Zeltu iegādājas mazāk

Finanses
2015. gada 15. maijs 16:13

Šā gada pirmajā ceturksnī zelta pieprasījums sasniedza 1079,3 tonnas, kas ir tikai par 11 tonnām jeb 1% mazāk nekā pērnā gada pirmajā ceturksnī, liecina jaunākais Pasaules Zelta padomes apskats.

Pieprasījums auga Indijā, ASV, kā arī dažos Dienvidaustrumāzijas tirgos, savukārt Ķīnā, Turcijā, Krievijā un Tuvajos Austrumos samazinājās.

Līdzīgas atšķirības vērojamas dažādās pieprasījuma kategorijās. Tā, pirmo reizi kopš 2012. gada 4. ceturkšņa palielinājās biržās tirgoto fondu iegādātie apjomi. Ieguldījumi zelta stieņos un monētās nokļuva zem spiediena, ņemot vērā, ka vairākos tirgos, pieēram, Indijā un Ķīnā, uzlabojās akciju tirgus pievilcīgums, tādējādi mazinot pieprasījumu pēc zelta.

Eiropā pieprasījums pēc monētām un zelta stieņiem pakāpās par 16%, mazinoties ģeopolitiskajai spriedzei.

Kopumā gan pasaulē investīcijas zelta stieņos un monētās aizvien pārsniedza vēsturiskos apjomus un investīciju pieprasījums gada laikā palielinājās par 4%.

Zelta juvelierizstrādājumu pieprasījums pasaulē saruka par 3%, sasniedzot 600,8 tonnas. Lielākais kritums gada laikā bija vērojams Ķīnā, kur apjomi samazinājās par 23 tonnām jeb 10%, bet Indijā palielinājās par 22% jeb 27 tonnām.

Centrālo banku zelta iegādes apjomi pirmajā ceturksnī sasniedza 119,4 tonnas, kas ir gandrīz tikpat, cik pirms gada.

Savukārt zelta pieprasījums tehnoloģiju sektorā samazinājās par 2% līdz 80,4 tonnām, kas ir vēsturiski zemākais apjoms.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra