Aizliegs mentola cigaretes

Likumi
2013. gada 30. aprīlis 08:34

Valdība nupat atbalstījusi Veselības ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju jautājumā par plānotajām izmaiņām Tabakas produktu direktīvā, ko ierosinājusi Eiropas Komisija. Tās paredz aizliegt tādas tinamās tabakas un cigaretes, kurām ir specifiska smarža, piemēram, mentola, vaniļas u. c. Pārsvarā tās ir tievās cigaretes, raksta laikraksts Diena.

Veselības ministrijā norādīts, ka tieši šāda veida cigaretes atkarībā iesaista arvien vairāk jaunu meiteņu, kurām šķiet, ka, tās smēķējot, viņas kļūs slaidākas. Tāpat brīdinājumi par smēķēšanas kaitīgumu turpmāk būs jādrukā uz tabakas izstrādājumu iepakojuma abām pusēm, lai tas apklātu 75% no visa iepakojuma. Patlaban process ir sākuma stadijā, tiek pieļauts, ka būs nepieciešami aptuveni divi gadi, lai direktīvu varētu sākt īstenot, informē laikraksts.

Direktīva ir ES prezidējošās valsts Īrijas prioritāte, un atšķirībā no Latvijas daudzas ES valstis pozīciju vēl nav pieņēmušas. Pastāvot pat bažas, ka smago direktīvu tik ātri īstenot neizdosies un sarežģītākais darbs būs jāpaveic Latvijai, kad 2015. gada pirmajā pusē tā kļūs par ES prezidējošo valsti.

Veselības ministrijas pārstāve Alise Krūmiņa Dienai atzinusi, ka papildus Eiropas Komisijas (EK) iecerētajām izmaiņām Latvija savā nostājā pieprasīja, lai aromatizētāji tiktu aizliegti arī ūdenspīpju tabakai, jo patīkamais aromāts rosina smēķēt. Tāpat Latvija aicinājusi izvietot kombinēto brīdinājumu - tekstu un attēlu - uz abām iepakojuma pusēm. Patlaban informācija par to, kuras valstis paudušas lielākos iebildumus pret direktīvā noteikto, esot slepena. «Varu pateikt tikai to, ka tās ir valstis, kurās ir attīstīts cigarešu ražošanas bizness,» sacījusi A. Krūmiņa.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra