Arnis Mālbergs
Latvijas Unibankas finanšu analītiķis


Eiro
Augstākais kurss: 1.1607 EUR/USD
Zemākais kurss:1.1313 EUR/USD


Pārskata periodā EUR/USD kurss svārstījās apmēram 300 punktu intervālā. Eiro vērtība pieauga par 125 punktiem.

Galvenie faktori, kas ietekmēja dolāra vērtību pārskata periodā bija Eiropas Centrālās Bankas (ECB) lēmums atstāt bāzes likmi nemainīgu, kā arī Eirozonas un ASV amatpersonu izteikumi par valūtas kursu ietekmi uz eksportu un valsts ekonomisko izaugsmi.

Pārskata perioda sākumā eiro piedzīvoja kāpumu par vairāk nekā 150 punktiem, ko izraisīja ECB lēmums atstāt bāzes likmi Eirozonā nemainīgu, 2.5% līmenī. Tādējādi tika saglabāta eiro labvēlīgā procentu likmju starpība, kas to padara par pievilcīgāku investīciju, jo attiecīgā likme ASV ir 1.25%. Šī iemesla dēļ kapitāla plūsma uz ASV ir būtiski samazinājusies, investoriem dodot priekšroku eiro, kā rezultātā arī Eirozonas vienotā valūta pēdējo mēnešu laikā ir piedzīvojusi strauju, bet tai pat laikā ar ekonomikas pamatrādītājiem nesaistītu un nepamatotu kāpumu.

Pēc pārskata perioda sākumā piedzīvotā kāpuma sekoja īslaicīga korekcija pagājušajā piektdienā, investoriem fiksējot peļņu no eiro kāpuma. Taču līdz ar jaunas nedēļas sākšanos arī eiro vērtības kāpums atsākās, sasniedzot augstāko līmeni pēdējo 4.5 gadu laikā. To izraisīja ASV finansu ministra Džona Snova izteikumi intervijā televīzijai ABC, ka lētāks dolārs palīdz uzlabot ASV eksporta apjomus. Tirgus to uztvēra kā netieši izteiktu atbalstu vājākam dolāram un steidzās atbrīvoties no dolāriem, un šo tendenci nespēja apturēt arī sekojošie Baltā Nama un paša Snova apgalvojumi, ka ASV valdība joprojām atbalsta stipra dolāra politiku.

J.P. Morgan Chase tikmēr ir veikusi aprēķinus, kas liecina, ka dolāra turpmākas pavājināšanās gadījumā ASV ekonomika 2004. gadā pieaugs par papildus 0.75%. Savukārt kāds cits, Eiro Valūtas izpētes biroja (Euro Currency Research, ECR) pētījums apgalvo, ka patreizējam eiro kāpumam nevajadzētu ietekmēt Eiropas tirdzniecības bilanci tik būtiski, kā tas patlaban tiek lēsts, jo vēsturiskie dati liecina, ka 75% no tirdzniecības bilances izmaiņām nosaka ekonomiskās izaugsmes atšķirības, un tikai 25% - valūtas kursa izmaiņas.

Savukārt Eirozonas amatpersonu vidū nevalda vienprātība attiecībā uz patreiz augsto eiro vērtību. ECB vadītājs Vims Duisenbergs uzskata, ka bankai ir nepieciešams vairāk pierādījumu, ka stiprais eiro negatīvi ietekmē Eirozonas ekonomikas izaugsmi, pirms lemt par bāzes likmes samazinājumu, savukārt 12 Eirozonas valstu finansu ministri pēc sanāksmes Briselē paziņoja, ka spēcīgais eiro nāks tikai par labu reģiona ekonomikai, samazinot inflāciju un liekot eksportētājiem kļūt konkurētspējīgākiem. Savukārt vairums ekonomistu uzskata, ka eiro kāpums ir mazinājis pēdējo Eirozonas bāzes likmes samazinājumu ietekmi un būtiski mazinās ekonomikas izaugsmi nākamos pāris gadus, tādēļ jau tagad ir nepieciešams īstenot brīvāku monetāro politiku.

Prognozējot tālāku EUR/USD kursa kustību jāmin, ka pēdējo dienu kursa izmaiņas varētu saistīt ar korekciju pēc straujā eiro kāpuma pēdējo nedēļu laikā, kas liecina, ka eiro ir pārpirkts. Kā zemāko korekcijas robežu tuvākā mēneša laikā var minēt 1.12 dolāru līmeni, taču sagaidāms, ka pēc tam eiro pieaugums turpināsies un varētu sasniegt pat 1.2 dolāru līmeni nākamā ceturkšņa laikā.

Mārciņa
Augstākais kurss: 1.6201 GBP/USD
Zemākais kurss: 1.5944 GBP/USD


Pārskata perioda laikā GBP/USD kurss svārstījās 260 punktu robežās. Šajā laikā mārciņas vērtība pret dolāru pieauga par 2 centiem. EUR/GBP kurss svārstījās 120 punktu robežās, un mārciņas vērtības pieauga par 17 punktiem, taču pārskata periodā mārciņa uzrādīja arī visu laiku zemāko vērtību pret eiro.

Pārskata periodā mārciņas vērtība lielākoties svārstījās atkarībā no EUR/USD kursa, tomēr Anglijas Bankas lēmums atstāt bāzes likmi nemainīgu lika tirgiem pievērst uzmanību arī investī

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra