Dienas Bizness

 • 29 sestdiena,
  aprīlis

  Vilnis, Raimonds, Laine

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8447

  USD: 1.0930

Foto & Video

Kā top?: Latvijas karogs SIA Daiļrade RC  14

Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties SIA Daiļrade RC ražotnē, kur top Latvijas karogi. 

Agrāk uzņēmumā notika vērienīga ražošana un strādāja 12 tūkstoši darbinieku, stāsta SIA Daiļrade RC rīkotājdirektore Gaļina Driviniece. 1995.gadā tika uzsākta uzņēmuma sadalīšana un tika atdalīta SIA Daiļrade RC (Daiļrade Radošais centrs). Tā kā šeit bija filiāle, tad tajā ietilpta arī eksperimentālā grupa ar dažādiem speciālistiem, kas radīja tehnoloģijas, pirmos rasējumus un produktus, un vajadzēja sākt tos pārdot.

Tajā laikā bija 350 darbinieki, bet nu palikuši vien 50, viņa stāsta.

Uzņēmums aizvien atrodas ražošanas ēkā Čiekurkalnā, kur četros stāvos izvietoti dažādi ražošanas sektori.
SIA Daiļrade RC patlaban darbojas četros virzienos – ādas izstrādājumi, tekstils, metāls un koks. Šos elementus iespējams arī kombinēt, tādēļ uzņēmumam ir plašas ražošanas iespējas, viņa stāsta.

Par pirmā karoga pasūtījumu G. Driviniece stāsta: «Toreiz vēl bija Vieglās rūpniecības ministrija, kura mums uzticēja atainot vēsturisko Latvijas karogu. Mūsu mākslinieki brauca pie radiem, draugiem, meklēja bēniņos mūsu vēsturisko simbolu. Mēs, saskaņojot krāsas ar etalonu, karogu atjaunojām. Sākotnēji krāsa, tāpat kā visā pasaulē, bija latvian red, bet pēc tam tika apstiprināts tonis 201C.» Pēc tam, kad ministrija tika likvidēta, tad tās funkcijas pārņēma Latvijas Kultūras fonds.

Tolaik bija ļoti daudz šuvēju, jo mēnesī bija nepieciešams izgatavot tūkstošiem eksemplāru, viņa stāsta.

Karogus uzņēmums nešuj no kokvilnas, jo tiem ātri nodilst krāsa, taču nereti, pašvaldības rīkojot iepirkumus, izvēlas piedāvājumu ar lētāko cenu. Tādēļ uzņēmums vairs iepirkumos nepiedalās, jo nespēj konkurēt ar citiem uzņēmumiem, kas spiež cenu uz leju. Tomēr uzņēmuma klientu vidū aizvien ir tādas institūcijas kā Valsts kanceleja, tiesu administrācijas, Ārlietu ministrija un Apvienotais štābs – karogi bijuši arī visur, kur dien Latvijas karavīri.

G. Driviniece uzsver, ka mūsdienās daudzi tirgotāji pārdod karogus, kas ir nestandarta krāsā vai izmērā, tāpat nereti netiek šūti, bet gan drukāti.

Agrāk karogi bija jāapstiprina uz gadu, un bija jāsaskaņo ar Kultūras ministriju, jo tas ir mūsu simbols, taču tagad tiek ražoti dažādas kvalitātes preces.

Galerijā augstāk iespējams ielūkoties karoga ražošanas procesos! 

Saistītie raksti

Komentāri

 • HC

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.18 14:08

  Kad veikalā gribeju nopirkt smuku !!! Latvijas karodziņu, ko nolikt uz galda pie līgumu parakstīšanas, tad izrādījās ka nevienā veikalā tāda nav. Tāda, ar stingru pulēta misiņa pamatu, biezu karodziņu ar zelta maliņu. Ir pilns ar lupatiņas kvalitates karodziņiem uz līka plasmasas kātiņa vai arī uz koka kātiņa bez pamata u.t.t. Pārdevejas tik saka, ka Saeima un citas valsts iestādes arī šitādus pērkot, jo esot lēti. Radās loģisks jautājums, kaspardesām? Vai tiešām ir tik grūti un nerentabli uztaisīt patiešām skaistu uz galda liekamo karogu? Ja parakstam līgumus kur summas ir ar 7 vai vairāk zīmēm pirms komata, tad paši saprotiet, ka skaista karodziņa cenai nav nozīme. Tagadējie izskatās pēc tādiem, ko pa lēto saštancēja kaut kur kādā Ķīnas ziemeļu provinces pagrīdes rūpnīciņā.

 • eh

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.18 14:57

  +3 -2

  Tā ir, nesen mēģināju suvenīru dāvināmu atrast. Nav iespējams. Kaut kādi nožēlojami māla trauki, pelēkas lupatas, noputējuši un netīri adījumi. Pretīgi. Ir lietas, kas ir ok dizainiskas, bet tad atkal nav tik nacionālas, attiecīgi īsti neder kā suvenīrs. Patiesībā arī karoga mastā uzvelkamu normālu karogu ir pagrūti dabūt. Un ja kāda firma arī ražo tad karogs izbalē pāris mēnešos. Latvijas kvalitāte. :(

  • Pretīgajam

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 02:34

   +0 -1

   Lūdzu: laba kvalitāte, samērīga cena. Dizainisks, nacionāls, kvalitatīvs un der kā suvenīrs:
   https://latvijastekstils.lv/collections/tautiskas-zimes

  • HC

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 12:25

   +2 -1

   Heh... Kā parasti - to ko vajag, tā nav. Paskatieties kādi ir valstu karodziņi pie mašīnām stūros, kad brauc prezidenti u.c. tiemlīdzīgie. Biezi, stingrā kātā, ar brokāta bārkstiņām apkārt. Tādus vajag ražot. Labi, nebus var būt tik masu produkcija, bet tādu ir lepnums uz galda nolikt. Tagad nopērkamajiem pat kāts pamatiņā normāli neiespraužas, jo diametri neatbilst.

  • W

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 17:01

   +3 -1

   Ko tu vari gausties?
   Ja tev jāparaksta tie septiņzīmju līgumi, tad aizvelcies kaut uz to pašu Daiļradi un viņi tev izgatavos, jā, tieši tev gan misiņa pamatni, gan bārkstiņas, kan pašu karodziņu.
   Un būs tev laime. Bet tu jau gribi desubodē vēl žurnālu nopirkt un kādu kvalitatīvu un ekskluzīvu karodziņu par pāris eiro pie viena.

  • HC

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 21:02

   +6 -1

   Heh... Ieteikums tik pat spēcīgs kā ja es gribu garšīgu rupjmaizi veikalā nopirkt, bet man iesaka, ko var gausties, brauc uz "Lāčiem" Liepājas šosejas malā. Valsts karogs ir valsts simbols. Tam ir jābūt gana skaisti noformētam, lai būtu lepnums to lietot.

 • čakarē tautu

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.18 21:24

  +4 -1

  Īstu sarkanbaltsarkanu karogu nemaz nevar nopirkt. tos ko pārdod ir gaiši sarkanā krāsā kā austrijas. Kur var nopirkt īstu mantu bez plaģiāta un ilgi kalpotu.

 • Tas pats Jānis

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.18 22:10

  +4 -3

  Un galvenā problēma ir ka mūs valsts karogs pat skumjākajā izpildījumā, maksā dārgāk kā citās valstīs - kam man tērēt 25Eur, lai regulāri karinātu, ja to pat vairs likumīgi piespiest nevar?

  • Jānim

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 02:32

   +3 -4

   Jāni, Latvijas karogs ir nopērkams sākot no 10.90 (izmērs 75x150 cm), ko nu galīgi nevar uzskatīt par lielu tēriņu, tā kā nav ko burksķēt bez tēmas.

  • m

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 16:26

   +3 -1

   Kurā vietā tev karogs 10 eur maksā? Ttie, kas tā maksā ir kaut kādas plastmasas marles lupatas ar uzprintētām krāsām. Tur vajadzēja sodus likt tiem, kas tādus karogus izkar. Normāls karogs, kas visā Eiropā maksā ap 10 eur pie mums ir 20. Tas ir fakts. Katru reizi pērkot nodomāju "cik labi, ka esam ES". Ja nebūtu, visās jomās būtu šādi monopoli.

 • Bambaks

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 13:56

  +7 -2

  Latvija ir viena no retajām pasaules valstīm, kurā ir piespiedu karogu izkarināšanas pienākums un sodi par tā neievērošanu. Tāpēc arī Daiļrade ir faktiski monopolisti, kuri var diktēt nesamērīgas cenas. Parēķiniet, cik ir pašizmaksa audumam 2x1 metrs ar divām šuvēm! Cena 25 EURO. Tāpēc arī Latvijas karogs maksā ievērojami vairāk kā citu valstu karogi. Un, pats nejaukākais, ir komandējumā Vācijā atcerēties, ka šodien ir, piemēram, Ebreju genocīda diena (vai atbraucis Čučmekijas prezidents Pidrilkins) un jābūt izkarinātam karogam, un ka muņiku kranči būs sastādījuši protokolu.

  • Zemu vērtēts komentārs. Parādīt...

   Blefs

   pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 15:46

   +2 -6

   Nav nekāda Daiļrade monopolisti. Pilnīgas un galīgas muļķības. Un nemaksā karogs 25 eur! Karogi maksā no 10.90!

 • WORLD

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.19 14:02

  +0 -1

  EXPORT BUSINESS...

 • Kaspars

  pirms 5 mēnešiem, 2016.11.20 17:32

  +1 -1

  Ātri izbalē...