Tieslietu ministrs Jānis Bordāns devies uz Igauniju, lai apmeklētu Viru cietumu, jo, kā zināms,Latvijas pusei ir jāizvērtē, vai veidot savu būvprojektu jaunajam cietumam, vai arī iegādāties Igaunijas izstrādāto.

Pēc tieslietu ministra teiktā vizītes mērķis esot ne tikai jaunu cietumu būvniecība, bet arī cietumu reforma, kas padarīšot soda izpildes sistēmu efektīvāku un valstij ekonomiski izdevīgāku, jo samazināsies ieslodzīto skaits un izdevumi sodu izpildes sistēmas uzturēšanai ilgtermiņā.

Tieslietu ministrija ir ņēmumsi vērā Igaunijas pieredzi jauno cietumu būvniecībā izstrādājot Ieslodzījuma vietu infrastruktūras attīstības koncepciju. Jāatgādina, ka Minitsru kabinets ir atbalstījis šo koncepciju, apstiprinot arī budžetu 55,49 milj. Ls apmērā jauna cietuma celtniecībai Olainē, kas varētu sākties 2015.gadā.

Igaunijā šobrīd ir četri cietumi - Murru un Harku apvienotais cietums, Tallinas, Tartu un Viru cietums. Tā rezultātā tuvākajā laikā Igaunijā būs pilnībā pabeigta cietumu sistēmas reforma, būtiski samazinot cietumu skaitu.

Jaunā Viru cietuma, kuru apmeklēs Latvijas tieslietu ministrs un valsts sekretārs Mārtiņš Lazdovskis, būvniecības darbi sākās 2006.gadā un cietums (1100 vietas) tika atvērts 2008.gadā, tas ir slēgtais cietums, kurā tiek ievietoti apcietinātie vīrieši, kā arī notiesātie pilngadīgie vīrieši un nepilngadīgie zēni.

Cietuma ārējo apsardzi nodrošina elektroniska apsardzes sistēma, cietumā izveidota tuneļu sistēma ieslodzīto plūsmu regulēšanai. Cietumā izveidota arī apcietinājuma nodaļa, cietumā ir vienvietīgas un divvietīgas kameras, skola, sporta zāle, sociālā darba telpas, kapela un darbnīcas. Cietumā ir 359 darbinieki, no kuriem 224 ir amatpersonas ar speciālām dienesta pakāpēm. Šajā cietumā ir vienīgā paaugstinātas uzraudzības nodaļa Igaunijā, cietumā sodu izcieš arī 250 nepilngadīgie. Šī cietuma būvniecība izmaksāja aptuveni 75 milj. eiro.

Jāmin arī, ka pēn Igaunijas valdība pieņēma lēmumu atbalstīt jaunā Tallinas cietuma būvniecību un tas izmaksās aptuveni 115 milj. eiro, jo vietu skaits tajā plānots 1400 ieslodzītajiem.

Pēc pēdējiem Starptautiskā cietumu studiju centra Londonā datiem, uz 100 tūkst. iedzīvotājiem Latvijā ir 297 ieslodzītie, Lietuvā - 314, bet Igaunijā 244 ieslodzītie.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra