Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa plāno vērtēt, vai atzīt par noziedzīgi iegūtu vēja parku attīstītāja SIA Winergy mantu. Procesā kā ar mantu saistītas personas figurē kādreizējās Winergy amatpersonas, kā arī ar Norvik banku savulaik saistītas personas.

Process sākts par Winergy, ar to saistīto citu uzņēmumu un vēl citu personu mantas atzīšanu par noziedzīgi iegūtu. Kopumā procesā figurē deviņas fiziskas un deviņas juridiskas personas. Tiesā aģentūrai LETA oficiāli apstiprināja, ka ar mantu saistīto personu sarakstā figurē Andruss Petersons, Tīna Pētersone, Jurijs Šapurovs, Henri Treude, Aldis Upenieks, Jānis Vanks, Ilze Bērziņa, Alari Piperals un Santa Kola, kā arī juridiskas personas - Wind One, Firepower, Pope VP1, Arsenal, Ošmaļi, Ošmaļi Energy, Arsenal Energy, Winergy un Enercom Plus.

Kriminālprocesa likums paredz, ka procesa virzītājam ir tiesības pirmstiesas kriminālprocesā radušos mantisko jautājumu savlaicīgas atrisināšanas un procesa ekonomijas interesēs izdalīt no krimināllietas materiālus par noziedzīgi iegūtu mantu, ja pierādījumu kopums dod pamatu uzskatīt, ka mantai, kura izņemta vai kurai uzlikts arests, ir noziedzīga izcelsme vai saistība ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī ja objektīvu iemeslu dēļ krimināllietas nodošana tiesai saprātīgā laika periodā nav iespējama. Procesu par noziedzīgi iegūtu mantu izskata tiesa. Lai arī šis process ir saistīts ar krimināllietu, tajā nav apsūdzēto personu.

Ceturtdien tiesa lietas izskatīšanu atlika līdz 15.oktobrim, jo ir nepieciešams iztulkot procesuālos dokumentus uz igauņu valodu, kā arī lietā būs nepieciešams tulks.

Winergy valdes loceklis Andris Linužs aģentūru LETA informēja, ka patlaban tiesā izskatāmajā procesā neviena Winergy esošā vai bijusī amatpersona nav sēdusies uz apsūdzēto sola un netiek apsūdzēta, kā arī nevar tikt notiesāta un sodīta. Tas, ka Winergy bijušās amatpersonas tiek aicinātas uz tiesu šādā procesā, nepadara tās par apsūdzētajiem, norādīja Linužs.

Kā aģentūrai LETA paskaidroja prokuratūrā, procesa virzītājs šajā gadījumā ir Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP). Ar uzraugošā prokurora piekrišanu ENAP arī izdalījusi no krimināllietas materiālus par noziedzīgi iegūtu mantu un sākusi attiecīgu procesu, lūdzot tiesu to izvērtēt.

Valsts policijas preses pārstāvis Toms Sadovskis aģentūrai LETA atturējās komentēt to, vai kriminālprocesā ir aizdomās turētie, taču apstiprināja, ka ENAP sadarbībā ar prokuratūru ir lūgusi tiesai atzīt mantu par noziedzīgi iegūtu. Sadovskis neatklāja, kādas summas šajā procesā figurē. Viņš arī nekonkretizēja, kādi uzņēmumi un personas lietā ir iesaistītas.

LTV šogad 6.februārī vēstīja, ka ENAP piemērojusi aizdomās turētā statusu deviņām ar SIA Winergy saistītām personām. Policijā aizdomās turēto vārdus televīzijai neatklāja, taču LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka aizdomās turēto vidū varētu būt Andruss Petersons, Tīna Petersone, Alari Piperals, Ilze Bērziņa, Henri Treude un Jānis Vanks.

Winergy LTV pārmetumus noliedza un norādīja, ka tieši Norvik banka uzņēmumam radījusi zaudējumus, vienā brīdī prasot pilnībā atdot aizdevumu.

«Pieņemto [policijas] lēmumu neatzīstam. (..) Lai cik tas dīvaini neizklausītos, policija nevar paskaidrot, kas tad īsti ir noticis, kas ir aizdomu priekšmets. (..) Fakts, ka šajā kriminālprocesā nebija nekādas būtiskas virzības pusotra gada garumā, taču pēkšņi uzreiz pēc starptautiskās prasības iesniegšanas tika lielā steigā veiktas gan kratīšanas, gan piemēroti statusi, diezgan acīmredzami norāda uz valsts varas resursu nelietderīgu izmantošanu. Tiesībsargājošās iestādes, lobējot AS Norvik banka intereses, lai formāli attaisnotu savu pusotra gada garumā ilgstošo Winergy darbības faktisko paralizēšanu, tostarp piemērojot tiesību ierobežojumus pretēji Kriminālprocesa likuma normām un tā mērķim, izvēlējusies soļus, kas vēl ievērojamāk pasliktina valsts pozīcijas starptautiskajā tiesvedībā, kuru Winergy īpašnieks sācis pret Latvijas valsti,» norādīja uzņēmuma pārstāvji.

Aģentūras LETA arhīva informācija liecina, ka 2012.gadā Winergy un Norvik banka noslēdza trīs aizdevuma līgumus par kopējo summu apmēram 18,5 miljoni eiro, no kuriem tika atmaksāti 2,5 miljoni eiro.

Pašlaik starp Winergy un Norvik banku notiek vairākas tiesvedības.

Winergy īpašnieks Indreks Kuivaliks pērnruden sāka starptautiskās šķīrējtiesas procesu pret Latvijas valsti, prasot ne mazāk kā 51 miljona eiro kompensāciju. Kuivaliks prasa Latvijas valstij kompensāciju, jo uzskata, ka valsts pārkāpj Latvijas un Igaunijas valdību noslēgto līgumu par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra