Pusotrs gads ir pārāk neilgs periods, kurā parādnieks var norakstīt savus parādus, sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Mārtiņš Bičevskis, sarunā ar Latvijas Radio komentējot Saeimas Tautsaimniecības komisijā izskatāmos maksātnespējas procesa atvieglojumus.

Priekšlikums paredz, ka neatkarīgi no summas, kādu fiziskā persona ir parādā, saistības varēs dzēst gada līdz pusotra laikā, savukārt tie parādnieki, kuri būs parādā līdz 5000 latu lielas summas, nevarēs tikt atzīti par maksātnespējīgiem.

M. Bičevskis norādīja, ka ir jābūt taisnīgumam un samērīgumam un tik ātra parāda norakstīšana neatbilst priekšstatiem par tiem. Bičevskis skaidroja, ka reizēm fiziska persona, kuras parādi bankām ir 3000 latu lieli, nespēj par tiem norēķināties, jo darba alga ir neliela un pastāv vēl arī citi parādi.

Tāpat viņš pauda, ka jābūt lielai atšķirībai starp tādām situācijām, kad runā par mājsaimniecībām, kurām ir vai nu vienīgais mājoklis, vai arī vispār nav nekustamā īpašuma un personām, kuras ir gājušas uz daudz lielākiem riskiem un tām mantības ziņā ir pilnībā cits stāvoklis.

M. Bičevskis  uzsvēra, ka šādā gadījumā jābūt garākam periodam personām ar lielām saistībām, kurā viņas cenšas nodzēst vismaz daļu no saviem parādiem. Tāpat komercbankas uzskata, ka jābūt arī zināmam taisnīgumam, jo ātri uzņemties lielas saistības un pēc tam no viņām izmukt pusotra gada laikā nav samērīgi, sacīja asociācijas vadītājs.

Asociācijas vadītājs sarunā ar radio atzina, ka pirms vairākiem gadiem panāktais kompromiss, kurš nošķīra parādniekus ar saistībām līdz 100 tūkstošiem latu no tiem, kuriem ir virs 100 tūkstošiem, ļāvis diezgan precīzi nodalīt situācijas.

M. Bičevskis arī norādīja, ka Tautsaimniecības komisijas priekšlikums aizstāv lielos parādniekus, kuru ir mazāk kā 5% no visiem parādniekiem, intereses. Turklāt arī lielu projektu finansētāji no ārvalstīm baidīsies savus līdzekļus ieguldīt Latvijā, jo pastāv lielāks risks ieguldīto zaudēt. Tāpat prognozējams, ka pieaugs neatgūstamo kredītu skaits.

Viņš piebilda, ka šobrīd Latvijā ir maz mājsaimniecību, kas spēj aizņemties līdzekļus dzīves apstākļu uzlabošanai.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra