Kara darbība un sankciju karš, kas pasliktināja jau tā vājo ekonomisko situāciju, papildus iedragāja savstarpējās uzņēmumu tirdzniecības un sadarbības apjomus, kas atspoguļojās vietējo Nasdaq biržu indeksos, stāsta Finasta Asset Management brokeris Sergejs Orlovs.

2014. gadā OMX Baltic Benchmark GI indekss samazinājās par 7%, salīdzinot ar iepriekšējā gada pieaugumu par 11,22%. Līdzīgs samazinājums -7,9% bija arī Tallinas biržā. Rīgas biržā bija vērojams kritums par 9,7%. Tajā pašā laikā Viļņas biržas indekss, pateicoties enerģētikas kompāniju akciju kāpumam, palielinājās par 8%.

Salīdzinājumam - gadu iepriekš visas Baltijas valstu biržas auga par 11-15%. Šīs negatīvās tendences veicināja arī investoru aktivitātes samazināšanos - Baltijas biržu apgrozījums nokritās par 25% salīdzinājumā ar 2013. gadu (no 287 miljoniem eiro līdz 216 miljoniem eiro).

Interesanti, ka OMX Baltic Benchmark GI indekss, korelējās ar Krievijas fondu tirgu indeksu Micex, kam 2014. gadā piemita lejupslīdoša tendence, un tajā pašā laikā absolūti nekorelējas ar DAX indeksu, vai S&P indeksu, kurš 2014. gadā sasniedza augstāko punktu savā vēsturē, norāda eksperts.

Viņš skaidro, ka tādām sakritībām ir pamats, jo vairāk nekā trešā daļa no Baltijas fondu tirgū kotētajiem uzņēmumiem tiešā vai netiešā veidā sadarbojas ar Krieviju vai NVS valstīm (kuras savukārt saistītas ar Krievijas ekonomiku).

Neapšaubāmi, ka Krievijas sankcijas attiecībā uz Eiropas valstīm un Krievijas rubļa devalvācija stipri ietekmēja Baltijas uzņēmumu finanšu rezultātus. Līdz ar to pagājušajā gadā kompānijas, kuras veiksmīgi darbojās Krievijas tirgū, 2014. gadu noslēdza ar mazāku peļņu, kas tiešā veidā ietekmēja akciju vērtību. Un jāsaka, ka negatīvās tendences atstāja iespaidu arī uz pārējām kompānijām, kas vai nu mazākā mērā vai vispār nav saistītas ar Austrumu reģionu. Tā piemēram, pagājušā gada favorīti kā piemēram, Invalda LT (+75,13%), Grindeks (+40,66%) un Latvijas Kuģniecība (+55,95%), 2014. gadu noslēdza ar nopietnu kompānijas kapitalizācijas samazinājumu.

Analizējot 2014. gada strauji augošos uzņēmumus, investori izvēlējās salīdzinoši stabilas kompānijas, kuru bizness ir mazāk atkarīgs no Austrumu tirgiem, norāda eksperts.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra