējas jaunu vēsturisko maksimumu uzstādīšanas visā Krievijas akciju tirgus pastāvēšanas laikā. Atzīmēsim, ka pat pēc pazeminājuma pagājušajā nedēļā indekss RTS tagad atrodas par 65% augstāk par pagājušā gada noslēdzošo vērtību. Turklāt cenu pieaugums pēc RTS indeksa 2001. un 2002. gados bija attiecīgi 80% un 40%. Ņemot vērā, Krievijas akciju cenu kustības specifiku, mēs uzskatām, ka sākusies cenu korekcija (t.i. to pazemināšanās) varētu izrādīties ļoti dziļa un sastādīt līdz pat 40% no sasniegtā cenu maksimuma. Tālāk mēs sagaidām tendences pavērsienu pozitīvā virzienā. Tomēr cenu pieaugums, pēc mūsu domām, nebūs tik straujš kā tas bija iepriekš, un gada beigās tirgus tomēr sola slēgties zemāk par nesen sasniegto maksimumu.

Protams, YUKOS izraisītās krīzes negatīvā ietekme varētu pastiprināt cenu pazemināšanos un novest pie lieliem zaudējumiem. Tomēr mēs uzskatām, ka šī krīze visdrīzāk tikai paātrinās cenu krituma korekcijas procesu.

Krievijas rublis
Pagājušajā nedēļā Krievijā tika publicēti vairāki pozitīvi makroekonomikas dati, kas veicināja turpmāku rubļa vērtības pieaugumu valūtu tirgū. Dolāra cena attiecībā pret rubli pagājušajā nedēļā noslīdēja zemāk par svarīgo psiholoģisko līmeni 30 RUB/USD, un piektdien dolāra cena bija tikai 29.93 RUB/USD, kas ir par 13 kapeikām lētāk nekā pirms nedēļas. Visdrīzāk rubļa padārdzināšanās drīz kļūs par nopietnām galvas sāpēm gan Centrālajai bankai, gan arī Krievijas eksportētājiem.

Atgādināsim, ka rubļa straujais pieaugums attiecībā pret dolāru, kas sākās šī gada sākumā un aktivizējās septembra vidū, jau novedis pie Krievijas valūtas padārdzināšanās par gandrīz 7%.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra