Zinātnieki sēž uz koferiem

Finanses
2015. gada 5. janvāris 08:53

Lai gan ar šo gadu tiek solīts sākt pētniecībā balstītas augstākās izglītības veidošanu, nozares eksperti ir noskaņoti skeptiski, biedējot ar zinātnieku aizbraukšanu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

2015. gadā pētniecībā balstītas augstākās izglītības finansēšanai piešķirti 4 milj. eiro, tam 2016. un 2017. gadā plānots atvēlēt 5 milj. eiro gadā. Savukārt 5,5 miljonus eiro 2016. gadā un 2017. gadā – attiecīgi 6,5 miljoni gadā tiks novirzīti novirzīti valsts augstskolām un koledžām, kas ir ieviesušas t.s. rezultātu pārvaldību.

Zinātnes bāzes finansējumam šogad pieaugs, sasniedzot 24,6 milj. eiro, kas nozīmē arī ievērojamu dotācijas pieaugumu valsts zinātniskajiem institūtiem, informē IZM.

Lai arī IZM sola zinātnes bāzes finansējuma palielināšanu, DB aptaujātie eksperti atzīst, ka tas joprojām vērtējams kā trūcīgs. «Nekādas sekmes nav iespējamas ar šī brīža zinātnes finansēšanu un administrēšanu, kā to veic IZM. Finanšu mazspējas situācijā, kurā šobrīd atrodas zinātne Latvijā, daudzi zinātnieki sēž uz koferiem, gatavojoties projām braukšanai,» uzsver Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis. Pēc viņa teiktā, 20%, ko saņem zinātnieki, ir valsts finansējums, bet 80% veido līdzekļi, ko zinātniskie institūti «piepelna» ar savu zinātniski pētniecisko darbību, lielā mērā tas ir ES finansējums, kas 2015. gada 1. jūlijā beigsies. «Ar 20% valsts finansējumu neviena zinātniskā institūcija izdzīvot nevar, jo tās nebaro ražošana, kuras šobrīd Latvijā vienkārši nav, un tad nav pasūtījumu zinātnei. Protams, zinātniskie institūti, kuri šobrīd jau strādā globālajam tirgum, pārtrūkstot barošanas ķēdei, nokļūs darba meklētāju lomā,» saka Ojārs Spārītis.

Visu rakstu Zinātnieki sēž uz koferiem lasiet 5. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra