Latvijas Garantiju aģentūra (LGA) pērn piecu programmu ietvaros sniegusi atbalstu uzņēmējiem, kuri vēlējušies paplašināt savu darbību vai uzsākt to, izsniedzot garantijas 54,3 miljonu eiro apmērā, informē LGA pārstāvji.

Kopumā atbalstu ieguva 244 uzņēmumi. LGA pērn uzrādījusi teicamus darbības rezultātus, sasniedzot 2,597 miljonu eiro neto peļņu, kas ir par 1,09 miljoniem eiro vairāk nekā 2013.gadā.

Pagājušajā gadā lielākais līdzekļu apjoms jeb 38,8 miljoni eiro, kas ir par 80% vairāk nekā 2013. gadā, tika novirzīts kredītu garantijām. 2014.gadā tika izsniegtas 186 kredītu garantijas 149 uzņēmumiem, kas tiem ļāva no kredītiestādēm saņemt papildus finansējumu 66,1 miljona eiro apmērā savas darbības attīstīšanai vai uzsākšanai.

SIA Latvijas Garantiju aģentūras valdes priekšsēdētājs Klāvs Vasks norāda, ka pagājušā gada darbības rezultāti liecina, ka LGA, tikai 22 speciālistu sastāvā, spēj veiksmīgi, izmantojot mūsdienu finanšu instrumentus, nodrošināt Latvijas uzņēmējiem nepieciešamo atbalstu, attiecīgi arī stabilāku pamatu zem kājām, ja tie izlēmuši paplašināt savu darbību, vai arī, kas attiecas uz jauniem uzņēmējiem, to uzsākt. Pērn uzsākta jauna programma, atlasot finanšu starpniekus, mikro aizdevumu izsniegšanai.

LGA pieredze liecina, ka nereti uzņēmumam vajadzīga tikai neliela palīdzība, lai tas uzsāktu veiksmīgi darboties un nestu peļņu. Mikrokredītu programmā kopumā atbalsts ticis 32 uzņēmumiem par 218 tūkstošiem eiro.

Savukārt eksporta kredīta garantiju programmā pērn tika piešķirtas garantijas 28 uzņēmumiem 1,9 miljonu eiro apmērā, kas ir par 25% vairāk nekā 2013. gadā. Garantijas tika piešķirtas uzņēmēju darījumiem ar tādām valstīm kā Togo, Kongo Republika, Krievija, Baltkrievija, Ukraina, Tunisija, Angola, Saūda Arābija, Uzbekistāna, Moldova, Brazīlija, Albānija, Meksika, Uganda un Bolīvija.

«Runājot par eksporta garantiju programmu, tās mērķis ir mazināt Latvijas eksportētāju komerciālos un politiskos riskus, veicot tirdzniecības darījumus. Īpaši nozīmīgi tas ir uzņēmējiem, kuri eksportē uz jaunattīstības valstīm, kurās, bieži vien, nestabilās politiskās situācijas dēļ, pastāv vairāk risku, nekā uzņēmumu tradicionālajos tirgos. Šī ir viena no nozīmīgākajām LGA programmām, kas ļauj uzņēmējiem drošāk skatīties savu preču vai pakalpojumu eksporta virzienā. Kopā programmas darbības laikā līdz 2014.gada beigām tika noslēgti 159 eksporta kredīta garantiju līgumi par kopējo summu 14,8 miljoni eiro,» uzsver K. Vasks.

Tāpat pagājušajā gadā ievērojami pieaudzis izsniegto mezanīna aizdevumu apjoms, sasniedzot 4,66 miljonus eiro, kas ir vairāk salīdzinājumā ar 2013.gada apjomu, kad tas tikai nedaudz pārsniedza pusotru miljonu eiro.

Tā kā LGA sniedz valsts atbalstu uzņēmējiem, izmantojot dažādus finanšu instrumentus, kas nodrošina iespēju iegūt papildus līdzekļus uzņēmēju vajadzībām, nevajadzētu aizmirst arī par tik nozīmīgu instrumentu kā riska kapitāla fondi. «Latvijā šobrīd darbojas 6 riska kapitāla fondi, kuros valsts un struktūrfondu līdzekļus investējusi LGA. Aģentūras pārvaldītajos riska kapitāla fondos pieejami līdzekļi investīcijām, vairāk nekā 130 miljonu eiro apmērā. Mēs ļoti uzmanīgi sekojam tirgus tendencēm un dažādu finanšu instrumentu iespējām, lai veiktu ļoti mērķtiecīgas investīcijas, kas ļautu veidot arvien lielāku uzkrājumu, uz kuru varētu pretendēt mūsu uzņēmēji. Tā, piemēram, 2013.gada maijā LGA sadarbībā ar investīciju fondu Imprimatur Capital Seed Fund ieviesa Latvijā pirmo un vienīgo, unikālo pirmssēklas finansējumu, kas specifiski vērsts uz īpaši agrīnas stadijas tehnoloģisko iesācējuzņēmumu finansēšanu. Šis instruments nodrošina līdz 50 tūkstošu eiro finansējumu uzņēmumiem agrīnajā attīstības stadijā. Šobrīd atbalstīti 30 šādi uzņēmumi, par kopējo investīciju summu 1,5 miljonu eiro apmērā,» stāsta K. Vasks

Sadarbojoties Baltijas garantiju aģentūrām - Lietuvas (INVEGA), LGA un Igaunijas (KredEx), - kā arī Eiropas Investīciju fondam (EIF), jau 2013.gadā tika uzsākts un 2014.gadā izveidots Baltijas Inovāciju Fonds (BIF), kur kopējais pieejamais fondu apjoms pārsniedz 300 miljonus eiro, investīcijām Baltijas strauji augošajos uzņēmumos.

Lai nodrošinātu kvalitatīvu darījumu plūsmu Latvijas riska kapitāla fondiem, kā arī lai veicinātu jauno uzņēmēju interesi par tehnoloģiju uzņēmumu izveidi, LGA 2014.gadā uzsāka sniegt grantu atbalstu, tehnoloģisko iesācējuzņēmumu izglītošanas pasākumiem.„Tikai dažu mēnešu laikā, kopš programmas uzsākšanas ar LGA atbalstu noticis 51 šāds pasākums, piedaloties vairāk nekā 1500 iesācējuzņēmumu dalībniekiem. Turklāt, turpinot Latvijas iesācējuzņēmumu vides attīstību, LGA izveidojis interneta platformu un zīmolu Labs Of Latvia, kas ar ziņām par Latvijas jaunajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, to veikumu un finansētājiem nodrošinās visus interesentus gan Latvijā, gan ārpus tās, skaidro K. Vasks

Tāpat pēdējā gada laikā Latvijas Garantiju aģentūra noslēgusi sadarbības līgumus ar Latvijas Riska Kapitāla asociāciju (LVCA) un piedalījusies Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkla (LatBAN) izveidē, lai popularizētu un veicinātu riska kapitāla finansējuma pieejamību Latvijā.

Kopš LGA uzsākusi aktīvu darbību 2005.gadā, ir izsniegtas 1366 garantijas 932 komersantiem par kopējo summu 268,3 miljoni eiro. Savukārt pagājušā gada 31.decembrī LGA kredīta garantiju saistību atlikums bija 98 miljoni eiro, salīdzinot ar 86,1 miljonu eiro 2013.gada nogalē.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra