Aivara Lemberga vadītās pašvaldības opozīcijas deputāti sūdzas ministrijām Rīgā, ka no viņiem tiek slēpta informācija. Deputātiem jālemj par kādas 100 hektāru lielu Ventspils Brīvostas zemes likteni, bet Brīvosta nestāsta, kas ar šo zemes gabalu notiks un kas īsti slēpjas aiz iespējamajiem nomniekiem, kuru īpašnieks ir noslēpumains Britu Virdžīnu salās reģistrēts ofšors, vēsta TV3 raidījums Nekā Personīga.

Jau aptuveni gadu Ventspils ostā slepus tiek spriests kā Brīvostai piederošo vairāk nekā 100 hektāru lielo meža teritoriju iznomāt nezināmai firmai. Zeme atrodas stratēģiski ļoti labā vietā – netālu ir osta un Baltijas jūra, bet caur īpašumu vijas naftas produktu pārkraušanai nepieciešamā cauruļvadu sistēma.

Laimīgā firma ir tikai pagājušā gada maijā Latvijā reģistrēta Sia Baltic New Technologies. Tās vienīgais īpašnieks paslēpies ofšorā Britu Virdžīnu salās – Thirios Assets Limited. Brīvosta nezināmo firmu uzņēmusi atplestām rokām. Jānokārto kāds sīkums - deputātiem jāgroza pilsētas detalplāns, lai meža vietā atļautu rūpniecisko apbūvi.

Deputāti, kuriem par zemes transformāciju jālemj, nevar iegūt nekādu informāciju no Brīvostas. Valdes locekļi nedrīkst izpaust konfidenciālu informāciju. Savukārt, to, kam slepenības grifu uzlikt, nosaka pati Brīvosta.

Ventspilī Brīvostas valdi vada astoņi cilvēki –Lembergs un trīs viņa partijas biedri – domes vietnieki – Guntis Blūmbergs, Didzis Ošenieks un Jānis Vītoliņš. Pārējos virzījušas ministrijas – divi nāk no ZZS vadītajām Vides un Satiksmes ministrijām, divi no Finanšu un Ekonomikas ministrijas. Tas nozīmē, ka Brīvostas valdē noteikumus diktē Lembergs. Noslēpumainās firmas parādīšanos pie apvāršņa domes opozīcija skaidro vienkārši.

Vladislavs Šafranskis, Ventspils domes deputāts uzskata: «Skaidrs, ka simtprocentīgi īpašnieks ir ofšorkompānija, kura reģistrēta Britu Virdžīnu salās un aiz tās kompānijas stāv kapitāls, kurš, es pieņemu, ir ļoti tuvu Ventspils mēram. (..)
Šis ir pievilcīgs labs zemes gabals. Liels. Būtu vajadzīgs ilgtermiņa attīstības perspektīvām. Un kāpēc šo zemes gabalu atdot kādai svešai kompānijai.»

Brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis ir noslēpumains. Apliecina, ka firma pēta iespējas veidot rūpniecības uzņēmumus Brīvostā. Pieredze tai esot liela. Bet tā kā līgums vēl nav noslēgts, neko sīkāk neskaidro. «Mēs zinām, ka viņiem ir ļoti liela pieredze, arī ekonomiskās iespējas, šādus projektus realizēt lielā mērogā. Runa ir par 100 darba vietām Ventspilī.»

Firmas vienīgais valdes loceklis Oļegs Mihaļevičs 2006.gadā kandidējis Saeimas vēlēšanās no Saskaņas centra saraksta. Viņš vada izdevniecības apgādu Kontinents. Savās mājās Juglā vairākas dienas viņš nebija atrodams.

Uzņēmumu reģistrā atrodamie dokumenti atklāj, ka Mihaļevičs iespējams ir tikai firmas izkārtne, jo ar šo dokumentu pilnvarojis savā vārdā rīkoties trīs juristus no advokātu biroja Liepa, Skopiņa / BORENIUS. Viens no viņiem – Sergejs Rudāns apstiprina, ka ir noslēpumainās firmas pārstāvis, bet kas ir klients – neatklāj.

Kas īsti ar zemi notiks, ir miglā tīts. Ministriju ieceltie ostas uzraugi tā īsti nezina vai negrib stāstīt par plāniem. Kas ir investori, atklāt nevarot. Tik pat nezinoši ir arī atbildīgo ministriju vadītāji

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Karikatūra