2015.gada aprīlī, salīdzinot ar martu, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,4%, cenām samazinoties vietējā tirgū realizētajai produkcijai par 0,7%, bet eksportētajai produkcijai – par 0,3 %.

Kopumā šī gada četros mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,1%, vietējā tirgū realizētai produkcijai samazinājās par 0,2%, bet eksportētājai produkcijai pieauga par 0,3%. Kopš gada sākuma cenas vietējā tirgū realizētai produkcijai pakāpeniski palielinājās, taču aprīlī piedzīvoja straujāko kritumu kopš iepriekšējā gada septembra. Eksporta produkcijas ražotāju cenu straujāku kritumu aprīlī ierobežoja noturīgais pieprasījums ārējā tirgū.

Šī gada četros mēnešos nozaru griezumā ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums bija datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 11,8% un elektrisko iekārtu ražošanā – par 2%. Ražotāju cenu pieaugumu šajās nozarēs noteica eksportētās produkcijas cenu pieaugums.

Lielākā pazeminošā ietekme šī gada četros mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam pārtikas produktu ražošanā – par 1,5%  un koksnes izstrādājumu ražošanā – par 0,6%. Ražotāju cenu kritumu pārtikas produktu nozarē noteica vienlīdzīgs cenu kritums gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai, savukārt koksnes izstrādājumiem cenas samazinājās eksportētai produkcijai.

Gada griezumā 2015.gada aprīlī ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 0,7% zemākas nekā gadu iepriekš. Ražotāju cenas gan vietējā tirgū realizētai produkcijai, gan eksportētājai produkcijai aprīlī bija attiecīgi par 1,3% un 0,3% zemākas nekā pirms gada, kas galvenokārt skaidrojams ar straujo energoresursu cenu kritumu kopš 2014.gada vidus. Jāatzīmē, ka 2015.gada aprīlī pasaules enerģijas, rūpniecības izejvielu un lauksaimniecības izejvielu cenas bija zemākas nekā pirms gada.

Sagaidāms, ka šogad apstrādes rūpniecības ražotāju cenas būs tuvas 2014.gada līmenim. To ietekmēs kopējais pieprasījums gan vietējā tirgū, gan eksporta tirgos. Tā kā lielākā daļa saražotās produkcijas tiek realizēta eksporta tirgos, tad ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmēs eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā noteiks cenu tendences pasaulē, pasaules izejvielu cenu dinamika, kā arī tirdzniecības ierobežojumi starp ES un Krieviju.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra