Dzīvojamo māju konstruktīvie risinājumi ir krietni vienkāršāki nekā publiskajām ēkām, tāpēc varbūtība, ka ar tām varētu notikt līdzīga nelaime, tāpat kā ar Zolitūdes Maximu, ir minimāla, laikrakstam Diena norādījis būveksperts Sergejs Meierovics.

Līdzīgi uzskata arī sertificēts būvinženieris Viktors Kopitins, piebilstot, ka dzīvojamām mājām lielāks risks ir «slikta siltumizolācija, nekvalitatīva apdare, aizdomīgi un reizēm pat bīstami arhitektūras risinājumi». Kā norāda laikraksts, Latvijā pētījumi par dzīvojamā fonda kvalitāti pēdējos gados nav veikti. Ekonomikas ministrijas pārstāve Daiga Grūbe teikusi, ka pēdējais pētījums ir par 2006.-2008. gadu. Pirms mēneša gan ministrs Daniels Pavļuts esot uzdevis rast iespēju šādu analīzi veikt atkārtoti.

Pētījumu neesamību kā problēmu izcēlis Rīgas galvenais arhitekts Gvido Princis, sakot, ka tas ir iemesls, kāpēc viennozīmīgi norādīt uz kādu tendenci nav iespējams. «Šausmīgi traģiskais notikums ir indikators tam, ka ne viss šai nozarē ir kārtībā,» sacījis G. Princis.

Ir virkne jauno projektu, kurus iesāka būvēt tā sauktajos treknajos gados, taču krīzes dēļ iesaldēja, atgādina Diena. Laika zobs pusiesāktajām būvēm par labu nenāk, tomēr eksperti norādījuši, ka apdraudējumu cilvēku dzīvībām šis faktors neradīs. «Tādiem projektiem ļoti rūpīgi tiek veikta tehniskā ekspertīze. Pēc tam tos nodod projektētājiem, kuri piemeklē risinājumus. Par dzīvojamām mājām satraukties nevajadzētu - ne tur ir tik lieli laidumi, arī slodzes nav tādas, kādas bija šajā veikalā,» teicis S. Meierovics.

Citādās domās gan bijis bijušās būvinspekcijas vadītājs Leonīds Jākobsons, kurš sacījis - ir nepieciešams apsekot dzīvojamās mājas, jo sevišķi lielpaneļa ēkas, kas celtas pirms 40 gadiem. «Būtu svarīgi, lai pašvaldības un visas tās institūcijas, kas ir atbildīgas par šīm būvēm, pievērstu tām nopietnāku vērību. Teikt, ka tās noteikti sabruks, es negribu, bet tām tagad būtu jāpievērš vislielākā vērība,» paudis Jākobsons.

Kā vēstīts, pagājušās nedēļas ceturtdienas pēcpusdienā Rīgā, Zolitūdē iegruva veikala Maxima jumts, nogalinot vairākus desmitus cilvēku.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra