Būvniecībā ierasto dzelzs armatūru nākotnē pilnīgi vai daļēji var aizstāt jauna tehnoloģija – stikla šķiedras izstrādājumi.

Stikla šķiedras armatūru, kas tikko ienākusi Latvijas tirgū, ražo Kaļiņingradā, Znamenskas kompozītmateriālu rūpnīcā. Lai gan pagaidām vēl notiek produkcijas sertifikācijas process Eiropas Savienībā, jau tagad tehniskie dati liecina, ka šis materiāls vairākos parametros pārspēj dzelzs armatūru, apgalvo Znamenskas rūpnīcas produkcijas izplatītājs Baltijas valstīs, SIA Sanga Trade direktors Gaidis Brikmanis. «Tas nerūsē, nevada siltumu, neaiztur magnētisko viļņus, kas bieži vien ir aktuāli, piemēram, slimnīcās. Vidēji tas ir deviņas reizes vieglāks un trīs reizes izturīgāks nekā dzelzs armatūra, to var nopirkt 300m rullī un vest vieglās automašīnas bagāžniekā, kamēr dzelzs armatūrai maksimālais garums ir 12m un vajag smago transportu pārvadāšanai,» kompozītmateriāla priekšrocības uzskaita G.Brikmanis.

Latvijas zinātnieki sadarbībā ar ražotājiem un būvniekiem arī testē būvniecībā izmantojamu stikla šķiedru, DB apstiprināja Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas vadītājs un a/s Valmieras stikla šķiedra padomes loceklis Guntis Strazds. «Stikla šķiedras armatūra būs, un to drīz ražos arī Latvijā,» pārliecināts G.Strazds, gan norādot, ka nepieciešami vēl vairāki gadi, jo patlaban šādas armatūras ražošana ir pētniecības stadijā.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas Bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra