Elko ies biržā; interese būs

Investors
2011. gada 15. jūnijs 12:57

Informācijas tehnoloģiju (IT) produkcijas vairumtirgotājas AS Elko grupa plāni sākt akciju kotāciju biržā ir apsveicams solis un, ja vien akciju cena būs saprātīga, par uzņēmuma akcijām varētu būt liela gan vietējo, gan ārvalstu investoru interese, sacīja Swedbank vērtspapīru brokeris Juris Jankovskis.

Iespējamo lielo investoru interesi viņš skaidro ar to, ka Elko grupa ir pietiekami liels un interesants uzņēmums, sekmīgi strādā ar peļņu un ir viens no vadošajiem IT produktu izplatītājiem, kas darbojas NVS, Centrālajā un Austrumeiropā, kā arī Baltijā.

«Tas ir arī viens no Latvijas uzņēmējdarbības veiksmes stāstiem, kad vietējo iedzīvotāju veidots uzņēmums ir spējis kļūt par tik nozīmīgu spēlētāju starptautiskā tirgū,» atzīsts Jankovskis.

Viņš arī skaidro, ka patlaban vēl ir grūti teikt, kāda varētu būt Elko grupas akciju cena, jo to noteiks kompānija, kad būs apkopoti institucionālo investoru pieteikumi un būs redzams, kāda ir institucionālo investoru interese par uzņēmuma akcijām.

Tā kā iepriekšējais sākotnējais publiskais piedāvājums Rīgas biržā noticis pirms daudziem gadiem, Jankovskis ir pārliecināts, ka sekmīga Elko grupas sākotnējā publiskā piedāvājuma norise noteikti varētu mudināt arī citus Latvijas uzņēmums apsvērt šādu finansējuma piesaistes veidu, kas tiek plaši izmantots visā pasaulē.

Kā ziņots, arī NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne pieļāva, ka investoriem par Elko grupas akciju iegādi būs interese.

Viņa atgādināja, ka Elko grupā jau ilgstošu laiku kā līdzīpašnieki bija piesaistīti investīciju fondi un uzņēmums ir viens no retajiem Latvijā, kura īpašnieki, par prioritāti izvirzot attīstību ilgtermiņā, nebaidījās dalīties kontrolē ar citiem investoriem.

«Uzņēmums ir izgājis loģisku attīstības ciklu no vietējo īpašnieku kontroles līdz privāto fondu piesaistei, tad obligāciju emisijai un tagad arī ir likumsakarīgi nonācis līdz akciju kapitāla piesaistei, publiskajā vērtspapīru tirgū izlaižot akcijas,» sacīja Rīgas biržas vadītāja.

Kā ziņots, Elko grupa šā gada otrajā pusgadā vai 2012.gada pirmajā pusgadā plāno izteikt publisko piedāvājumu akcijām, kuras tiks iekļautas regulētajā tirgū vismaz divās Eiropas Savienības dalībvalstīs, ieskaitot Latviju, apstiprināja Elko grupas finanšu direktors Svens Dinsdorfs.

Publiskais piedāvājums iekļaus līdz 2 334 457 esošajām un jaunemitētajām akcijām. Tās tiks piedāvātas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā publiskajā piedāvājumā, kā arī atsevišķiem institucionālajiem investoriem.

No minētā akciju kopskaita 1 373 210 akcijas jeb 59% tiks emitēti, savukārt līdz 961 247 esošajām akcijām piedāvās visi esošie akcionāri.

Kā skaidroja Dinsdorfs, lēmumu par tālāko publiskā piedāvājuma procesa virzību, laiku un nosacījumiem Elko grupa plāno pieņemt 2011.gada otrajā vai 2012.gada pirmajā pusgadā atkarībā no tā brīža situācijas finanšu tirgos.

«Piesaistītos finanšu līdzekļus no jaunemitēto akciju publiskā piedāvājuma ir plānots novirzīt uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, lai veicinātu turpmāko uzņēmuma izaugsmi,» sacīja uzņēmuma finanšu direktors.

Izteikt publisko akciju piedāvājumu Elko grupai atļāvusi arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Jau ziņots, ka Elko grupas konsolidētais apgrozījums 2010.gadā bija 787 miljoni ASV dolāru (390 miljoni latu) un uzņēmums pretēji zaudējumiem 2009.gadā pērn strādājis ar desmit miljonu dolāru (piecu miljonu latu) peļņu, iepriekš informēja Elko grupas prezidents Egons Mednis.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2009.gadā Elko grupas apgrozījums bija 229 miljoni latu, kompānija strādāja ar zaudējumiem vairāk nekā 578 000 latu apmērā.

Elko grupa dibināta 1993.gadā, uzņēmuma galvenais darbības virziens ir datortehnikas un elektronikas preču vairumtirdzniecība Baltijā, Centrāleiropā, Austrumeiropā un NVS. Uzņēmums pārstāv vairāk nekā 80 ražotājus un pārdod to preces vairāk nekā 6300 mazumtirgotājiem, vietējiem datortehnikas ražotājiem un sistēmu integratoriem, uzņēmums tirgo vairāk nekā 9000 produktu nosaukumu no pasaules pazīstamākajiem piegādātājiem. Pašlaik uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 340 cilvēki.

Elko grupa pieder vairākām juridiskām personām, kā arī investīciju fondam Amber Trust un East Capital Asset Management saistītajiem investīciju fondiem.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra