Dienas Bizness

 • 30 ceturtdiena,
  marts

  Nanija, Ilgmārs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8639

  USD: 1.0748

Foto & Video

Malduguns alus no mājražotāju brūvējuma izaug par rūpniecisku gatavotu alu    26

Uz rūpniecisku alus darīšanas procesu un ideālā alus meklēšanu tagad pārgājuši mājražotāji Krišjānis Zeļģis, Valdis Jansons un Andris Liepiņš.

Nesen viņi savu sadarbību apstiprinājuši kopīgā uzņēmumā SIA Kooperatīvs, sākot saimniekošanu pašu iekārtotā alus brūzī Raunas novada Rozēs.

Ar graudiem šai vietai vēsturiska saistība – brūzis atrodas bijušajā Raunas maizes ceptuvē, bet muižas laikos tur bijušas dzirnavas un miltu magazīna.

Tur darinātais Malduguns alus pieejams kopš pagājušā gada oktobra. Pirms tam tā autori alu darīja mājās, pamazām nonākot pie tā, ka jāražo lielākā apjomā un rūpnieciski – process, kā atzīst viens no trim līdzīpašniekiem Krišjānis Zeļģis, bija samērā lēns. «Pārejot uz rūpniecisko ražošanu, nepietiek taisīt tāpat, tikai vairāk, kā mums sākumā šķita, viss izrādījās sarežģītāk, un bijām spiesti apgūt ātrā tempā dažādas zināšanas, arī izgāzt kādu tonnu saražotā ārā,» viņš stāsta.

Intriga tēlā

Rudais rudens, Sānslīde, Saules dūriens, Pēdējais viesis un vēl pāris – kopā šobrīd ir sešas šķirnes ar intriģējošiem nosaukumiem. «Mums nav pašmērķis no citiem atšķirties, darām to, kas mums patīk, un, tā kā esam alus procesam tuvu, arī nosaukumi rodas, tepat diskutējot, nosaukums izaug ražošanas procesā, šķiet, tā pienācīgi alum,» klāsta Krišjānis. Viņš secina, ka jaunam uzņēmumam vieglāk būt atšķirīgam un ieviest citādus akcentus: «Mēs ne no viena neesam atkarīgi. Lieli un tradīcijām bagāti uzņēmumi to nevar atļauties, no viņiem sagaida nopietnību un ierastu izskatu, piemēram, Aldarim tā pēkšņi pārmesties uz trakumiem būtu grūti, mums nav nekādu pienākumu pret līdzšinējo patērētāju loku, mums tas tikai veidojas.»

Alus noformējums pievērš uzmanību. Krišjānis gan atzīst, ka to apzināti kā marketinga instrumentu viņi neesot izmantojuši, taču piekrīt, ka tas piesaista uzmanību.

«Dizains ir gandrīz pašu – algojam mākslinieku un sadarbībā ar viņu top etiķetes,» viņš stāsta. Sociālajos tīklos jau izskan aicinājumi veidot atsevišķu etiķešu izstādi.

Modes lieta

«Daļēji tehnoloģiski un daļēji tāpēc, ka mums pašiem garšo labāk, izvēlamies ražot eilus,» stāsta Krišjānis. Zināmā mērā tā varētu būt šī brīža modes tendence alus dzeršanā – tie daudziem liekas neparasti aromāta dēļ. Cilvēki atklāj apiņu aromātu, bet tas neesot nekas neparasts pasaules kontekstā, tas ir normāls alus, viņš skaidro. Šobrīd Latvijā sāk parādīties cita tipa alus, nepierasts tradicionālajai latviešu alus kultūrai, jo Latvijā dominējošā alus darīšanas tradīcija ir vācu lager tipa alus. «Mēs pievēršamies eiliem – citi apiņi, iesals, tehnoloģija, bet nekā neparasta vai eksperimentāla. Uz pasaules dullību fona esam parasti,» spriež Krišjānis.

Modes tendence kaut kādā mērā ir aromātiskie amerikāņu apiņi, ir dažas ļoti pieprasītas šķirnes, kuras pat esot deficīts. Katrai apiņu šķirnei sava smarža, rūgtums, katram apinim savs pielietojums, viņš skaidro. «Aptuveni zinām, ko katra apiņu šķirne mums var piedāvāt,tādi kontrolēti eksperimenti sanāk. Līdz šķirnēm nonākam, bal- stoties iepriekšējā pieredzē – mājražošanas procesā radītām šķirnēm, kuras modificējam atbilstoši rūpnieciskas ražošanas prasībām,» atklāj aldaris.
Brūzī viss vēl esot procesā – tiek veikti uzlabojumi, plānā ir viegla automatizācija, piemēram, etiķešu līmēšanai, ko šobrīd veic ar rokām. «Ar laiku nonāksim pie uzlabojumiem, viss pamazām,» saka Krišjānis, piebilstot, ka uzņēmums savā attīstībā ir izvairījies no bankām. «Negribējās parāda stresu just, tāpēc daudz pašu rokām tapušu lietu. Andris, piemēram, iemācījās metināt – arī tvertnes ir pašu gatavotas. Nevarējām atļauties nopirkt skaistu, spožu, jaunu brūzi. Ir tāda iespēja – Vācijā pasūtīt par 200 tūkst. eiro. Mēs darām tā, kā varam atļauties un pagaidām izdodas.»

Viena no tendencēm – tirgotāji meklē jaunus, mazus brūzīšus, jaunas atšķirīgas garšas, arī alus dzērājs interesējas par jaunām garšām, ir iespējams atklāt sev nezināmu pasauli. Krišjānis atzīst, ka ir grūti lauzt līdzšinējos lager tipa alus tradīcijās izveidojušos priekšstatus par dzērienu, un pieļauj, ka nākotnē eksperimentēs vairāk. «Es ticu, ka alu var sev atklāt no jauna,» saka Krišjānis.

Starp Malduguns ražojumiem jau esot iespējams izdalīt populārākos. «No pieprasījuma redzam līderus – vasarā Saules dūriens, vieglāks un var iedzert vairāk, ziemas periodā Rudais rudens, kurš inerces pēc vēl joprojām līderos,» viņš raksturo.
«Esam diezgan lutināti ar atsauksmēm, lielā mērā tas droši vien saistīts ar līdzšinējo vakuumu šāda tipa alus tirgū,» saka Krišjānis, piebilstot, ka arī šis segments piepildās, šovasar jau būs vēl kādi četri mazie eilu brūži klāt.

Krogu piedāvājums

Pudeļu pildīšana ir roku darbs, Tas ir laikietilpīgi, darba diena ievelkas pat līdz 16 stundām, – komandā viņi ir tikai trīs. Tāpēc priekšroka tiek dota izlejamam alum. «Ir bijuši sadarbības piedāvājumi no Rimi Klēts, diemžēl mūsu kapacitāte neļauj tur startēt – nespējam tik daudz pudeļu pagaidām piepildīt,» skaidro Krišjānis. Viņš neslēpj, ka Malduguns ražošanas apjomi Latvijas mērogā esot visai smieklīgi – 4,5 t alus mēnesī. «Plānojam paplašināties, bet tas ir lēns process finansiālu iemeslu dēļ, vēlamies paplašināties tikai par saviem līdzekļiem. Šobrīd negribam ne svešu naudu, ne algotus darbiniekus. Pagaidām paši ražojam, pildām pudelēs, piegādājam, piedalāmies izbraukuma tirdzniecībā, sadarbojamies ar mākslinieku. Neviens no mums agrāk nav bijis biznesmenis, nezinām, kas tas ir un kā tas darbojas, un kāda būs mūsu nākotne. Pirmie trīs gadi esot tie grūtākie. Mums ir pirmais pusgads, viss vēl priekšā,» rezumē Krišjānis.

Saistītie raksti

Komentāri

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  gaisma

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 08:54

  +0 -8

  Nosaukums izsaka visu.
  Nāc pie Jēzus!

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  Pekka

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 09:11

  +1 -5

  Pagaidām plusu varu iedot tikai par etiķeti. Alus ir ļoti, ļoti specifisks un arī visai dārgs - Hooegarden un Leffe cenu līmenī. Noteikti pieļauju, ka ir arī mērķauditorija, galvenais, lai tā nepazūd mirklī, kad atnāk kāds "stilīgāks" alus.

  • zilonis

   pirms 2 gadiem, 2014.06.20 10:35

   +1 -1

   alus viņiem ir gana garšīgs bet cena arī ir visai skarba. Konkurence alus tirgū jau ir milzīga

  • Valters

   pirms 2 gadiem, 2014.06.21 01:07

   +8 -1

   Alus nav specifisks, ja esi pabraukājis pa pasauli un pagaršojis, ko citur gatavo. To viņi arī paši intervijā saka. Bet alus ir ļoti, ļoti labs, un pieņemu, ka pie ieguldītā darba un izejvielām (domāju, ka īpašie apiņi maksā vismaz 3x dārgāk un tiek izmantoti 10x vairāk kā Cēsu vai Aldara dzeltenūdeņos) cena nevar būt īpaši zemāka. Es dzeru nevis 'stilīguma' dēļ, bet tādēļ, ka nekas tik labs Latvijā līdz šim nav taisīts.

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  žora

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 10:35

  kapitālākais sūdalus!

  • als

   pirms 2 gadiem, 2014.06.20 15:33

   +5 -0

   kapitālākais komentārs!

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Maigonis

   pirms 2 gadiem, 2014.06.20 16:24

   +0 -7

   Pilnība piekrītu, negaršīgs, vot Cēsinieks vai Aldarnieks, tā ir dēla, a šitas ir mīzūdens

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  hmm

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 10:41

  +1 -6

  Man tagad ir bezgalīgi jāieintreģējas, un jāpadara par savu dzīves mērķi pagaršot kādu no viņu aliem? Vai arī puišeļi tomēr izdomās ražot pieejamākos daudzumos?

  • zilonis

   pirms 2 gadiem, 2014.06.20 10:54

   +8 -0

   viss atkarīgs no tā cik liela vēlme ir nogaršot viņu alu jo kaut kur atrast viņu pavisam nav viegli ka jau daudzām mini alusdarītavām. Rīgā noteiki viņš ir Valmiermuižas veicī Valdemāra pasāžā.

  • Valters

   pirms 2 gadiem, 2014.06.21 01:02

   +5 -0

   Tev "hmm" nekas nav jādara, puši ražos tādos apjomos, kā vēlas, un Tu vari vai nu meklēt vai nē, vai nu pirkt, vai nepirkt. Nav viņu pienākums Tev alu piegādāt mājās.

 • neķer kreņķi

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 13:38

  Šādiem brūžiem būtu jātop katrā mazpilsētā, pie krodziņiem vai pie lielveikaliem.

 • Vietējais

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 17:21

  +4 -5

  Pēc tiem maisiņiem izskatās ,ka maz sakara tam pasākumam ar Latviju, tikai vieta.

  • Valters

   pirms 2 gadiem, 2014.06.21 00:59

   +3 -1

   Visi alus ražotāji Latvijā izmanto gan ārzemju iesalu, gan apiņus (to starp citu min arī sižetā), jo Latvijā neko tādu vienkārši neražo! Tad kādu lielāku sakrau ar Latviju Tu gribi? Tikai pāris mēnešus atpakaļ parādījās iespēja dabūt eksperimentālās partijas no jaunuzbūvētās Staļģenes iesalnīcas.

   Turklāt daudzi liel ražotāji pat ražošanas procesu veic Lietuvā vai Igaunijā, ne Latvijā.

 • BKM

  pirms 2 gadiem, 2014.06.20 22:49

  +4 -1

  No tiem, kas ir garšoti, tikai viens likās ļoti specifisks, pārējie bija tiešām labi. Vismaz viens tiešā salīdzinājumā ar Valmiermuižu bija labāks.

  • nu nu

   pirms 2 gadiem, 2014.06.21 08:38

   +5 -2

   valmiemuizas alum bez reklamas ir tadas pasas alus dulkes ka cesu jeb aldarim..pajoli reklamas iespaida uskata ka valmiermuiza ir kas ipass..nu nu.

 • Leo

  pirms 2 gadiem, 2014.06.21 08:26

  +0 -0

  Viņi varētu arī kvalitātes problēmām pievērsties - alus no mucas itin bieži ir jau saskābis. Tas attur no iegādes, jo par salīdzinoši augstu cenu ir vilšanās.

 • pālīgs

  pirms 2 gadiem, 2014.06.21 09:07

  +0 -0

  kad čaļi sāks rēķināt pašizmaksu, maksāt nodokļus?

 • Alus vēdera īpašnieks

  pirms 2 gadiem, 2014.06.21 09:10

  +8 -1

  Saules dūriens un Zaļā bise ir ekselenti eili. Sānslīde vēl jāpieslīpē jo mazliet spirtota pēcgarša. Katrā ziņā par puišiem prieks, ka bez Kolupa un Labieša ir arī vēl citi vietējie eilu ražotāji.

  Jācer, ka ar lielražošanu neaizies pa "Valmiermuižas" ceļu, jo tas alus ir tik tālu degradējies laika gaitā, ka nu jau vairs neatšķirt no Cēsu čurām.

 • drustēniete

  pirms 2 gadiem, 2014.06.21 14:21

  +3 -0

  Man ārkārtīfi garšoja! un viss...

 • Apelsīns

  pirms 2 gadiem, 2014.06.22 11:26

  +4 -0

  Saules dūriens ļoti garšīgs! Patiess prieks par jaunajiem alus brūveriem. Latvijā pietrūkst tieśi šādu mazo ražotāju ar kvalitatīvu produkciju.

  • sisenis

   pirms 2 gadiem, 2014.06.25 08:48

   +2 -0

   man atkal rudais rudens ļoti smeķē

 • snuķis

  pirms 2 gadiem, 2014.06.22 11:30

  +8 -0

  par Valmiermuižu pat zirgam jāsmejas — vai tad ir vēl kāds, kurš nezina, ka tas ir pliks mārketings. Ko tad Ruņģēns sākumā teica "uztaisiet man vienkārši dzeramu alu, par pārējo parūpēsies etiķete". Episki. Neticiet — pamēģiniet aklos garšas testus — rezultāti būs gana interesanti. Reālā lieta ir tikai mazajās no mājdarītājiem izaugušajās darītavās — jo tas patiešām IR alus nevis tā žļurga, ko ražo Aldaris un Cēsis... par pusraudzēto Brenguli nemaz nerunājot. Lai gan tas arī ir indikators — laikam tikai vēl Lietuvā dzer kaut ko brenguļveidīgu, ko ražotājs pusgatavu tirgo pasludinot par "dzīvo" (faktiski: līdz galam neizrūgušu) alu... Draugi alus pazinēji no Eiropas nespēja noticēt, ka kaut ko tādu vispār kāds dzer, un turklāt vēl sauc sevi par eiropieti.

  • Arnolds snuķim

   pirms 2 gadiem, 2014.06.23 10:18

   +4 -0

   Pilnīgi piekrītu par brenguli tikai leiši dzer ko tādu. Ragi dūņās...

 • yes!

  pirms 2 gadiem, 2014.06.23 15:04

  +2 -0

  Garšīgākais aliņš Latvijā!

 • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

  ///

  pirms 2 gadiem, 2014.06.24 19:23

  +0 -5

  tagad jau katrs gudrinieks baigais alusbrūvētājs...

 • pālīgs

  pirms 2 gadiem, 2014.06.24 22:00

  +2 -4

  beidziet irst, padzeriet grolšu , bavāriju , spateni un sapratīsiet ka mēs kā alusdarītāju lielvastas kūņojamies autiņos, nevaram atļauties ne kvalitatīvas izejvielas ne iekārtas, un nevarēsim, protams labi ja kāds ko nebūt dara, tik lielīties nevajag:)