Ņemot vērā izmaiņas likumdošanā, mikrouzņēmumu rentabilitāte varētu pasliktināties, norāda Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu foruma valdes priekšsēdētāja Elīna Egle.

Mikrouzņēmumu skaits patlaban Latvijā ir ļoti liels, un 47% mikrouzņēmumi ir izveidojušies pēdējo piecu gadu laikā, pateicoties pozitīvam regulējumam, bet nākotnē rentabilitātes rādītāji jauno izmaiņu dēļ var atkal pasliktināties.

Vēl pirms divām nedēļām Eiropas Komisija Latviju uzslavēja par mikrouzņēmumu attīstību, bet pēc tam tika pacelts mikrouzņēmumu nodoklis, kas pasliktina šo kompāniju darbību, tomēr cerams, ka šo lēmumu, uzklausot nozari, pārskatīs, saka E. Egle.

Viņa norāda, ka, ja tiks pieņemtas jaunās izmaiņas – mikrouzņēmuma nodoklis tiks palielināts, kā arī pacelta nodeva autogāzei, pieņemtas izmaiņas saistībā ar uzņēmumu valdes locekļiem un vēl citi jauni regulējumi, uzņēmumi meklēs jaunus statusus un risinājumus, kā iziet no šīs situācijas.

Jau patlaban 38% mikrouzņēmumu plāno pārcelt uzņēmumu uz ārvalstīm, liecina foruma veiktais pētījums. Vēl 23% uzņēmumi par to patlaban domā. Tikai 14% pagaidām neko neplāno mainīt savā darbībā.

Patlaban jau ir piedāvājumi par 700 eiro pārreģistrēt uzņēmumu uz Igauniju, norāda E. Egle.

Kā liecina Lursoft un Mazo un vidējo uzņēmumu foruma dati, pērn vairāk nekā 14 tūkstošiem mikro un mazo uzņēmumu apgrozījuma vispār nebija. 17,2 tūkstošiem tas nepārsniedza 10 tūkstošus latu, 18,8 tūkstošiem kompāniju tas bija robežās no 10 tūkstošiem līdz 50 tūkstošiem latu, 6,3 tūkstošiem – no 50 tūkstošiem līdz 100 tūkstošiem.

24,6% kompāniju strādā 6-10 gadus, 12% darbojas 11-15 gadus, bet 11,2% strādā 16-20 gadus. 4,9% uzņēmumu darbojas jau vairāk nekā 21 gadu.

Pērn vislielākā vidējā peļņa bijusi Zemgales uzņēmumiem – 2145 lati, Vidzemes uzņēmumi vidēji pelnījuši 1849 latus un Latgales uzņēmumi – 927 latus. Tikai Rīgas un Pierīgas uzņēmumi strādājuši ar zaudējumiem 3568 latu apmērā.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra