Tiesvedības laiku būvatļauju apstrīdēšanas gadījumos būtu iespējams saīsināt no gadiem līdz dažiem mēnešiem.

To varētu īstenot, ja tiktu ieviesta kārtība, kur būvatļauju apstrīdēšana tiek skatītas prioritārā kārtībā, ar saīsinātiem termiņiem. Vēl jo vairāk, ja šādas lietas skatītu viena Administratīvā rajona tiesa ar kompetentiem tiesnešiem. DB Uzņēmēju kluba biedri norādījuši ne tikai uz būvatļauju pārsūdzības termiņu saīsināšanu, bet arī uz ātrāku tiesvedību, jo taisnīgums pēc vairākiem gadiem nav taisnīgums. Šo ideju atbalsta arī Ārvalstu investoru padome Latvijā.

Šāda ideja ir aizgūta no Saeimā trešajā lasījumā akceptētajiem grozījumiem Civilprocesa likumam grozījumiem, kuri paredz speciālo tiesvedības kārtību lietās par kapitālsabiedrību dalībnieku sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem.

«Tā ir apspriežama ideja, kaut arī dalībnieku (akcionāru) strīds ir civiltiesisks strīds, kamēr būvatļauja ir administratīvs akts un tās apstrīdēšanu izskata Administratīvā tiesa,» tā ideju vērtē bijušais tieslietu ministrs un pašreizējais Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš. Viņš norāda, ka, paredzot saīsinātos termiņus būvatļauju apstrīdēšanas gadījumos, kādu citu lietu izskatīšana var arī ievilkties.

Ieguvēji no šāda risinājuma varot būt visi, gan projektu attīstītāji – investori, gan būvnieki. Proti, attīstītāji salīdzinoši ātri iegūtu galīgo lēmumu un ilgstoši neatrastos labilā situācijā. «Jebkurā gadījumā kā komersants esmu abām rokām par to, lai lietas tiktu izskatītas pēc iespējas ātrāk – domāju, ka tas ir aktuāli ne tikai būvniecībā, bet arī jebkurā citā nozarē. Tā ir viena liela vispārēja problēma, ka tiesvedība notiek ļoti ilgā laikā, attiecinot to ne tikai uz specifiskiem būvniecības jautājumiem,» tā šo ideju vērtē SIA Merks valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra