Latvijā izveidota kolektīvā ieguldījuma platforma Projektu banka, kas domāta radošu ideju īstenošanai, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Tas, ka Latvijā vēl nav pūļa finansējuma platformas, Projektu bankas veidotājus pārsteidza. «Protams, varam uzskatīt ziedot.lv par sava veida pūļa finansējuma platformu, bet tā ir domāta labdarības mērķiem. Vēl ir savstarpējo aizdevumu platforma Mintos, kas arī ir viens no pūļa finansējuma veidiem. Taču tieši radošiem projektiem, inovatīvām lietām, kaut kā jauna radīšanai nav šādas platformas internetā,» saka Māris Cīrulis, Projektu bankas vadītājs.

Pagājušā gada oktobrī viņš kopā ar Reini Kalnaelli (savulaik veidojis interneta vietni mecenats.lv) sāka strādāt pie šī projekta, un pirms mēneša tas sāka darbu.

Pārdod ideju

«Tu pārdod savu ideju. Ja cilvēks ir gatavs maksāt, viņš ieguldīs naudu tavā projektā, viņš kaut ko dabū atpakaļ, tas nav tikai labdarības princips. Ziedošana nozīmē naudas došanu bez atlīdzības. Mēs to nesaucam par ziedošanu, bet gan par ieguldīšanu. Cilvēks iegulda savu naudu projektā un faktiski nopērk nākotnes produktu. Tas var būt kaut kas taustāms, piemēram, kāda lieta, priekšmets, pasākums vai pakalpojums,» teic M. Cīrulis. Bieži vien pūļa finansējuma vietnēs notiek kādu produktu iepriekšpārdošana, bet viņš Projektu bankas gadījumā nevēlas lietot šo apzīmējumu. «Tā nav tikai iepriekšpārdošana, jo ieguldītā summa ne vienmēr atbilst pateicības vērtībai. Piemēram, mums ir viens projektiņš, kas vērsts uz labdarību – Čiekurkalna rotaļlaukuma izveidošana. Ieguldot piecus eiro, cilvēks saņems bērna smaidu, ko redzēs ikreiz, ejot garām rotaļlaukumam. Tā nav iepriekšpārdošana – nevar pārdot bērna smaidu. Tu ieguldi nevis grāmatas vai diska iepriekšnopirkšanā, bet cilvēka idejā. Ieguldījums var būt lielāks nekā tieši grāmatas cena,» viņš stāsta.

Arī uzņēmējiem

Projektu banku atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds, kas ir finansējis platformas izveidi un uzturēšanas izmaksas līdz šī gada beigām. «Tāpēc tagad varam piedāvāt savu pakalpojumu bez maksas,» saka M. Cīrulis. Ar laiku plānots ieviest nelielu komisijas maksu tiem, kuri vēlas piesaistīt finansējumu. Par apjomu vēl tiek domāts – pasaulē standarta likmes ir no 5 līdz 8% no plānotā finansējuma.

Visu rakstu Steidz palīgā finansējuma piesaistē lasiet 25. maija laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra