Lielveikala Maxima Zolitūdes traģēdijas cēlonis ir kļūda projektā vai materiālos, intervijā laikrakstam Diena lēš RE&RE valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš un ģenerāldirektors, valdes loceklis Didzis Putniņš. Būvniecības uzņēmums ir ģenerāluzņēmējs būvniecības darbiem ēkā, kurā tikko tika piedzīvota nelaime.

«Jumta konstrukcijas stiprība bija par vāju, lai noturētu to slodzi, kas bija paredzēta. Un īstenībā, kā es redzu, ir tikai divas iespējas - vai nu ir kāda cilvēka cilvēciska kļūda aprēķinos, ko veic projektētājs konstruktors, vai arī ir kļūda vai kāds nekvalitatīvs materiāls pašā konstrukcijā,» stāstījis D. Putniņš.

Vaicāts par to, ka sākotnējā projektā bija paredzētas vienlaidus sijas, kas pēc tam tika izmainītas uz divdaļīgām ar skrūvēm, D. Putniņš sacījis, ka «sākotnējā projektā tā laikam arī bija». «Pēc tam, kad šis projekts tika tālāk virzīts no pasūtītāja puses, konsultējoties ar izgatavotājiem, tika konstatēts, ka vieglāk tieši ar piegādi ir tieši šī dalītā konstrukcija. Kas nav nekas īpašs īstenībā. Piemēram, K-rauta visas jumta konstrukcijas tādas ir - dalītās. Tas nav nekas īpašs celtniecībā, tas nerada baigo papildu risku, ja viss ir sarēķināts un izpildīts pareizi. Turklāt, slēdzot līgumu, mums projektā jau bija paredzētas divdaļīgas metāla sijas. Līgums mums prasīja būvēt pēc šīs versijas,» skaidrojis RE&RE ģenerāldirektors.

Runājot par metāla konstrukciju atbilstību kvalitātei, D. Putniņš norādījis: «Ražotājfirma ir vietējā metāla ražotāja Vikom Industry. Tā ražo konstrukcijas visā Latvijā simtiem objektu. Viņiem ir pašiem savi konstruktori, kas veic detalizēto mezglu izstrādi. Un, protams, mums ir visi dokumenti, kas pierāda metāla stiprības kvalitāti, markas atbilstību, visas deklarācijas, ar ko šis izgatavotājs apliecina, ka tas ir tieši tas materiāls, kas prasīts projektā.»

Jautāts: «Ja viss ir tik ļoti atbilstīgs normām un prasībām, tad jau bezmaz jāsāk domāt, ka varbūt tomēr ir noticis sprādziens?», A. Pauniņš Dienai atbildējis: «Nē, sprādziens nav noticis. Kļūda viennozīmīgi ir kaut kur vienā no šīm divām izmeklēšanas versijām. Pirmā versija ir - kļūda projektā, otrā - kļūda materiālos. Jo tie ir tikai dokumenti, ka materiāli atbilst fizikālām normām, bet tie ir jāpārbauda tīri fiziski, laboratorijā. Šobrīd mēs esam pasūtījuši starptautiskas ekspertīzes no divām kompānijām, kuras veiks fizikālo un ķīmisko īpašību pārbaudi, kā arī visu konstrukciju pārrēķinu.»

Kā vēstīts, pagājušās nedēļas ceturtdienas pēcpusdienā Rīgā, Zolitūdē iegruva veikala Maxima jumts, nogalinot vairākus desmitus cilvēku.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra