Dienas Bizness

 • 24 pirmdiena,
  aprīlis

  Visvaldis, Nameda, Ritvaldis

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8372

  USD: 1.0698

Finanses

Foto: Edijs Pālens/LETA

VID vadītāja: Lielā aktivitāte iesniegt ienākumu deklarācijas ir brīdinoša pazīme par nabadzību valstī  22

Latvijas iedzīvotāju lielā aktivitāte jau pirmajā dienā iesniegt ienākumu deklarācijas par pērno gadu ir brīdinoša pazīme par vispārēju nabadzību valstī, šādu viedokli šorīt LNT pauda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja Ilze Cīrule.

Cīrule pastāstīja, ka VID vakar nav īsti ticis galā ar deklarāciju pieņemšanu, jo tās iesnieguši jau 60 000 cilvēku, kas ir aptuveni desmit reizes vairāk nekā pērn. Tik lielam pieslēgumu skaitam nebijām gatavi, lai arī bijām rēķinājušies, ka pieslēgumu skaits būs lielāks nekā ikdienā, atzina VID vadītāja.

VID vadītāja informēja, ka dienesta vadība centusies arī izprast, kāpēc tik daudzi cilvēki gribēja iesniegt deklarācijas jau pirmajā dienā, lai arī to var darīt vairākus mēnešus, un viņai radušās lielas bažas, ka viens no cēloņiem ir vispārējā nabadzība valstī, kā rezultātā ļoti lielam cilvēku skaitam ir svarīgi pēc iespējas ātrāk atgūt pat salīdzinoši nelielas summas, piemēram, pārdesmit eiro.

Tā ir brīdinoša pazīme, ka nodokļu reforma Latvijā ir nepieciešama un ir jāveic ieņēmumu izlīdzināšana, uzsvēra Cīrule.
VID vadītāja atgādināja, ka deklarācijas varēs iesniegt vēl vairākus mēnešus, un solīja, ka VID uzrunās cilvēkus un atgādinās, ka viņiem ir iespējams iesniegt deklarācijas, lai atgūtu pārmaksas, gadījumā, ja redzēs, ka iedzīvotāji šīs iespējas nav izmantojuši.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka vakar, pirmajā dienā, kad nodokļu maksātāji varēja sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas, rīta pusē nestrādāja EDS. VID paziņojumā medijiem informēja, ka tas saistīts ar to, ka sistēmai vienlaicīgi cenšas pieslēgties ļoti liels skaits lietotāju, lai iesniegtu gada ienākumu deklarāciju. Jau pirmajās stundās pēc 1.marta iestāšanās EDS tika iesniegti vairāki tūkstoši deklarāciju.

1.martā sākās gada ienākumu deklarāciju iesniegšana gan tiem nodokļu maksātājiem, kam tas jādara obligāti, gan tiem, kuri to vēlas darīt brīvprātīgi, lai saņemtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem.
Šis ir pirmais gads, kad tie nodokļu maksātāji, kuru gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs 2016.gadā nepārsniedz 12 000 eiro, no 1.marta var iesniegt gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas izveidosies, piemērojot gada diferencēto neapliekamo minimumu.

Deklarācijas var iesniegt, izmantojot EDS.

Gada ienākumu deklarācija par 2016.gadā gūtajiem ienākumiem laikā no 2017.gada 1.marta līdz 1.jūnijam obligāti jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri: ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.); ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, izņemot gadījumu, ja nodokļa maksātājs ir saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisku nodokli.

Tāpat deklarācijas obligāti jāiesniedz tiem, kas ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2016.gadā pārsniedza 4000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas); ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10 % nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no dividendēm, ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā); ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, tajā skaitā no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Savukārt, fiziskās personas, kuras neveic nekāda veida saimniecisko darbību un brīvprātīgi vēlas iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2016.gadu, lai saņemtu atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par attaisnotajiem izdevumiem un to nodokļa pārmaksu, kas izveidosies, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu, var to izdarīt no 2017.gada 1.marta līdz pat 2020.gada 16.jūnijam. Tāpat visa 2017.gada laikā vēl var pieprasīt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli arī par 2014.gadu un 2015.gadu, bet līdz 2017.gada 16.jūnijam – vēl arī par 2013.gadu. 

Saistītie raksti

Komentāri

 • paga, paga

  pirms mēneša, 2017.03.02 11:05

  Jūs tiešām cerējāt, ka nodokļu maksātāji neizmantos tiesības atgūt pārmaksāto IIN?!
  + vēl ņemot vērā "neapliekamā min. shēmu"...

  Es ar' drīz būšu klāt!

  • Vārds

   pirms mēneša, 2017.03.03 11:21

   +1 -1

   Viņi cerēja, ka tik daudzi cilvēki uzreiz pirmajā dienā nesteigsies atprasīt IIN. Tas norāda tikai to, ka cilvēkiem ir ļoti svarīgi tie daži desmiti Eur, kas jāatgūst. Pašu deklarāciju jau var iesniegt laikam 3 gadus pēc pārskata gada beigām.

  • Peksis

   pirms mēneša, 2017.03.03 14:47

   +0 -0

   Nē Tā nav nabadzība Tā ir neuzticība! Cilvēki šādā veidā parāda ka Neuzticas VID Neuzticas Valsts ierēdņu armijai un nodokļu politikai! Lielākajai daļai atguvēju tie pāris desmit eiro ir vienu pusdienu vērte.

 • de

  pirms mēneša, 2017.03.02 12:46

  Viņi taču paši visu februāra pēdējo nedēļu grūda preses relīzes, ka 1 martā var un vajag sākt atgūt iin. Tagad baigais pārsteigums par aktivitāti un kaut kādi murgaini secinājumi.

 • Uzpriekšu!

  pirms mēneša, 2017.03.02 13:51

  +7 -0

  Ko viņi darīs kad dēļ diferencētā neapliekamā apjomā prasīt sāk vēl lielākas masas? Ja prasa naudu tad ir nabags?

  • Ubags

   pirms mēneša, 2017.03.02 20:20

   +1 -1

   Tā mēs tās kapeikas diedelējam.

  • Vārds

   pirms mēneša, 2017.03.03 11:22

   +1 -1

   nevis, ja prasa naudu, bet, ja cenšas to atgut ar iespējami ātrāku termiņu. Iespēja pieprasīt pārmaksu tāpat saglabājas vairākus gadus...

 • Ed

  pirms mēneša, 2017.03.02 13:52

  Es savukārt gribētu teikt, ka Latvijas iedzīvotāju lielā aktivitāte jau pirmajā dienā iesniegt ienākumu deklarācijas par pērno gadu ir brīdinoša pazīme par pilnīgi ačgārnu sistēmu.
  Agrāk pēc atmaksas gāja tikai tie, kam bija attaisnotie izdevumi, bet pārējie nelikās traucēti un arī VIDu netraucēja.
  Savukārt ieviešot šo murgaino diferencētā neapliekamā minimuma shēmu, lielākā daļa cilvēku ir spiesta tērēt savu un VIDa laiku un resursus, lai saņemtu atpakaļ iespējamo pārmaksu. Manai sievai piemēram šāda pārmaksa izrādījās 0,84 EUR un pieļauju, ka līdzīga situācija, kad atgriežamā summa ir niecīga, ir ļoti lielai daļai cilvēku.
  Vai kāds no likumdevējiem vai VIDa vispār domā par to, ka nodokļu nomaksai ir jābūt vienkāršai un efektīvai? Par kādu vienkāršību, efektivitāti un valsts resursu racionālu izmantošanu var runāt, ja tūkstošiem cilvēku un VIDam ir jātērē laiks, lai atgrieztu niecīgas summas, kuras ir radušās dēļ šīs murgainās diferencētā neapliekamā minimuma shēmas?

  • Ciniski un apbrīnojami

   pirms mēneša, 2017.03.02 15:36

   +6 -1

   kā šī represīvā organizācija spēj locīties no situācijas - savu sūdīgās sistēmas veiktspējas problēmu nosaucot par tautas nabadzību.

  • Limitless

   pirms mēneša, 2017.03.02 20:15

   +2 -2

   Aprobežotība nav iemesls neieņemt augstu ierēdņa amatu.

  • Vārds

   pirms mēneša, 2017.03.03 11:24

   +0 -1

   tā jau ir likumdevēja vaina un neprasmes nevis VID. VID ir tiaki izpildītājs...

 • VVZ

  pirms mēneša, 2017.03.02 14:49

  +8 -3

  VIDa darbošanās mērķis ir atrast vismazāko kļūdu deklarācijā (kaut vai noapaļošana par 1 centu!) un cilvēku sodīt par nepareizu deklarāciju. Soda naudas ir ievērojamas. Vēl jo vairāk tāpēc, ka EDS sistēmas lietošanai nekādas apmācības, paskaidrojumi un informācija vienkārši nav. VIDs vienlaicīgi nošauj divus zaķus- iekasē budžetā šīs soda naudas un cilvēkus pazemo tā, ka turpmāk nekādas pārmaksas viņi vairs atprasīt neies, un naudiņa paliks valstij, un tāds arī ir viņu mērķis un uzdevums.

  • Vārds

   pirms mēneša, 2017.03.03 11:28

   +3 -0

   Nerunā muļķības, ja pats ar to neesi saskāries.
   Esmu vairākas reizes sniedzis deklarāciju, kur VID izlaboja manus aprēķinus un nekādas soda naudas neesmu saņēmis. EDSā ir iespēja apskatīties pēc tam savus aprēķinus un VID aprēķinus (blakus ailēs) un pēc tam arī pieprasīt skaidrojumus, kādēļ viņi rēķina citādāka, uz kuriem tiek nosūtītas arī atbildes. Nevienā gadījumā, kad aprēķini atšķīrās, pēc datu pārbaudes un/vai skaidrojumu saņemšanas, sapratu, ka esmu kļūdījies es un arī sapratupar ko tieši esmu kļūdījies. Manuprāt, ļoti civilizēta un laba attieksme no VIDa.

   p.s. iespējams attieksme atšķiras no VID nodaļas, vai konkrēta cilvēka, bet man nav nekādu pretenziju, arī gadījumā, kad es biju sarēķinājis pārmaksu, bet izrādījās, ka man ir jāpiemaksā.

 • Domātājs

  pirms mēneša, 2017.03.02 21:31

  +3 -2

  Latvijas tauta ir nabadzība, bet Latvijas Valdība- bagāta !

 • Rublis

  pirms mēneša, 2017.03.02 23:44

  +2 -1

  Dienas laikā spēja uzsūkt tikai 60 k deklarāciju no 550 mēģinātājiem? Nesmīdiniet manas ip adreses!!! :D

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  land

  pirms mēneša, 2017.03.02 23:47

  +0 -3

  Tantuks toč nefilmē, ko runā. Piemēram ASV visi iesniedza nodokļu apmaksas pieprasījumus vienā laikā. Un nekas, gana bagāta valsts, vai ne?

  • Vārds

   pirms mēneša, 2017.03.03 11:30

   +0 -0

   ja nekļūdos, tad viņiem tā ir obligāta prasība un par neiesniegšanu laikā draud sods.

 • ->VVF

  pirms mēneša, 2017.03.02 23:53

  +3 -1

  Kad kādreiz pastrādāsi, noriskē nodod deklarāciju.. ;) vid tantes visa kļūdas laipni izlabos un atsūtīs tev pareizu deklarāciju!! :D
  Personīgi es pēdējos 23 gados nevienu deklarāciju neesmu nodevusi, kurā katrā iespējamā cīparā apzināti nebūtu vismaz kāda kļūda..
  Sākumā tāpēc lai pašai nebūtu jādrukā.. Tagad jau aiz inerces..
  Būsim objektīvas - visas msnas deklarācijas ir sastādijušas vid tantes, es tik sakopēju čekus..
  A ar savām maldīgajām halucinācijām - akal aizmirsi ripiņu norīt??! :D

 • Q

  pirms mēneša, 2017.03.03 00:33

  +8 -0

  Cik maksā administrēt 60 000 deklarāciju? Nevajag izdomat debilus likums minimālo algu saņēmējiem.

  • Vārds

   pirms mēneša, 2017.03.03 11:31

   +2 -0

   šim gan ir jāpiekrīt. Kam tas viss bija vajadzīgs ar tiem diferencētajiem neapliekamajiem minumiem, kas pēc tam jāatprasa.

 • LR pilsonis

  pirms mēneša, 2017.03.03 09:44

  +2 -2

  Ārkārtīga augstprātība, vai nekaunība! Tā vietā lai komentētu VID nespēju pieņemt deklarācijas
  ierēdnis to skaidro ar nabadzību valsti. Ministru prezidentam un Finansu ministrei būtu jāizskatā minētā
  ierēdņa atbilstība amatam! Tā būtu normāla valsts amatpersonu reakcija.

 • uzņēmējs

  pirms mēneša, 2017.03.03 14:01

  +1 -0

  Kur, tad VID ņems naudu šiem, ja nav naudas, ko atmaksāt uzņēmējiem PVN jau divus mēnešus, kas kavē normālu uzņēmumu darbību, bet no uzņēmējiem tiek naski iekasēti soda procenti par nokavētajiem nodokļu parādiem, jo likums paredz, ka var neizmaksāt var laiku vilcināt nepaskaidrojot iemeslu.

Reklāma