Rigibor iespaidīgi sadārdzina kredītus

Finanses
2007. gada 22. februāris 08:43

Aizņēmējus, kuriem kredīts ir latos, pēdējās divas dienas šokē starpbanku likmes Rigibor vērtība, kas sasniegusi 8.95%, raksta laikraksts Dienas bizness.

Rigibor kāpums tradicionāli novērots mēneša beigās, bet šoreiz galvenais iemesls, kapēc likme pieaugusi tik strauji, ir ažiotāža ap lata vērtības samazināšanu, Latvijas Radio ziņu dienestam skaidroja Hansabankas ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Laikraksts Dienas bizness raksta, ka pēdējo reizi likme tik tuvu pie deviņu procentu atzīmes atradās 1999. gada beigās. Latu aizņemšanās likme divās dienās savu vērtību palielināja par trešdaļu. Likmes vērtība ir tuva tam, par kādu parasti bankas aizdot īstermiņā līdzekļus bez papildu nodrošinājuma, nevis nekustamā īpašuma iegādei, kur termiņš saistībām var pārsniegt 30 gadus. Likmes pieaugums gandrīz par trešdaļu ir sadārdzinājis kredīta izmaksas vairāk nekā 20 % kredītņēmēju, tā kā ceturtdaļa ir izvēlējusies priekšroku dot latu aizņēmumiem.

Šo Rgibor kāpumu sajutīs cilvēki, kas ir izvēlējušies slīdošās un peldošās procentu likmes, nevis fiksētās procentu likmes. "Ja, piemēram, cilvēks ir aizņēmies uz 20 gadiem 20 000 LVL, tad, ja pāgājušajā nedēļā viņam ikmēneša maksājums bija 140 LVL, tad pašlaik tas maksājums ir 198 LVL. Tātad ikmēneša maksājums ir kāpis par 38 %," Latvijas Radio skaidro Hansabankas ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra