Par ilgi gaidītajām izmaiņām pašvaldību izlīdzināšanas fonda sistēmā VARAM nevēlas uzņemties atbildību, uzskata pašvaldību pārstāvji.

Šobrīd Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) paspārnē ir tapuši pieci iespējamie scenāriji, kādā veidā varētu mainīt pašvaldību izlīdzināšanas fonda (PIF) sistēmu. Koncepcija par pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas uzlabošanu martā tika izsludināta valsts sekretāru sanāksmē. Lai gan varam izceļ, viņasprāt, labāko variantu, šobrīd izskatās, ka atbildība par to, kurš no piedāvātajiem risinājumiem būtu piemērotākais, būs jāuzņemas valdībai. 


Šāda taktika izsaukusi asu kritiku no pašvaldību pārstāvju puses, kas norāda, ka VARAM vēlas atbrīvoties no atbildības. Tāpēc Latvijas Lielo pilsētu savienības (LLPS), Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) un Ministru prezidenta Valda Dombrovska tikšanās laikā pašvaldību pārstāvji ierosināja PIF sistēmas izstrādi uzticēt Finanšu ministrijai. Visdrīzāk šāds priekšlikums tiks atbalstīts. Šobrīd situācija ir izveidojusies tāda, ka atsevišķas pašvaldības, kas veic iemaksas PIF, nonākušas sliktākā stāvoklī nekā tās, kas saņem naudu no šī fonda.


Nepieciešamību izstrādāt jaunu PFI paredz likuma «Par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu» pārejas noteikumi. Tie paredzēja, ka Ministru kabinets līdz 2011.gada 1.janvārim iesniedz Saeimai likumprojektu par PIF. Ņemot vērā, ka noteiktajā termiņā likumprojekts netika iesniegts, tika noteikts cits likumprojekta iesniegšanas termiņš – 2012.gada 31.decembris. Likumprojekts noteiktajā termiņā Saeimā tā arī netika iesniegts. Atbildīgā institūcija par likumprojekta izstrādi ir VARAM, kas norāda, ka tā atklājusi vairākus būtiskus trūkumus esošajā PIF sistēmā.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra