Arhitekts Gunārs Birkerts nominēts Amerikas Arhitektu institūta Zelta medaļai 2013 un iekļuvis šīs prestižās balvas kandidātu finālā, informē LNB Atbalsta biedrība.

Tā esot «starptautiska atzinība un augsts novērtējums arhitekta daudzu gadu radošam darbam, kurā nozīmīga vieta ir arī jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkai (Gaismas pilij)».

Kā norāda LNB Atbalsta biedrība, «Birkerta iekļūšana prestižās balvas finālā esot liels sasniegums, ar ko Latvijai ir iemesls lepoties». Amerikas Arhitektu institūta Zelta medaļa kopā ar Prickera prēmiju ir augstākie profesionālie novērtējumi arhitekta darbam, tā ir atzinība tiem arhitektiem, kuru darbs sniedzis būtisku ieguldījumu un paliekošu ietekmi arhitektūras nozares teorijā un praksē, skaidro biedrība.

No trim finālistiem par uzvarētāju izraudzīts 1944.gadā dzimušais, kompānijas Morphosis dibinātājs Toms Meins (Thom Mayne), arī Prickera prēmijas laureāts. Pasaule Tomu Meinu pazīst kā Toronto un Sinsinati universitātes, Pomonas augstskolas, Sanfrancisko Federālās pārvaldes ēkas vai Giant Group Campus Šanhajā arhitektu.  

ASV dzīvojošais latviešu arhitekts Gunārs Birkerts, kurš ikdienu aktīvi sekojot līdzi paša projektētās Gaismas pils celtniecībai, par izvirzīšanu starptautiskajai balvai sacījis: «Jūtos pagodināts par nomināciju Amerikas Arhitektu institūta Zelta medaļai. Tas ir augsta līmeņa arhitektūras profesionāļu un akadēmiķu vērtējums un lēmums. Ir atzīts mans devums modernas arhitektūras progresā un jauno arhitektu izglītošanā. Iekļūšana finālā apliecina mana snieguma nozīmīgumu. Esmu pateicīgs par šo pagodinājumu.»

Būvdarbi Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā jeb Gaismas pilī tuvojas noslēgumam, tādejādi patlaban galvenokārt tiek veikti iekšējās apdares darbi, vakar vēstīja aģentūra LETA.

Bibliotēkas jaunās ēkas būvniecību paredzēts pabeigt 2013.gada maijā, bet pēc tam sekos bibliotēkas pārcelšanās no sešām esošajām bibliotēkas ēkām, lai 2014.gada janvārī jaunā ēka pilnībā būtu pieejama apmeklētājiem.

LNB jaunās ēkas kopējais augstums ir 68 metri jeb 13 stāvi, ieskaitot pagrabstāvu. Paredzēts, ka bibliotēkas interjera krāsās būs iemūžināta Latvijas nauda - lati, kas pēc eiro ieviešanas tiks izņemti no apgrozības.

Saskaņā ar līgumu, ko valsts ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008.gada 15.maijā, bibliotēkas būvniecības izmaksas tiek lēstas 135,2 miljonu latu apmērā, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Gaismas pils radīšana būs ilgusi aptuveni 22 gadus - projekts tika aizsākts jau 1989.gadā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra