Šogad uzņēmumu vadītāji visā pasaulē ir mazāk optimistiski par globālo izaugsmi nekā pērn, liecina PwC pētījums, kura rezultāti prezentēti ikgadējā ekonomikas forumā Davosā, Šveicē.

Tie, kuri uzskata, ka izaugsme turpināsies arī 2015. gadā, ir tikai 37%, kas ir mazāk nekā 2014.gadā (44%). Zīmīgi, ka to vadītāju skaits, kuri uzskata, ka globālā ekonomikas izaugsme samazināsies, ir dubultojies – kopumā tie ir 17%, pērn tie bija tikai 7% aptaujāto. Atlikušie 44% sagaida, ka ekonomiskā situācija saglabāsies nemainīga.

Aptaujas rezultāti liecina, ka šogad krietni mazāks uzņēmumu vadītāju skaits uzskata, ka ekonomiskā izaugsme tuvāko 12 mēnešu laikā uzlabosies, lai arī ir saglabājusies viņu pārliecība īstermiņā par ieņēmumu palielināšanos pašu biznesā.

Reģionāli ir vērojama rezultātu dažādība, piemēram, vadītāji Āzijas un Klusā okeāna reģionā ir visoptimistiskākie – tur 45% uzskata, ka ekonomika turpinās uzlaboties, šim viedoklim pievienojas arī Tuvo Austrumu (44%) un Ziemeļamerikas uzņēmēji (37%). Savukārt pesimisms valda Eiropas uzņēmēju vidū - tikai 16% no vadītājiem Centrālajā un Austrumeiropā paredz situācijas uzlabošanos.

Par spīti kopumā pesimistiskajam skatījumam uz globālās ekonomikas izaugsmi, vadītāji saglabā pārliecību par sava uzņēmuma izredzēm palielināt ieņēmumus. 39% no visiem aptaujātajiem ir ļoti pārliecināti par sava uzņēmuma ieņēmumu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā. Šis rādītājs ir nedaudz palielinājies, salīdzinājumā ar 36% pērn.

Vadītāji Āzijas un Klusā okeāna reģionā (45%) ir vispārliecinātākie, arī Tuvie Austrumi joprojām ir viens no optimistiskākajiem reģioniem - 44% ir ļoti pārliecināti par sava uzņēmuma ieņēmumu pieaugumu tuvākajā nākotnē, lai arī šis cipars ir mazāks nekā pagājušajā gadā 69%. Uzņēmumu vadītāju pārliecība par izaugsmi ir palielinājusies arī Ziemeļamerikā – šeit vērojams pieaugums uz 43% no 33%. Vadītāji Rietumeiropā (31%) un Centrālajā un Austrumeiropā (30%) ir vismazāk optimistiski par sava uzņēmuma izaugsmes perspektīvām šogad.

Skatoties uz rezultātiem valstu griezumā, Indijas vadītāji ir visoptimistiskāk noskaņoti - 62% ļoti pārliecināti par īstermiņa izaugsmes perspektīvām. Tiem seko Meksikas (50%), ASV (46%), Austrālijas (43%) Lielbritānijas un Dienvidāfrikas (39%), Ķīnas (36%), Vācijas (35%) un Brazīlijas uzņēmēji (30%). Vismazākā pārliecība par sava biznesa izaugsmi ir Francijas (23%), Venecuēlas (22%), Itālijas (20%), Argentīnas (17%) un Krievijas uzņēmējiem. Pēdējās valsts vadītāju vidū tikai 16% bija “ļoti pārliecināti” par ieņēmumu pieaugumu 2015.gadā, salīdzinājumā ar 53% pērn, kad šīs valsts uzņēmēji bija optimistiskākie pasaulē.

Aptaujas rezultātus, Deniss M. Nellijs, PricewaterhouseCoopers International valdes priekšsēdētājs uzsver, ka pasaule šobrīd sastopas ar lieliem izaicinājumiem gan sociāliem, gan ekonomiskiem gan politiskiem. Uzņēmumu vadītāji turpina būt piesardzīgi, raugoties uz ekonomikas attīstību, kā arī attiecībā uz sevis vadītā biznesa izaugsmi. Šobrīd ir pienākusi situācija, kad tādi pieredzējuši tirgi, kā ASV sāk atgūties, taču eirozonas valstis turpina ķepuroties. Attīstības valstu ekonomika strauji aug, taču citur samazinās izaugsme. Rast līdzsvarotu un ilgstpējīgu izaugsmi šajos mainīgajos apstākļos, ir visu uzņēmumu lielākais izaicinājums.

Zīmīgi, ka uzņēmumu vadītāju pārliecība ir mazinājusies tajās valstīs, kurās notiek naftas ieguve, un ko ir veicinājis jēlnaftas cenu kritums. Piemēram, Krievijas uzņēmumu vadītāji, kuri bija vispārliecinātākie pagājušajā gadā, ir pēdējie šogad. Pārliecība ir samazinājusies arī Tuvajos Austrumos, Venecuēlā un Nigērijā.


Uzņēmumu vadītāji pirmo reizi aptaujas vēsturē ierindo ASV kā vissvarīgāko tirgu sava uzņēmuma izaugsmei tuvāko 12 mēnešu laikā, atstājot Ķīnu otrajā vietā. Kopumā 38% uzņēmēju uzskata, ka tieši ASV tirgus nodrošinās uzņēmumu izaugsmi, 34% atstājot Ķīnai, 19% Vācijai, 11% Lielbritānijai un 10% Brazīlijai.

Uzņēmēji apgalvo, ka plāno ieviest virkni biznesa stratēģiju, lai stiprinātu savus uzņēmumus tuvākajos 12 mēnešos. 71% strādās pie izmaksu samazināšanas, 51% plāno veidot stratēģiskās alianses vai kopuzņēmumus, 31% plāno biznesa funkcijas vai procesus nodot ārpakalpojuma sniedzējam, savukārt 29% plāno veikt vietējo uzņēmumu apvienošanas vai iegādes darījumu, kas ir ievērojami vairāk salīdzinājumā ar 23% pagājušajā gadā.

Pārmērīgs regulējums ir viens no galvenajiem satraukuma iemesliem – to kā nr.1 ir ierindojuši 78% uzņēmumu vadītāju visā pasaulē un tas ir par 6 procentpunktiem vairāk nekā pagājušajā gadā, sasniedzot augstāko punktu skaitu visā aptaujas pastāvēšanas laikā. Valstis, kurās pastāv vislielākās bažas par pārmērīgu regulējumu ir Argentīna (98%), Venecuēla (96%), ASV (90%), Vācija (90%), Lielbritānija (87%), un Ķīna (85%).

Pārējās bažas, ko ir minējuši uzņēmumu vadītāji visā pasaulē, ir svarīgu prasmju pieejamības trūkums (73%), fiskālais deficīts un kredīta slogs (72%), kā arī ģeopolitiskā nenoteiktība (72%). Traucējošs ir pastāvīgi pieaugošais nodokļu slogs (70%), kiberdraudi un apdraudējums datu drošībai (61%). Jāpiezīmē, ka datu drošības apdraudējums šogad ir strauji pieaudzis rādītājs, salīdzinājumā ar 48% pērn – gluži tāpat kā socialā nestabilitāte (60%), patērētāja modeļa maiņa (60%) un tehnoloģiju attīstības ātrums (58%).

Kopumā, uzņēmumu vadītāju bažas ir pieaugušas visas nozarēs, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, izņemot enerģijas izmaksas, kuras šogad ir nedaudz samazinājušas līdz 59%.

Viena trešdaļa no visiem uzņēmumu vadītājiem apgalvo, ka viņu uzņēmums nesen ir iekļuvis vai apsver iekļūšanu jaunā industrijā, kā arī vairāk nekā puse (56%) tic, ka organizāciju konkurence pieaugs jaunā sektorā tuvākajos trīs gados. Vadītāji uzskata, ka nozīmīgs konkurents jau ir parādījies vai tuvākajā laikā parādīsies šādās nozarēs: tehnoloģiju (32%), mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības (19%), komunikācijas, izklaides un mediju nozarē (6%).

Uzņēmumu vadītāji izmanto kopuzņēmumus, alianses un stratēģiskās partnerības, lai gūtu priekšrocību konkurences cīnā, sadarbojoties ar piegādātājiem (41%), klientiem (41%), un akadēmisko nozari (32%). Galvenie iemesli sadarbībai ir jauno klientu pieejas meklēšana, jaunu tehnoloģijas veidu parādīšanās, jaunu tirgu iekarošana un inovācijas.

Uzņēmēji uzskata, ka valstij būtu jānodrošina konkurētspējīgu un efektīvu nodokļu sistēmu (67% ), bet tikai 20% apgalvo, ka viņu valsts ir sekmīga šādas sistēmas ieviešanā. Līdzīgi ir ar kvalificētu darbaspēku, ko augsti vērtē 60% no visiem uzņēmējiem, taču tikai 21% atzīst, ka šis darbspēks ir pieejams viņu valstī. Citas valstu un valdību prioritātes ietver materiālās infrastruktūras nodrošināšanu (49%), kapitāla pieejamību (29%), un digitālo infrastruktūru (28%). Jāpiezīmē, ka klimata izmaiņu radītos izaicinājumus min tikai 6% aptaujāto.

Digitālo tehnoloģiju parādīšanās ir pilnībā mainījusi biznesu: 58% vadītāju ir noraizējušies par ātrumu, kādā noteik to attīstība, salīdzinājumā ar 47% pagājušajā gadā. Mobilās tehnoloģijas 81% vadītāju uzskata par visbūtiskākajām viņu uzņēmumam, tam seko datu ieguve un apstrāde (80%), kiberdrošība (78%) un mākoņdatošana (60%). Kompānijas vislielāko ieguvumu gūst tādās jomās, kā darbības efektivitāte (88%), datu analīzē (84%) un klientu pieredzē (77%).

Puse no aptaujātajiem vadītājiem plāno palielināt darbinieku skaitu tuvāko 12 mēnešu laikā, taču 21% domā par samazināšanu (šis rādītājs ir saglabājies tāds pats kā iepriekšējā gada aptaujā). Vadītāju izaicinājums joprojām ir atrast saviem uzņēmumiem “pareizos” cilvēkus - 81% apgalvo, ka meklē plašāku prasmju klāstu. Teju divām trešdaļām uzņēmumu vadītāju (64%) ir dažādības un iekļaušanas stratēģija – savukārt nepilnai trešdaļai tās nav. Tie, kuriem tā ir, 85% apgalvo, ka tas ir uzlabojis viņu uzņēmuma rādītājus.

18. uzņēmumu vadītāju aptaujā piedalījās 1322 dalībnieki 77 pasaules valstīs 2014.gada nogalē.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra