Jaunākais izdevums

Nāves jūra sarūk.

Ūdens izzūd ar ātrumu vairāk nekā viens metrs gadā, vēsta Reuters. Aģentūra publicējusi fotogrāfijas, kurās redzamas vietas, kur savulaik atradusies krasta līnija. Tajās palikušas bedres, dažas pat basketbola laukuma izmērā, dažas divu stāvu dziļumā.

Fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!

Nāves jūra ir liels sālsezers, kas atrodas Izraēlas un Jordānijas teritorijās.

Komentāri

Pievienot komentāru
Atpūta

Ceļojums: Svētvietas un dabas varenība Izraēlā

Sagatavojusi Linda Zalāne; iesaka Zinta Slesarčuka, Tele2 mārketinga vadītāja, 24.03.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ceļojums uz Izraēlu ļauj iepazīt reliģisko daudzveidību. Taču līdzās svētvietām viens no Izraēlas magnētiem ir arī Nāves jūra un tās dziedinošais spēks. Sirreālu sajūtu rada sabata laiks, kuru katru nedēļu piekopj ebreji – ortodoksālie jūdaisti. Tas sākas piektdienā līdz ar saulrietu un turpinās līdz sestdienas vakaram.

Izraēlas kontūra kartē izskatās kā šaurs un garš burkāns. Tā augšdaļā klimats ir vēsāks, bet apakšējā daļā, kur atrodas tuksnesis un Nāves jūra, – karstāks. Uz Izraēlu kopā ar vīru devāmies februārī, kad valsts ziemeļu pusē, kur ir kalnaināks reģions, bija apmēram desmit, bet dienvidos – ap 25 grādiem. Tur arī noķērām vasaras sajūtu ziemā. Ieteicamais laiks ceļojumam uz Izraēlu ir no aprīļa līdz maijam, kad nav pārāk karsts. Vasarā (no maija līdz septembrim) piekrastes pilsētās Sarkanās jūras reģionā valda Vidusjūras klimats un termometra stabiņš mēdz uzkāpt virs 40 grādu atzīmes.

Pirmā mūsu pieturas vieta bija Jeruzaleme, kur pavadījām trīs dienas. To laikā apskatījām vecpilsētu, tās vēsturiskās un svētās vietas. Viena no tām bija apmēram 60 metru platais un 20 metru augstais Raudu mūris. Tas ir sadalīts divās daļās – vīriešu un sieviešu zonā, kura, salīdzinot ar kungiem atvēlēto vietu, ir maza. Nokļūstot pie iespaidīgā mūra, pārņem mistiska sajūta, un ikkatrs lūdzējs, kurš to vēlas, var mūra sienā ievietot uz lapiņas uzrakstītu lūgšanu, vēlēšanos. Pēc apmeklējuma beigām nedrīkst pagriezties pret mūri ar muguru, bet, paliekot ar seju pret to, ir lēnām jāatkāpjas līdz pašai izejai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Žurnālistika ir daļa no problēmas – cinisma izplatības, un tai ir jābūt arī daļai no risinājuma. Turklāt, to darot, var arī nopelnīt.

Tā sarunā ar db.lv saka vadošs Dānijas žurnālists un Orhūsas universitātes Konstruktīvo ziņu institūta (Constructive Institute) dibinātājs Ulriks Hāgerups (Ulrik Haagerup). Rīgā viņš viesojās ikgadējā augsta līmeņa drošības konferencē Riga Conference 2018.

«Mēs esam filtrs starp realitāti un sabiedrības uztveri par realitāti. Iznākums žurnālistikas kultūrai, kas fokusējas uz to, kas nedarbojas, uz konfliktiem, uz dramatisko un ekstrēmo, ir sabiedrības uzskats, ka tā arī ir realitāte,» saka U. Hāgerups. «Iznākumā sabiedrības ir izbijušās, lai gan vairumā Rietumeiropas valstu, un es domāju, ka arī pie jums, piemēram, noziedzības līmenis krītas. Viņi jūtas aizvien nedrošāki, lai gan tam nav iemesla. Diez vai Latvijā cilvēki zina, ka visā cilvēces vēsturē karos bojāgājušo iedzīvotāju daudzums nekad agrāk nav bijis tik zems, kā patlaban. Un tas – par spīti Sīrijai.»

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Globālā sasilšana pasaules tautsaimniecībai var iespert pa dažādām agrāk neparedzētām vai negaidītām vietām, un sevišķi lielas klimatiskās pārmaiņas skar pasaules lielākās ūdenstilpes. Lai cik tas, iespējams, neizklausītos jocīgi, par pasaules okeānu un jūru lielāko kaitēkli dažu gadu laikā strauji kļuvušas medūzas. Tiek ziņots, ka tās ne tikai arvien vairāk vainojamas pie zivju nāves, bet pat bijušas pie vainas vairāku pasaules atomelektrostaciju darbības pātraukšanā, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Rezultātā medūzu populācijas pieaugums apdraud gan zvejniecības, gan zivjaudzēšanas nozares. Pagājušajā gadā pie Skotijas krastiem medūzas kādā zivjaudzētavā bija atbildīgas gandrīz par pusmiljonu lašu nāvi. Arī citur medūzas aktīvi sadzeļ vai aizsprosto zivju žaunas vai traucē skābekļa piegādi zivjaudzētavu ūdenim, piepilda zvejnieku tīklus utt.

Savukārt pie Zviedrijas Baltijas jūras krastiem medūzas bijušas atbildīgas pat par šīs valsts atomelektrostacijas (AES) reaktora dzesēšanas cauruļu aizsprostošanu (šīs stacijas bieži tiek būvētas pie lielām ūdenstilpēm), kas E.ON konkrētajai stacijai lika uz laiku pārtraukt savu darbību. Līdzīgi AES negadījumi ar medūzām novēroti arī ASV (Kalifornijā reaktors medūzu dēļ bijis slēgts pat divas nedēļas), Kanādā, Francijā, Apvienotajā Karalistē un Japānā. Turklāt viss notiekošais liecina, ka šādi medūzu ordu uzbrukumi pasaules atomelektrostacijām, visticamāk, tikai palielināsies. Kopumā šādi aizsprostojumi nav nekas īpaši jauns, lai gan šādi gadījumi notiek arvien biežāk. Pie medūzu nedarbiem var minēt arī, piemēram, zivju populācijas panīdēšanu Melnajā jūrā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ne visi sajūsmā par videi draudzīgākas flotes degvielas prasībām.

No 2020. gada sēra saturs flotes degvielā nedrīkstēs pārsniegt 0,5% (masas) līdzšinējo 3,5% vietā, nule kā apstiprinājusi Starptautiskā Jūrniecības organizācija (IMO). Paliekot pie jau 2008. gadā izvirzītajām un 2016. gadā apstiprinātajām prasībām, IMO veica grozījumus MARPOL konvencijā, ka no marta neatbilstošas degvielas izmantošana būs aizliegta, ja vien kuģis nebūs aprīkots ar skruberiem (izplūdes gāzu attīrīšanas sistēmām). IMO lēš, ka vairums kuģu tomēr izmantos tīrāko degvielu.

Savukārt Porttechnology.com atzīmē, ka gaidāmais aizliegums mudinājis konteinerlīnijas pētīt un izmantot videi draudzīgas tehnoloģijas, jo īpaši tādas, kas izmanto alternatīvās degvielas, tostarp sašķidrināto dabasgāzi. DB jau rakstījis, ka Sēra oksīdu emisijas kontroles rajonā (SECA: Baltijas jūra, Ziemeļjūra, Ziemeļamerika un Karību jūras reģions) gan nekas nemainīsies, jo jau kopš 2015. gada šajos reģionos sēra saturs flotes degvielā nedrīkst pārsniegt 0,1%. Par to, vai tikpat stingras prasības kā SECA izvirzīt attiecībā uz kuģiem Vidusjūrā, IMO turpinās diskutēt tehnisko ekspertu līmenī šā gada decembrī, rakstīja Portnews.ru.

Komentāri

Pievienot komentāru