Iedzīvotāju prognozes par to, kā nākamā gada laikā mainīsies viņu ģimenes finansiālā situācija, kļuvušas kritiskākas, liecina jaunākais DnB Nord barometra pētījums.

14% uzskata, ka finansiālā situācija uzlabosies, salīdzinot ar 17% aprīlī, savukārt 26% uzskata, ka tā pasliktināsies.

Mēneša laikā nedaudz mazāk pesimistiski iedzīvotāji vērtējuši savas ģimenes pašreizējo materiālo stāvokli – kaut arī joprojām tikai 4% to raksturo kā labu, nedaudz biežāk (47%) kā martā (38%) tas uzskatīts par viduvēju. Savukārt retāk sniegti negatīvi vērtējumi – ja aprīlī to, ka viņu ģimenes stāvoklis ir slikts, atzīmēja 57%, tad maijā tā uzskatīja 49%.

Maijā, līdzīgi kā aprīlī, 9% uzskatīja, ka iespējas atrast labu darbu Latvijā ir viduvējas. Jāpiebilst, ka joprojām tikai 2% uzskata, ka šādas iespējas ir labas. Savukārt nedaudz biežāk kā iepriekš pausts viedoklis, ka iespējas atrast labu darbu Latvijā ir ļoti sliktas (aprīlī: 61%, maijā: 63%).

Pētījuma negatīvais līderis ir vērtējums par iespēju atrast darbu: -74 punkti, norāda bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Tas joprojām nav tālu no zemākā punkta (-79 punkti), kur tas bija martā un pērnā gada oktobrī. Vienlaikus rūpniecības un citi uzņēmumi arvien biežāk sūdzas, ka ir grūti atrast augsti kvalificētus darbiniekus.

Šķietamajai pretrunai ir divi izskaidrojumi, uzskata eksperts. Daļa uzņēmumu piedāvā realitātei neatbilstošu nepieciešamās kvalifikācijas un atalgojuma attiecību. Bezdarba līmenis ir liels, bet liela tā daļa diemžēl ir strukturāla – bezdarbniekiem nav prasmju, kādas uzņēmumiem ir nepieciešamas, tāpēc atrast vajadzīgos speciālistus nereti ir ļoti grūti. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ekonomikai pārorientējoties no pakalpojumu uz preču sektoriem, būs nepieciešamas pavisam citas zināšanas un iemaņas.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra