Gandrīz jebkuram uzņēmumam birojs ir neatņeama sastāvdaļa, kas attiecīgi nozīmē arī neizbēgamus izdevumus. Lai gan priekšvēlēšanu gaisotnē solītas tiek drīzas krīzes beigas, drošāk ir pašiem rūpēties par sevi un izvērtējot «kur ietaupīt» der paskatīties arī uz izdevumiem biroja uzturēšanai.

Lielākā daļa uzņēmēju jau ir izvērtējuši savus telpu nomu līgumus un, iespējams, atraduši izdevīgākus variantus, bet ar nomas maksājumiem iespējas ietaupīt birojā nebeidzas.

Konsultējoties ar biroju vadītājiem, pakalpojumu sniedzējiem un personīgās pieredzes vadīti DB piedāvā 7 veidus, kā iespējams samazināt izmaksas birojā

Un tapa gaisma…

Ja birojā vēl ir «aizķērušās» parastās kvēlspuldzes, šodien ir īstais laiks tās nomainīt uz ekonomiskākām. Atkarībā no spuldžu veida un lietošanas intensitātes apgaismojumam patērējamo elektroenerģijas apjomu iespējams samazināt pat līdz 90 %.
Tāpat ir vērts pārbaudīt vai tiešām visi datori beidzot darbu tiek izslēgti un vai pa nakti telpās nepaliek ieslēgts apgaismojums.

Balta saule spīd

Temperatūras nodrošināšana – atvēsinot karstā vasaras dienā vai sildot ziemā – ir ievērojama izmaksu pozīcija. Investīcija termoregulatoros, kas ļautu naktīs samazināt radiatoru temperatūru varētu atmaksāties samērā ātri, tāpat laba doma ir izvērtēt, kur notiek lielākais siltuma zudums  un mēģināt to mazināt. Birojos, kas atrodas vecākās mājās klasiskā logu rāmja spraugu aizlīmēšana var darīt brīnumus.

Savukārt vasarā varbūt ir vērts atteikties no 18° un kondicionieri noregulēt dažus grādus zem temperatūras ārā. Aizvērtas žalūzijas neļaus saulei sildīt telpas, tā atvieglojot kondicioniera darbu un attiecīgi samazinot patērēto elektrības daudzumu

Ved mani vēl…

Izvēloties taksometra pakalpojumus svarīgi ir ne tikai piedāvātie tarifi. Lai saņemot rēķinu nebūtu jābrīnās, prātā jāpatur triki, ko ne tik godīgas takšu firmas lieto rēķinu uzskrūvēšanai, piemēram, skaitītāju «pieregulēšana», neatbilstošu tarifu pielietošana, gaidīšanas tarifa ieslēgšana stāvot pie sarkanās gaismas utt. Ieteikums: pat pēc līguma noslēgšanas, ievēlietes maršrutu, ko bieži veicat taksometrā un kontrolējiet, cik par to katru reizi jāmaksā, varbūt pat reizēm šo pašu maršrutu veiciet izmantojot konkurentu pakalpojumus. Tas ļaus salīdzināt reālās izmaksas, pat ja tarifi uz «papīra» ir vienādi.

Izvēloties takšu firmu, prātā jāpatur, ka reizēm viņi būs daļa no kompānijas vizītkartes, ko redzēs un vērtēs potenciālie un esošie klienti un sadarbības partneri, tādēļ tīras mašīnas, pieklājīgi vadītāji, precizitāte un citas «nemonetāras» lietas arī būtu jāņem vērā.

Pelni, nevis taupi!

Ofisā iespējams ne tikai samazināt izdevumus, bet arī palielināt ieņēmumus – daudzi pakalpojumu sniedzēji uzstāda birojos, kur darbinieku skaits ir lielāks, uzkodu un dzērienu automātus, un daļu no katra lata, ko tajos iztērē, atmaksā uzņēmumam.

Nieks, bet patīkami, turklāt darbinieki patērē mazāk laika skrienot pēc dienišķās Coca-Colas.

Veco pret jaunu

Bieži neizmantots resurss ir makulatūra. Tā vietā, lai pildītu atkritumu tvertnes, to var izmantot lietderīgāk un kas nav mazsvarīgi, dabai draudzīgāk – makulatūru var nodot uzņēmumiem, kas specializējas otreizējā pārstrādē, pretī saņemot naudu vai preces. Piemēram, Līgatnes papīrfabrika pieņem makulatūru, pretī piedāvājot biroja papīru, mapes, papīra dvieļus utt., kuru pirkšanai attiecīgi nauda nu nebūs jātērē.

Laba vajag daudz

Preces, kuras birojā tērējat daudz visizdevīgāk ir pirkt ne tikai vairumā, bet arī, ja iespējams, no ražotāja. Tiesa, tas vairumā gadījumu nozīmē, ka jāiepērk lielāks apjoms, bet ja ir iespēja uzglabāt, piemēram, piecas paletes biroja papīra, to noteikti izdevīgāk iegādāties «pa tiešo» no papīra ražotāja. Šeit ir vērts padomāt – varbūt var kooperēties un pie ražotāja iepirkt krājumus vairākiem uzņēmumiem kopā.

Vērā gan jāņem, ka pats lētākais biroja papīrs bieži vien nav pats kvalitatīvākais un var bojāt biroja tehniku. Printera remonts var sanākt dārgāk.

You can reach me online

Varbūt spert soli tālāk un pāriet uz elektronisko dokumentu apriti? E-pasts un tādi rīki kā Googledocs ļauj vienu un to pašu dokumentu labot un apskatīt darbiniekiem gan dažādos ofisa stāvos gan dažādās pilsētās. Turklāt lietojot googledocs piedāvātos iestādījumus, var nodrošināties pret nejaušu izdzēšanu un labojumu veikšanu.

Atskan telefona zvans

To, ka mobilo sakaru piedāvātāji konkurences cīņā karo par katru klientu, šķiet, zin ikviens. Loģisks secinājums ir tas, ka painteresēšanās par tarifiem ir saprātīgs un, iespējams, taupīgs solis. Un ja reiz par to runājam – varbūt daļu sarunu var veikt izmantojot Skype vai līdzīgas programmas, kas piedāvā bezmaksas sarunas lietotājiem?

Skaidravota ūdentiņš

Ir vērts pajautāt, par cik dzeramo ūdeni Jūsu birojam piedāvā pašreizējā piegādātāja konkurenti – šīs izmaksas var būt mazākas pat par 30 %. Prātā jāpatur, ka dzeramā ūdens izmaksas nav tikai maksa par katru lielo pudeli. Jārēķina arī nomas maksa par iekārtām, pudeļu statīviem, drošības naudu par pašām pudelēm. Turklāt, iespējams, maksājot pat mazāk nekā pataban, varēsiet dzert ne attīrītu krānūdeni, bet avota ūdeni.

Kam lai sēžu kamanās

Par jebkuru preci vai pakalpojumu, ko lietojat ir jākaulējas un jāprasa piedāvājums arī esošā sadarbības partnera konkurentiem.

Piemēram, Latvijas pastam šobrīd īsti alternatīvas nav, bet velokurjeriem, kur cenas ir aptuveni vienādas, ir vērts jautāt par speciāliem piedāvājumiem, piemēram, sūtījumiem, kuri adresātam var tikt nogādāti nākamajā dienā.

Omnibuss, Omnibuss

Jāsūta paciņa ar dokumentiem, preču paraugiem uz citu Latvijas pilsētu? Lētāk varētu būt izmantot nevis kurjerus, kas sūtījumu ved ar auto vai pasta pakalpojumus, bet gan izmantot iespēju sūtījumu vest ar starppilsētu maršrutu autobusiem. Samaksājot divus latus, paciņa, autobusa šofera uzraudzībā ceļos uz norādīto pilsētu. Trūkums - «otrā» galā kādam ir jāatnāk sūtījumam pakaļ.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra