Andrejs Sazonovs
A/s Trasta komercbanka
Vērtspapīru daļas speciālists

Nedēļas sākums Krievijas Fondu biržā bija ļoti trauksmains. Ziņas par Yukos vadītāja M.Hodrokovska arestu šokēja tirgu. Maskavas Starpbanku Valūtu Biržā (MSVB) pirmdien Yukos akcijas nokritās par 14%, RTS - par 18%. Strauju kritumu piedzīvoja arī citi “zilie kauliņi”. Kritums bija tik spējš, ka MSVB nācās apturēt Yukos akciju tirgošanu 1 stundu.

Otrdien Krievijas fondu tirgus nedaudz atguvās no nedēļas sākumā pārdzīvotā šoka. Krievijas biržās aktivizējās spekulanti, kas nelaida garām iespēju nopirkt akcijas par lētāku naudu, kā rezultātā akciju cenas strauji kāpa, taču apjomi bija nelieli. Zīmīgi bija arī tas, ka ļoti daudzi tirgus dalībnieki īsi pirms sesijas beigām noslēdza savas pozīcijas.

Nedēļas vidū Krievijas iekšpolitikas situācijas nestabilitāte negatīvi ietekmēja fondu tirgus stāvokli. Jaunu negatīvu ziņu parādīšanās gaidas veicināja treiderus ātrāk tikt vaļā no vērtspapīriem. Runu izplatīšanās tirgū izveidoja papildus fonu manipulācijai. Starp vērtspapīriem, kas parādīja vissliktāko dinamiku varēja atdalīt Sibņeft akcijas (-10,89%). Par attiecīga tirgus atbalsta akcijām kļuva Lukoil (+0,95%). Šīs kompānijas pozitīvie rādītāji acīmredzot bija izskaidrojami ar distancēšanos no saistības ar Yukos un citām Krievijas naftas kompānijām.

Nedēļas beigas Krievijas fondu tirgus uzsāka ar lejupslīdošu tendenci. KAS Krievijas Vienotā Energosistēma un Surgutņeftgaz gan mēģināja palēkties uz augšu, bet tam visam nebija - Ģenerālprokuratūra paziņoja par apjomīgu akciju paketes restu, kas pieder kompānijai Group Menatep (Yukos šīs ziņas apstiprināja). Saskaņā ar ģenerālprokuratūras paziņojumu bija arestētas 1 141 403 296 Yukos akcijas, kas pieder kompānijai Hulley Enterprises Limited un 49 478 740 akcijas, kas pieder kompānijai Yukos Universal Limited (abas kompānijas ir kompānijas Group Menatep meitas uzņēmumi, kuri galvenokārt pieder Yukos akcionāriem). Minētais akciju skaits veido aptuveni 44% no kopējā Yukos akciju skaita. Pēc visa spriežot, veiktais akciju arests nav gluži vienkārša juridiska procedūra.

Šī notikuma sekas Yukos un tirgū kopumā būs nosacīti negatīvas. Var pieņemt, ka politiskajai stabilitātei uz kuras balstījās galvenokārt visi argumenti Krievijas ieguldījumu pievilcībai pēdējo gadu laikā bija spēcīgs trieciens, kura sekas izjutīs vēl labu laiku.

Situāciju izmainīja ziņas par dividenžu izmaksāšanu priekšlaikus, bet pēc visa spriežot Yukos akcijām pirms tās kļūs pievilcīgas lētu akciju meklētājiem vēl jāpārdzīvo spēcīga izpārdošana, it īpaši ņemot vērā lielo, nerealizēto investoru ienākumu apjomu, kas iegādājās akcijas 200.-2001.gadā. Turklāt Putins ir pieņēmis prezidentūras administrācijas vadītāja Vološina atlūgumu. Uz šo vietu jau ir Dmitrija Medveģeva kandidatūra. Jaunais administrācijas vadītājs ir no Sanktpēterburgas. Medveģevs ir cieši saistīts ar Gazprom un ir aktīvs šī monopola akciju tirgus liberalizācijas piekritējs. Tādēļ Vološina aiziešana atstās negatīvu iespaidu visā tirgū, bet Medveģeva iecelšana šajā amatā pozitīva Gazpromam.

RTS indekss nedēļas laikā ir pazeminājies no 539.66 līdz 506.12 punktiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra