Leonīds Aļšanskis
Rietumu Bankas
Investīciju pārvaldes departamenta
Analītiskās nodaļas vadītājs

Pagājusī nedēļa Krievijas akciju tirgū bija ārkārtīgi dramatiska. Kā jau tika gaidīts, notikumu centrā nokļuva situācija ap kompāniju YUKOS, kuras galva Mihails Hodorkovskis tika arestēts jau pirms nedēļas. Ceturtdien tirgu satricināja jauna ziņa par kompānijas akciju kontrolpaketes, kas pieder vairākiem investoriem, bet kas atrodas Hodorkovska pilnvarotā pārvaldē, arestu. Dabiski, ka pirmdien un ceturtdien tirgus izjuta spēcīgu cenu kritumu - RTS indekss nokritās par attiecīgi 10% un 8%, turklāt YUKOS akcijas zaudēja 16,5% un 14% attiecīgi. Tiesa, otrdien un piektdien tirgus rada sevī spēku organizēt cenu pieaugumu norādot, ka visi investori situāciju nevērtē kā krasi negatīvu. Nedēļas laikā kopumā Krievijas biržas indekss zaudēja aptuveni 15% no sava svara un tika slēgts 506.12 punktu līmenī, noslīdot līdz šī gada augusta vidū reģistrētajiem līmeņiem.

Protams Hodorkovska arests radīja jaunu situācijas šķirtni Krievijas akciju tirgū, tomēr diez vai vajadzētu to salīdzināt ar situāciju, kas izveidojās pēc 1998. gada augusta finanšu krīzes. Ja toreiz notikumiem tiešām bija sistēmas katastrofas raksturs, tad tagad tie drīzāk atspoguļo Krievijas biznesa jaunās vēsmas, kad neviens liels privatizēta valsts īpašuma īpašnieks nevar uzskatīt savu kapitālu (kas protams iegūts ar noteiktiem “atvieglinājumiem”) par neaizskaramu. Pašreizējā situācijā prezidents Putins pasteidzās nomierināt pasaules un Krievijas biznesa sabiedrību paziņojot, ka nevar būt pat runa par to, ka tiktu pārskatīti privatizācijas rezultāti vai notiktu lielā biznesa medības. Tomēr lielākā daļa kā Krievijas, tā arī Rietumu biznesmeņu un ekspertu situāciju ir uztvēruši ārkārtīgi negatīvi. Tajā pat laikā daži Putinam ir izteikuši savu atbalstu. Tā britu naftas gigants BP paziņoja, ka negrasās mainīt savus biznesa plānus attiecībā uz Krieviju, neskatoties uz kompānijas YUKOS vadītāja arestu, bet starptautiskā reitingu aģentūra Fitch paziņoja, ka patlaban neredz iemeslu tam, lai pazeminātu Krievijas Federācijas reitingu, neskatoties uz naftas kompānijas vadītāja aresta negatīvajām sekām. Oriģināli izskanēja arī mūsu valsts galvas komentārs, kurā saklausāms netiešs atbalsts Putina rīcībai, izrādot pārsteigumu, par to kā tik jauns cilvēks spējis nopelnīt tik daudz naudas. Taisnības labad jāatzīmē, ka šis paziņojums izskanēja diezgan naivi – pēc visa spriežot, mūsu prezidente vēl joprojām par galveno ienākumu avotu uzskata algu, kas dabiski pieaug ar vecumu un stāžu.

Kas attiecas uz mūsu viedokli par tirgu, tad tas paliek nemainīgs. Mēs uzskatām, ka neatrodamies Krievijas tirgus sistēmas kraha situācijā, bet tikai cenu korekcijas dabiskā stadijā, kas notiek pēc šī gada nebijušā pieauguma. Protams, notikumi ap YUKOS, kas sakrita ar šo korekciju, nedaudz pastiprināja tirgū novērojamo negatīvo faktoru, tomēr, pēc mūsu domām, cenu kritums šajā ciklā nepārsniegs 40% no 20. oktobrī sasniegtā globālā maksimuma (RTS indekss sasniedza 643.3 punktus). Pēc tam mēs sagaidām tendences pavēršanos pozitīvā virzienā. Turklāt cenu pieaugums, saskaņā ar mūsu viedokli, būs daudz lēnāks nekā gada sākumā, un gada beigās tomēr tirgus sola slēgties ievērojami zemāk par oktobra maksimumu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra