Latvijas Banka (LB) rīt, 2. decembrī, laidīs apgrozībā jaunas divu veidu viena lata apgrozības monētas ar pakava attēlu reversā.

Kā skaidro centrālās bankas pārstāvji, monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Monētas grafisko dizainu veidojusi māksliniece Frančeska Kirke, un ģipša modeli - tēlniece Laura Medne. Jaunās viena lata monētas kaltas Vācijas kaltuvē Staatliche Munze Berlin.

«Daudzas tautas visā pasaulē jau kopš seniem laikiem pakavu uzskata par veiksmes nesēju un mēdz to pienaglot virs durvīm vai arī nēsāt līdzi pakava veidā izgatavotu amuletu. Šāds uzskats veidojies viduslaikos, kad pakavu izgatavošana maksāja visai dārgi un liela veiksme bija pakavu vienkārši atrast,» skaidro LB.

Šoreiz īpašās apgrozības monētas kaltas divējādas, lai laime nāk pretī ikvienam.

Apgrozībā ir monētas arī ar stārķa, skudras, baravikas, Sprīdīša, Pētergaiļa, kliņģera, Jāņu vainaga, priedes čiekura, pūcessaktas, sniegavīra, ūdensrozes, skursteņslauķa, Nameja gredzena, Ziemassvētku eglītes un krupja attēlu. Šādas monētas paredzēts izlaist arī turpmāk, līdz Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro.

Jauno viena lata monētas reversā attēlots pakavs ar galiem uz augšu vai ar galiem uz leju. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads - 2010. Citu atšķirību - monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā - starp jauno monētu un citām viena lata apgrozības monētām nav.

Abu veidu monētu kopējā tirāža ir viens miljons (500 tūkstoši eksemplāru katra), un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra