Dienas Bizness

 • 30 ceturtdiena,
  marts

  Nanija, Ilgmārs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8639

  USD: 1.0748

Foto & Video

Kosmosā palaidīs pirmo Latvijas zondi ZINOO-1    25

Tuvāko dienu laikā notiks pirmās Latvijas kosmiskās zondes ZINOO-1 palaišana, kura pacelsies 30 kilometru augstumā un kuras uzdevums videomateriālā būs «iemūžināt Latviju no kosmiskiem augstumiem».

Zondē būs iemontēta īpaša videokamera un GPS sekotājs, kas spēj izturēt līdz mīnus 50 grādu aukstumu. No zondes iegūtais videomateriāls un uz zemes uzfilmētais materiāls vēlāk tiks izmantoti dokumentālās filmas sagatavošanai. Paredzēts ka zonde aptuveni vienas stundas laikā sasniegs 30 km augstumu - šādā augstumā atmosfēras spiediens veido tikai 1,4% no uz Zemes ierastā, tādējādi to var uzskatīt par bezgaisa telpu. 30 kilometrus virs zemes lidmašīnas vairs nespēj pacelties.

Pie ZINOO-1 tiks piestiprināts termometrs, lai pēc zondes atgūšanas, varētu redzēt temperatūras izmaiņas dažādos atmosfēras slāņos.

Kosmiskā zonde tiks palaista no Skrīveru meteoroloģijas novērošanas stacijas, un tās pacelšanās tiks novērota caur teleskopu ar 50 kārtīgu palielinājumu. Pēc maksimālā augstuma sasniegšanas balons pārsprāgs un zonde ar izpletni atgriezīsies uz zemes, ko projekta komanda dosies meklēt.

«Zonde tika uzbūvēta divu nedēļu laikā, izmantojot ikdienā pieejamos materiālus un tehnoloģijas. Tas parādīja, ka cilvēki ir spējīgi izdarīt lielus darbus, ja viņus apvieno iedvesmojoša ideja,» pauž RTU Cēsu filiāles vadītājs Alvis Sokolovs.

ZINOO-1 kosmosā tiks palaista, sadarbojoties Cēsu zinātnes centram Z(in)oo un Rīgas Tehniskajai Universitātei (RTU), kuras Enerģētikas un Elektronikas fakultātes studenti Armands Šenfelds un Mārcis Priedītis veica zondes tehnisko izgatavošanu. Abu studentu darba vadītājs bija RTU A. Sokolovs.

Projekts saņēmis Latvijas Vides, Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centra un uzņēmumu Lielvārds, Grandeg un Telia atbalstu.

Zinātnes centrs Z(in)oo Cēsīs darbojas vairāk nekā gadu, un tā galvenais mērķis ir veicināt zinātkāri. «Centrā izstādītie eksponāti ļauj mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju žūpolēs, izprast berzi braucot ar neparastiem kartingiem, redzēt skaņu, saprast katapults vadības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni, kustināt priekšmetus ar domu spēku un vēl un vēl,» norādīts Z(in)oo pārstāvju paziņojumā. Tāpat šogad septembrī, sadarbojoties ar Aldi Kalniņu, durvis vaļā vēra centra filiāle Rīgā – Zili brīnumi. Tāpat nākamā gada vasarā tiks organizēta pirmā Latvijas kosmonautikas nometne, kuras dalībnieki varēs būvēt raķetes un izgatavot kosmiskās zondes.

Saistītie raksti