Dienas Bizness

 • 30 ceturtdiena,
  marts

  Nanija, Ilgmārs

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8639

  USD: 1.0748

PrivatBank Portugālē

Latvijas

Par PrivatBank darbību Latvijā un Eiropas Savienības valstīs, par nākotnes attīstības plāniem intervijā Db pastāstīja bankas valdes priekšsēdētājs Oleksandrs Trubakovs (Oleksandr Trubakov).
Kāds iemesls arī citiem Ukrainas baņķieriem ienākt Latvijā?
Puse ienākumu dod kredītportfelis, kur ap 60 % ir kredīti privātpersonām un 40 % ir kredīti uzņēmumiem. Otra puse ir komisijas ienākumi. Divas trešdaļas operacionālo ienākumu dod rezidentu, bet trešdaļu - nerezidentu apkalpošana, kas bankai vairs nav tik liels bizness kā iepriekš.
Protams, kredītu tempi mainījušies, salīdzinot ar, piem., gada sākumu. Iespējams, tas noticis valsts pieņemto mēru dēļ, t.sk. prasības pēc ienākumu apliecinošiem dokumentiem. Iespējams, galvenais faktors ir tas, ka tirgus apstājies, daudzi pircēji gaida cenu samazinājumu un attiecīgi nesteidz ņemt kredītus, veikt darījumus. Pārdevēji uzskata, ka tirgū ir stagnācija, bet neredz iemeslu cenu kritumam. Stagnācija nekustamo īpašumu tirgū viennozīmīgi ietekmē banku kreditēšanas tempus. Portfelis nesamazinās, bet pieaug ar citiem tempiem, aptuveni par 30 - 40 % samazinājies izsniegto kredītu skaits.
Mēs nekad neesam nodarbojušies ar agresīvu kreditēšanu, tāpēc nav noteikti kādi ierobežojumi vai aizliegumi. Ja klients vēršas ar visiem nepieciešamiem dokumentiem, mēs izsniedzam kredītu. Agresīvu kreditēšanu neplānojam, jo arī novērtējam riskus, kas ir nekustamā īpašuma tirgū stagnācijas periodā. Es domāju, ka nekustamā īpašuma tirgū strauju cenu samazinājumu nebūs, bet kādu laiku būs stagnācija, jo pieprasījums ir, vienīgi tirgus tagad dzīvo gaidās. Esmu optimists, jo neapmierināts pieprasījums valstī ir pietiekami liels.
Mēs nopietni attīstīsim mikrokredītus maziem un vidējiem uzņēmumiem. Turpināsim depozītu akcijas, jo bez resursiem tā ir arī klientu plūsma. Ja atnākuši 5000 klienti noguldīt depozītu, kas liecina par šo klientu uzticību bankai, tad tie ir arī potenciālie klienti citiem produktiem. Tāpat rudenī plānots sākt aktīvu pārvaldes pakalpojumus, tiek gatavoti trīs ieguldījumu portfeļi ar dažādām ieguldījumu stratēģijām (mērena, agresīva, konservatīva). Šis produkts atšķirsies no citu banku piedāvājumiem ieguldāmo summu ziņā, tās būs mazākas. Septembrī starp PrivatBank un Landesbank Berlin AG tika parakstīta divpusēja aizdevuma vienošanās 5 milj. eiro. Šī vienošanās ir virzīta tirdzniecības finansēšanas nodrošināšanai. Plānojam 2008. - 2009. gados atvērt 15 - 20 filiāles Latvijā. Bankai jau ir 23 filiāles un norēķinu grupas, t.sk. Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Rēzeknē, Daugavpilī, Jēkabpilī, Ludzā, Valkā. Otrs projekts ir filiāļu atvēršana ārvalstīs. Kopš gada sākuma ir atvērta Latvijas PrivatBank filiāle Portugālē.
Domāju, ka jāsāk ar jautājumu, kas ir mūsu klienti? Ir 5 milj. ukraiņu, kas strādā rietumeiropas valstīs, t.sk., Portugālē, Spānijā, Itālijā, Grieķijā, arī Polijā. Portugālē praktiski visi Ukrainas klienti ir legalizēti, tur valdība realizēja vairākas imigrantu legalizācijas akcijas. Šie klienti mūs interesē, jo daudziem ģimenes palikušas Ukrainā, daudzi tur aizbrauc nopelnīt dzīvokļa, mašīnas iegādei. Šī ir līdzīga situācija, kad latvieši brauc strādāt uz Īriju. Mums ir unikāla iespēja piedāvāt pakalpojumus šiem klientiem, jo esam integrēti mātes bankā, t.sk. norēķinu karšu ziņā. Piem., ja ukrainis strādā Portugālē, tam būs PrivatBank filiāles norēķinu karte, tad atnākot uz banku Ukrainā, viņam būs 1 % standarta komisija par naudas izņemšanu. Ja uz Ukrainas banku atnāks ar Portugāles bankā izsniegtu norēķinu karti, tad būs jāmaksā 3 komisijas, kas kopā sanāks krietni dārgāk. Tāpat rodas daudzi papildu produkti, jo Ukrainā daudziem palikušas ģimenes, kurām no Eiropas valstīm tiek pārvests liels daudzums naudas. Šajā naudas plūsmā ir ieinteresēta gan valsts, gan arī bankas. Tāpat šiem klientiem varam piedāvāt kredītus. Ja ukrainis grib paņemt kredītu, par ķīlu izmantojot īpašumu Ukrainā, tad Portugāles bankas tādu kredītu nedos, jo neredz ķīlu, bet Ukrainas banka nevar pārliecināties par kredītņēmēja ienākumu stabilitāti, tāpēc šajā situācijā šis ir unikāls produkts, kuru sākām piedāvāt septembrī. Tāpat nodrošinām ātrus un lētākus naudas pārvedumus.
Jo Ukraina nav ES dalībvalsts, bet mums kā bankai no ES filiāles atvēršana ir vienkāršāka, jo atļauju dod Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija, bet Portugāles centrālā banka vien reģistrā un akceptē. Domāju, ka Ukrainas PrivatBank pati gribētu atvērt filiāli, bet tas būtu problemātiski. Tādējādi Ukrainas PrivatBank attīstība ES valstīs tiks veikta caur Latvijas PrivatBank.
Tagad kopumā filiāle attīstās normāli. Divas trešdaļas klientu ir ukraiņi, nāk arī brazīlieši, portugāļi. Portugālē dzīvo ap 200 tūkst. ukraiņu, no kuriem daļa imigrē uz Spāniju, jo tur alga līdzīgos amatos ir par 30-50 % labāka. Ir daudzi ukraiņi, kas strādā vairāk nekā 5 gadus, dabūjuši pastāvīgā iedzīvotāja statusu, grib uzsākt savu biznesu. Mēs, iespējams, piedāvāsim mikrokredītus veikalu, auto servisu atvēršanai. Mūs neuztrauc, ja ukrainim ir konts kādā Portugāles bankā, jo mēs piedāvājam to, ko Portugāles bankas nevar. Portugāles filiālē strādā ukraiņi, kuri zina ne vien portugāļu valodu, bet arī klientu mentalitāti, kas ir ļoti būtisks faktors.
Vēl plānos ir filiāļu atvēršana Spānijā, Itālijā, kur jau ir bankas pārstāvniecība, kā arī Grieķijā, kur ir visvairāk ukraiņu. Grūti pateikt termiņus. Atļauju dabūjam ātri, jo arī FKTK ir ļoti pozitīva attieksme. Portugālē nav citas Latvijas bankas un es domāju, ka tuvākajā laikā arī nebūs, jo ko gan viņi varētu piedāvāt klientiem. Mums klientu segments ir skaidrs, tāpēc mums tādi plāni.
Iepriekšējo 10-15 gadu laikā kapitāls virzījās no rietumiem uz austrumiem, bet pēdējos gados tendence mainās, jo daudzas austrumu bankas kļuvušas spēcīgas, tās seko saviem klientiem, sācies process kapitāla virzībai no austrumiem uz rietumiem. Piem., Ukrainas PrivatBank ir starp 800 lielākajām pasaules bankām. Kāpēc gan nevar virzīties pēc klientiem uz ES. Piem., PrivatBank interesē Ķīna, tur ir pārstāvniecība, bet nākamo gadu plānos ir izveidot tur banku, jo daudzi PrivatBank klienti strādā ar Ķīnu.
... Ukrainas PrivatBank attīstība Eiropas Savienības valstīs tiks realizēta caur Latvijas PrivatBank.?
e-Avīze

Problēmu gadījumā lūgums rakstīt eavize@db.lv vai zvanīt +371 67063333